Poddasze w domu to często niewykorzystana przestrzeń, którą można ciekawie zaaranżować. Dzięki odpowiedniej adaptacji możemy urządzić tam pokój dla dziecka, sypialnię lub gabinet do pracy zdalnej. Zabudowa poddasza bywa utrudniona ze względu na niewielki metraż czy skosy, które wpływają na wielkość przestrzeni użytkowej. Dlatego warto zastosować sprawdzone rozwiązania, które pozwolą wykorzystać całą dostępną powierzchnię.
Domy w starym budownictwie posiadają zazwyczaj strych – przestrzeń nad najwyższym stropem budynku pozbawioną instalacji oraz izolacji na połaci dachowej. Strych nieużytkowy jest często dowolnie wykorzystywany przez domowników jako podręczny magazyn niepotrzebnych rzeczy czy suszarnia wypranej odzieży. Dzięki odpowiedniej adaptacji może jednak zyskać nową funkcjonalność. Przebudowa umożliwi adaptację niezagospodarowanej przestrzeni na pokój dla dziecka, sypialnię lub gabinet do pracy zdalnej czy biuro na poddaszu.
Spis treści
Poddasze użytkowe
W Prawie budowlanym próżno szukać definicji przestrzeni, jaką jest poddasze użytkowe. W literaturze fachowej zwykło się jednak przyjmować, że jest to przestrzeń mieszkalna znajdująca się nad najwyższym stropem budynku, która musi spełniać określone normy budowlane. Według przepisów, strych użytkowy powinien mieć wysokość minimum 2,5 m – przynajmniej dla części poddasza w najwyższym punkcie. Jeśli jest niżej, trzeba liczyć się z podniesieniem dachu lub zmianą kąta nachylenia połaci dachowej.
Dom z poddaszem użytkowym ma wiele zalet. Przed wszystkim zajmuje mniejszą powierzchnię nieruchomości niż dom parterowy o tej samej powierzchni użytkowej. To ważna cecha zwłaszcza wtedy, gdy dysponujemy małą działką. W porównaniu z domem parterowym wnętrze łatwiej podzielić na strefę dzienną na parterze i nocną na wyższej kondygnacji. Na poddaszu można urządzić np. sypialnie doświetlone oknami połaciowymi i pionowymi, tworząc wygodne warunki do odpoczynku i nauki. Koszt budowy domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym jest na ogół niższy niż piętrowego budynku o podobnym metrażu.
Zabudowa poddasza
Aby poddasze mogło być poddane adaptacji, trzeba dokonać zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego. Jeżeli zmiana ta będzie miała wpływ na warunki bezpieczeństwa pożarowego, pracy, zdrowia, warunki powodziowe, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska lub nastąpią zmiany konstrukcyjne, to potrzebne będzie pozwolenie na budowę. W przypadku, gdy projekt nie zakłada tak poważnych zmian, wystarczy zgłoszenie planu zmiany sposobu użytkowania poddasza nieużytkowego na użytkowe.
Od poddaszy mieszkalnych lub przeznaczonych na lokale usługowe pobierany jest podatek od nieruchomości, który jest funkcją powierzchni użytkowej górnej kondygnacji oraz wysokości skosów poddasza. Adaptacja poddasza na użytkowe musi zostać zgłoszona do starostwa powiatowego. Mamy na to 14 dni od zakończenia prac remontowych.
Gabinet na poddaszu – aranżacje
Wygospodarowany w ten sposób pokój na poddaszu może być wykorzystany jako gabinet do pracy zdalnej. Dysponując nową powierzchnią użytkową, masz możliwość zaaranżowania sobie gabinetu według własnych upodobań. Praca w domu to oszczędność czasu, który zazwyczaj traci się na dojazdy do firmy, szczególnie w dużym mieście, a także pieniędzy, które inni wydają na paliwo do samochodu i bilety komunikacji miejskiej. Twój gabinet na poddaszu możesz urządzić w swoim stylu i według własnych upodobań. Żaden szef czy biurowy dekorator wnętrz nie ma tutaj prawa głosu.
W przeglądarkach internetowych znaleźć można różne pomysły na gabinet na poddaszu. Planując taką przestrzeń, powinniśmy pamiętać, jak ważną funkcję spełnia w naszym biurze biurko. Warto je ulokować w pobliżu okna, dzięki czemu będzie dostatecznie doświetlone. Fotel, w którym będziemy spędzać długie godziny może być stylowy, lecz przede wszystkim powinien być wygodny.
Obowiązkowym wyposażeniem gabinetu są również meble do przechowywania dokumentów i akcesoriów oraz lampa dostarczająca optymalną ilość światła, które nie zmęczy oczu nawet podczas długotrwałej pracy po zmroku. Pod skośnym dachem o wiele łatwiej umieścić segregatory i teczki z dokumentami niż inne sprzęty gospodarstwa domowego. Idealnym miejscem na podręczne archiwum jest przestrzeń pod oknem, którą zazwyczaj trudno wykorzystać do innych celów.
Tworzymy biuro na poddaszu
Biuro w domu na poddaszu warto pomalować na biało. Znaczna część poradników doradza zastosowanie beżowych i pastelowych odcieni, a na jednej ze ścian można umieścić fototapetę z barwnym wizerunkiem miejsca, które kojarzymy z odbytymi lub wymarzonymi wakacjami. Być może przydatne byłoby zdjęcie ukazujące głęboki krajobraz, dzięki któremu uzyskamy wrażenie przestrzeni powiększającej wizualne nasze pomieszczenie.
Podczas adaptacji warto zadbać o wygodne schody na poddasze. O wygodzie decyduje kilka czynników, w tym kształt (proste, zabiegowe, ze spocznikiem lub bez), wysokość i szerokość stopni, szerokość biegu oraz lokalizacja (np. w salonie czy holu). Zgodnie z przepisami, maksymalna wysokość stopni prowadzących do pomieszczeń mieszkalnych wynosi 19 cm. Przyjmuje się, że wygodę zapewniają już schody o wysokości do 17 cm. Stopnie powinny być dostosowane do przeciętnej długości kroku (60-65 cm).