Malakser to urządzenie, które powinno pojawić się w każdym mieszkaniu. Jeśli dużo czasu spędzamy w naszych kuchniach śmiało możemy pomyśleć właśnie o takiej inwestycji, która nas w stu procentach usatysfakcjonuje. Malakser pozwala na bezproblemowe przygotowywanie rozmaitych potraw kulinarnych, a jednocześnie nie wymaga od nas większego nakładu pracy. Jest to sprzęt wielozadaniowy i niezwykle wszechstronny. Nie zabiera w kuchni dużo miejsca, a bez trudu zastąpi przynajmniej kilka sprzętów należących do grupy małego AGD. Tym samym jesteśmy w stanie oszczędzić sporo pieniędzy. Urządzenie to umożliwia mieszanie, siekanie, wyrabianie oraz ubijanie. Nie należy do najdroższych, za to zadziwi nas swoją uniwersalnością.
Spis treści
- Malakser – za co odpowiada w naszej kuchni i jak jest zbudowany?
- Malaksery – czym się różnią od innych urządzeń kuchennych?
- Malakser – w jakich sytuacjach możemy skorzystać z tego urządzenia?
- Malaksery – na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze i ile mogą kosztować?
- Malaksery – kilka słów podsumowania
Malakser – za co odpowiada w naszej kuchni i jak jest zbudowany?
Atutem malakserów jest to, że urządzenia mogą odpowiadać za realizowanie wielu różnych zadań. Co za tym idzie nie jesteśmy zobowiązani do kupowania kilku różnych sprzętów, ponieważ ich funkcje są zawarte w jednym malakserze. Według wielu osób to sprzęt o podobnych właściwościach do robotów kuchennych, lecz o znacznie prostszej konstrukcji. Jest w tym dużo racji. Poza tym nie musimy obawiać się o to, że nie będziemy umieli go obsługiwać. Jest to bardzo proste i poradzą sobie z tym nawet osoby starsze.
Malaksery zbudowane są z:
- solidnej podstawy,
- przezroczystego pojemnika (głównie wykonuje się go z tworzywa sztucznego lub stali),
- szczelnej pokrywki (odpowiedzialnej za brak powstawania zabrudzeń i zanieczyszczeń),
- ostrza,
- bolca,
- silnika.
Urządzenie jest w stanie jednocześnie kroić oraz mieszać wprowadzone do niego produkty. Nietrudno jest się domyślić, że znacznie usprawnia to nasze prace kuchenne. Skorzystajmy z tego sprzętu głównie wtedy, gdy organizujemy jakąś uroczystość rodzinną lub po prostu zapraszamy do naszego gospodarstwa domowego większą grupę znajomych.
Malaksery – czym się różnią od innych urządzeń kuchennych?
W opinii wielu domowników malaksery działają na tej samej zasadzie, co roboty kuchenne oraz miksery. Oczywiście wiele zależy od tego, jak konkretnie na to spojrzymy, lecz nie jest to do końca prawdziwe stwierdzenie. Urządzenie, które jest w tym artykule opisywane różni się kilkoma istotnymi parametrami.
Malaksery bezproblemowo wykonują ruchy wirowe wokół własnej osi. Warto w tym miejscu nadmienić, że nawet najbardziej rozbudowane miksery tego nie potrafią. Roboty kuchenne są natomiast znacznie bardziej zaawansowane, a więc trudno zaliczyć je do tej samej kategorii. Poza tym wydamy na nie znacznie większe pieniądze. Nie każdego stać w dzisiejszych czasach na ich zakup, dlatego warto sobie pozwolić na nieco tańszą alternatywę. Roboty kuchenne różnią się głównie budową oraz zastosowaniem.
Malakser – w jakich sytuacjach możemy skorzystać z tego urządzenia?
Jak już zostało wspomniane malakser to urządzenie wielozadaniowe, dlatego skorzystamy z niego w następujących sytuacjach:
- gdy chcemy pokroić warzywa (np. ziemniaki, marchewkę czy też cebulę),
- gdy chcemy posiekać zioła i przyprawy (np. koperek oraz pietruszkę),
- gdy chcemy zetrzeć warzywa i owoce (np. buraki, marchewki oraz jabłka).
Każda osoba często przebywająca w kuchni powinna być z tego sprzętu bardzo zadowolona. Wystarczy poprawnie go obsługiwać. Malakser sprawdzi się również wtedy, gdy będziemy chcieli wyrobić kruche ciasto, ubić pianę z białek, ukręcić sos lub ulubiony dressing, ale też przygotować zdrowy koktajl warzywno-owocowy.
Nic dziwnego, że popularność malakserów na polskim rynku kulinarnym stale rośnie. Dzięki tym urządzeniom przygotowanie wymarzonej kolacji zajmie nam maksymalnie kilkadziesiąt minut, a naje się nią cała rodzina.
Malaksery – na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze i ile mogą kosztować?
Przy wyborze malaksera musimy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych parametrów. Przede wszystkim przeanalizujmy takie kwestie, jak:
- moc – bardzo ważny parametr, ponieważ urządzenia o stosunkowo niewielkiej mocy mogą okazać się niewystarczające. Sprawdźmy to zwłaszcza w sytuacjach, gdy sprzęt kupujemy do restauracji lub dużo czasu spędzamy w domowej kuchni. Moc powinna oscylować w granicach 900-1000 W, chociaż na rynku są dostępne modele dysponujące mocą na poziomie 1500 W. Duże znaczenie ma to, czego konkretnie oczekujemy od takich urządzeń i jakie efekty chcemy uzyskać,
- prędkość obrotowa – chodzi tutaj o określenie ilości obrotów, które malakser będzie w stanie wykonać w ciągu jednej minuty. Zaleca się kupować urządzenia o prędkości obrotowej na poziomie 250 obrotów na minutę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić bardziej zaawansowany sprzęt, ale przeanalizujmy najpierw własne możliwości finansowe,
- pojemność pojemnika – jeśli będziemy przygotowywać na co dzień potrawy dla dużej ilości osób powinniśmy zdecydować się na pojemność pojemnika na poziomie 4 litrów. W innych przypadkach wystarczającymi modelami okażą się te z pojemnikami 2-litrowymi,
- niezbędne wyposażenie – w malakserach podstawowym wyposażeniem są m.in. przystawki służące do bezproblemowego i komfortowego siekania i rozdrabniania składników. Poza tym możemy zdecydować się na sprzęt wyposażony w tarcze,
- dodatkowe funkcje – opłaca się skorzystać z urządzeń z funkcją mielenia mięsa oraz tarcia ziemniaków. Tym samym nie będziemy mieć żadnych trudności z tym, aby przygotować wymarzony obiad lub placki ziemniaczane na kolację.
Jak widać takich parametrów jest przynajmniej kilka. Każdy z nich powinien być dokładnie przeanalizowany, aby podjąć racjonalną decyzję, co do zakupu malaksera. Cena za taki sprzęt kuchenny będzie zależna m.in. od jego mocy, stopnia rozbudowania oraz obecności dodatkowych funkcji. Za dobrej jakości urządzenie zapłacimy około 300-400 złotych, lecz w niektórych przypadkach zaleca się sięgać po produkty z wyższej półki. Wydamy na nie nawet do 1000 złotych.
Malaksery – kilka słów podsumowania
Malaksery to wielofunkcyjne urządzenia kuchenne, które pomogą nam w sprawnym przygotowywaniu różnorodnych potraw w warunkach domowych i restauracyjnych. Nie wymagają od nas większego nakładu pracy, za to są w stanie skutecznie siekać, rozdrabniać, ubijać czy też wyrabiać.
Malakser jest zbudowany z solidnej podstawy, przezroczystego pojemnika, szczelnej pokrywki, ostrza, bolca oraz silnika. Sprzęt jest w stanie jednocześnie kroić oraz mieszać poszczególne składniki. Znacznie usprawnia to przygotowywanie potraw na imprezę rodzinną lub też wspólne spędzanie czasu ze znajomymi. Urządzenie przyda nam się zwłaszcza wtedy, gdy chcemy pokroić warzywa, posiekać zioła i przyprawy oraz zetrzeć warzywa i owoce. Pełni nieocenioną rolę przy wyrabianiu kruchego ciasta, wykręcaniu sosów i ubijaniu piany z białek.
Jeśli malaksery porównamy z mikserami zauważymy, iż są to urządzenia, które potrafią wykonywać ruch wirowy wokół własnej osi. Niektórzy mylą je z robotami kuchennymi, lecz roboty są znacznie bardziej rozbudowane i mają inną budowę. Przy wyborze malakserów kierujmy się ich mocą (najlepiej na poziomie 900-1000 W), prędkością obrotową (250 obrotów na minutę), pojemnością pojemnika (w przypadku większych rodzin 4 litry), wyposażeniem (przede wszystkim przystawki i tarcze) oraz dodatkowymi funkcjami (np. tarcie ziemniaków i mielenie mięsa). Osoby zainteresowane ceną tego typu urządzeń muszą przygotować się na wydatek rzędu 300-400 złotych, chociaż za nieco bardziej zaawansowane modele zapłacimy około 1000 złotych. Wiele zależy od tego, gdzie konkretnie chcemy z nich korzystać i czego od nich finalnie oczekujemy.