Odpowiednie ogrodzenie wokół domu lub zakładu pracy to podstawa sukcesu. W związku z tym powinniśmy poświęcić przynajmniej kilka dni na przeanalizowanie dostępnych propozycji. Jedną z najpopularniejszych opcji są ogrodzenia gabionowe. Cechują się praktycznością, funkcjonalnością i uniwersalnością. Doskonale zabezpieczają budynki, a poza tym trudno jest je sforsować. Dużym atutem ogrodzeń gabionowych jest ich trwałość oraz wytrzymałość i wygoda użytkowania. Takie ogrodzenia mogą stać się prawdziwą wizytówką naszego domu, jeśli oczywiście poprawnie je zamontujemy. W tym celu należy zatrudnić grono wykwalifikowanych specjalistów. Ogrodzenie musi pasować do charakteru konkretnego domu, ale należy zadbać również o to, aby na etapie produkcji wykorzystano najwyższej jakości materiały.
Spis treści
- Gabion – podstawowe informacje oraz dlaczego warto się zdecydować?
- Ogrodzenia gabionowe – kilka istotnych zalet w pigułce
- Ogrodzenia gabionowe – tłumienie hałasu i solidna dawka prywatności
- Na co jeszcze można liczyć w przypadku ogrodzeń gabionowych?
- Gabion – ekologiczne rozwiązanie o szerokim spektrum zastosowania
- Ogrodzenia gabionowe – ile to może kosztować i jakie są ich najpopularniejsze typy?
- Ogrodzenia gabionowe – rodzaj wypełnienia oraz wybór siatki
- Ogrodzenia gabionowe – kilka słów podsumowania
Gabion – podstawowe informacje oraz dlaczego warto się zdecydować?
Gabion jest specjalnie zaprojektowanym koszem ze stalowej siatki, w którym możemy napotkać różnorodne wypełnienie. Dużo zależy od wizji producentów ogrodzeń gabionowych, ale też od naszych indywidualnych preferencji. Zapoznanie się z konkretnymi ofertami to klucz do sukcesy, ponieważ tylko w tym przypadku będziemy mieli pewność, iż zgromadzone pieniądze zostały wydane racjonalnie i przemyślanie. Kosze najczęściej występują pod postacią prostopadłościanu i składają się z kilku rozmaitych komór. Modeli takich ogrodzeń jest naprawdę sporo, dlatego prędzej czy później powinniśmy wypatrzeć dla siebie te najwłaściwsze. Budowa gabionu sprawia, że bez problemów można łączyć ze sobą różnego rodzaju moduły i nadać im wyjątkowego charakteru. Co najważniejsze muszą za to odpowiadać uznani specjaliści, ponieważ samodzielne działania nie doprowadzą do niczego dobrego.
Gabion to dość nowoczesne rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w projektach domów. Na samym początku o tym produkcie słyszano wyłącznie w Egipcie oraz na terenie Chin. Z czasem przybył do Europy i szybko podbił nasze serca. Korzystanie z ogrodzeń gabionowych ma bardzo duży sens, ponieważ są one solidnie wzmocnione, precyzyjnie wykonane oraz zdobywają uznanie ze względu na swoją niebanalność.
Ogrodzenia gabionowe – kilka istotnych zalet w pigułce
Posiadanie ogrodzeń gabionowych związane jest z kilkoma istotnymi zaletami. Przede wszystkim takie inwestycje są bardzo dobrze sprawdzone i pewne. Nie ryzykujemy utraty pieniędzy, ponieważ inwestycja po pewnym czasie nam się zwróci. Metalowe siatki wykonane z drutu pomogą nam ogrodzić własny dom lub całą posesję. Przydaje się to także na terenie nieco większych firm. Ogrodzenia tego typu świetnie komponują się z otoczeniem, dość łatwo się je wznosi, a poza tym będą odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.
Ogrodzenia gabionowe z pewnością przypadną do gustu zwolennikom nowoczesnej architektury, ponieważ prezentują się estetycznie, nietuzinkowo i innowacyjnie. Charakteryzują się:
- możliwością połączenia z architekturą modernistyczną,
- dużą swobodą wyboru,
- dowolnością w wyborze materiałów.
Co istotniejsze takie ogrodzenia bez większych trudności dopasujemy do preferowanego stylu architektonicznego. Nic dziwnego, że powinniśmy przeanalizować wszystkie dostępne modele, a dopiero później zdecydować się na podjęcie wiążących decyzji. Ogrodzenia z tej kategorii przyciągają wzrok przechodniów oraz sąsiadów. Są atrakcyjne wizualnie, solidne oraz bardzo stabilne.
Ogrodzenia gabionowe – tłumienie hałasu i solidna dawka prywatności
Ogrodzenia gabionowe odpowiadają za skuteczne tłumienie hałasu. Co za tym idzie stanowią doskonałą barierę dźwiękową, a więc pozwalają nam się skupić na obowiązkach służbowych lub domowych. Od tej pory nie musimy przejmować się hałasami dochodzącymi z zewnątrz, a jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby organizować w swoim gospodarstwie domowym głośną imprezę. Odgłosy nie będą się przedostawać do sąsiadów. Wszystko to za sprawą nieregularnych kształtów wypełnienia gabionów, które zadbają o to, aby fale dźwiękowe uległy rozproszeniu. Zanotujemy znaczną redukcję hałasów.
Kolejną zaletą wspomnianych ogrodzeń gabionowych jest solidna dawka prywatności. Nie musimy stresować się tym, że ktoś nam będzie zaglądał do okien lub ogrodu. Zwiększymy tym samym poczucie komfortu wszystkich domowników, a poza tym zapewnimy sobie odrobinę spokoju, swobody i wygodę wypoczynku. Takie ogrodzenia odpowiadają w dużej mierze za:
- zabezpieczenie posesji przed niepowołanymi osobami,
- znaczne ograniczenie pola widzenia.
Dużo zależy oczywiście od tego, na jakie konkretnie modele finalnie się zdecydujemy. Oczka siatki są bardzo gęsto rozmieszczone, a więc wspinanie się po nich jest praktycznie niemożliwe (nawet w przypadku osób młodych i bardzo wysportowanych). Poza tym zabezpieczymy się przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz. Będzie można się skupić na swoim hobby lub wypełnianiu kolejnych obowiązków z planu dnia. Jak widać takie inwestycje mają współcześnie głęboki sens i na pewno warto im się przyjrzeć z bliska. Każdy domownik może na tym skorzystać.
Na co jeszcze można liczyć w przypadku ogrodzeń gabionowych?
W przypadku ogrodzeń gabionowych możemy liczyć na szereg rozmaitych zalet, a całkowity koszt inwestycji wcale nie musi być zbyt duży. Najlepiej zaangażować w ich dobór profesjonalistów, którzy będą w stanie przedstawić nam najmocniejsze strony poszczególnych modeli. Na tej podstawie jesteśmy w stanie podjąć w pełni racjonalną decyzję. Samodzielne gromadzenie wiedzy w tym zakresie może zakończyć się fiaskiem, w końcu nie każdy musi się znać na ogrodzeniach.
Ogrodzenia gabionowe są dość masywne oraz bardzo stabilne, a co za tym idzie trudno będzie je w jakiś sposób uszkodzić. Są zabezpieczone nie tylko przed atakami wandalizmu, ale też niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Doskonale radzą sobie z:
- ruchami podłoża,
- wstrząsami,
- wibracjami.
Oczywiście ich montaż jest ściśle związany z wykorzystaniem specjalistycznych i dobrze dobranych narzędzi oraz sprzętów, ale w zdecydowanej większości przypadków odpowiadają za to uznani fachowcy. Gabion sprawdza się głównie na terenach pofałdowanych i trudnych. Nic dziwnego, że popularność tego produktu stale rośnie, chociaż najpierw należy skupić się na przeanalizowaniu możliwości finansowych.
Oprócz zabezpieczenia terenu swojej posesji gabionu można użyć do ochrony osypisk, przepaści i brzegów rzek. Jak widać warto docenić w tym zakresie uniwersalność zastosowania. Ogrodzenia gabionowe według wielu różnych specjalistów są zdecydowanie bardziej trwałe, niż ogrodzenia występujące w wersji betonowej. Warto mieć to na uwadze przy wydawaniu własnych pieniędzy. Są odporne nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale też uderzenia i szkodliwe działanie czasu. Co najważniejsze ich wytrzymałość wzrasta, gdy wrastają w nie systemy korzeniowe roślin. Im jest ich więcej, tym większa wytrzymałość użytkowanych ogrodzeń. Jak widać taka inwestycja powinna nas w stu procentach usatysfakcjonować, więc nie należy się nad nią zbyt długo zastanawiać.
Gabion – ekologiczne rozwiązanie o szerokim spektrum zastosowania
Nie da się ukryć, że gabion jest ekologicznym rozwiązaniem o bardzo szerokim spektrum zastosowania. To produkt przyjazny dla otaczającego ludzi środowiska i nie zagrażający naszemu zdrowiu oraz bezpieczeństwu. Do produkcji ogrodzeń gabionowych wykorzystuje się jedynie naturalne i solidnie przetestowane materiały. Nie ma mowy o pomyłkach oraz zaniedbaniach. Poszczególne elementy świetnie współgrają z otoczeniem. Pieczę sprawują nad tym doświadczeni fachowcy, których w każdym momencie możemy przecież poprosić o radę.
Ekologia w życiu wielu osób oraz firm jest obecnie stawiana na pierwszym miejscu, więc jest to absolutnie zrozumiałe, że do takich wyborów podchodzimy z należytą rozwagą i nie pozostawiamy niczego przypadkowi. Jeśli zdecydujemy się na demontaż takich ogrodzeń możemy mieć stuprocentową pewność, że będziemy konkretne elementy będziemy w stanie ponownie wykorzystać. Nie musimy ich wyrzucać na śmietnik.
Uniwersalność ogrodzenia gabionowego bierze się przede wszystkim z tego, że jak już zostało wspomniane nie trzeba z niego korzystać jedynie w warunkach domowych, ale też firmowych. Z ich pomocą ozdobimy wiele różnych posesji. Do dyspozycji mamy różne rozmiary, wytrzymałą budowę oraz ogromną trwałość gabionu. Poza tym jesteśmy w stanie wybrać ogrodzenia o optymalnych wzorach. Finalna wersja wpasuje się w nasz gust i posłuży nam przez wiele długich lat. Dużą uwagę zwróćmy na dobór wypełnienia. Jeśli nie jesteśmy w stanie wybrać go samodzielnie, polegajmy na opiniach ekspertów. Budowa ogrodzeń z tej półki nie jest zbyt skomplikowana, a więc montaż nie powinien być czasochłonny. Przeciętni właściciele domów o pewnych umiejętnościach technicznych mogą o to zadbać samodzielnie. Najważniejsze jest to, aby dysponować szeroką wiedzą, doświadczeniem i odpowiednimi narzędziami.
Ogrodzenia gabionowe – ile to może kosztować i jakie są ich najpopularniejsze typy?
Warto poświęcić dłuższą chwilę kosztom związanym z inwestycją w ogrodzenie gabionowe. Cala instalacja nie powinna pochłonąć z naszego budżetu wielkich pieniędzy. Wypełnienia do ogrodzeń są uważane za stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Oczywiście w razie potrzeby możemy również wykorzystać wszelkie pozostałości po budowie naszego wymarzonego domu. Warto skonsultować to z zatrudnionymi fachowcami.
Posiadanie ogrodzeń gabionowych związane jest z:
- ekonomicznym transportem,
- bardzo łatwym montażem,
- niewielkimi wydatkami na pielęgnację, konserwację i naprawę posiadanych ogrodzeń.
Cena takich ogrodzeń będzie się wahać w granicach 200-800 złotych za metr bieżący. Na pewno nie będziemy za nie przepłacać, a inwestycja sprosta naszym oczekiwaniom.
Współcześnie możemy napotykać różne typy ogrodzeń gabionowych, a wśród nich znajdują się m.in.:
- panele ogrodzeniowe – lekkie ścianki, które spina się odpowiednio dobranymi haczykami. Ważną rolę w tym zakresie odgrywają elementy drewniane i druciane. Jeśli będzie to drut musi on być stosunkowo długi i bardzo sztywny. Istotną zaletą jest prosty i szybki montaż,
- ogrodzenia oporowe – druga z popularnych propozycji, wykonuje się je zazwyczaj ze zgrzewanego drutu. Czuwają nad tym doświadczeni profesjonaliści. Zapewniają nam pełną uniwersalność konstrukcyjną, a więc przybieranie dowolnych kształtów i rozmiarów,
- kosze ogrodzeniowe – jeden z najpopularniejszych modeli, które swoje zastosowanie ma przede wszystkim na niewielkich działkach. Wykonuje się je z siatki stalowej, która jest odporna na wilgoć, wiatr i zmienne temperatury. Istotne akcesoria w przypadku wyboru tego modelu to: śruby, łączniki, sprężyny i klipsy zaciskowe.
Nasza decyzja musi być bardzo dobrze przemyślana, bo jak widać do dyspozycji mamy różne typy ogrodzeń.
Ogrodzenia gabionowe – rodzaj wypełnienia oraz wybór siatki
Pozostało nam przeanalizować dostępny rodzaj wypełnienia do ogrodzenia gabionowego. Pod tym kątem również dysponujemy pełną swobodą wyboru, ponieważ możemy śmiało zainwestować w takie materiały, jak:
- granit,
- żwir,
- marmur,
- beton,
- kostka brukowa,
- tłoczeń,
- gruz,
- otoczaki,
- kamienie.
Większość z tych materiałów to pozostałości po budowie domu, a więc nie musimy przeznaczać na nie żadnych dodatkowych pieniędzy. Bardziej wymagające osoby muszą oczywiście uwzględnić w swoich planach koszt związany z ich zakupem. Jeśli wypełnienie ma być optymalnie uzupełnione nie powinniśmy rezygnować z łodyg bambusa, łupin orzecha kokosowego, ceramiki oraz szkła.
Ogrodzenia gabionowe są również związane z doborem siatki. W tym zakresie skupmy się na tym, z jakiego materiału została wykonana. Może to być siatka zgrzewana, która jest wytrzymała i odporna na czynniki zewnętrzne. Drugą opcją jest siatka pleciona. Im mniej lutów, tym bardziej jest wytrzymała. Ponadto siatka musi być odporna na powstawanie korozji, nawet po kilku latach użytkowania i w trakcie bardzo intensywnej eksploatacji. Liczy się też wielkość i kształt oczek. Jeśli wybierzemy drobne tworzywo, oczka nie mogą być zbyt duże, bo cała kompozycja nie będzie miała większego sensu.
Ogrodzenia gabionowe – kilka słów podsumowania
Popularność ogrodzeń gabionowych na terenie Polski jest coraz większa. To rozwiązania, które możemy stosować w ramach zabezpieczenia swojej posesji domowej lub firmowej. Gabion to nic innego, jak stalowy kosz, w którym znajduje się odpowiednio dobrane wypełnienie. Cechuje się funkcjonalnością, wygodą użytkowania oraz praktycznością. Jego budowa pozwala nam na kształtowanie rozmaitych modułów, które można ze sobą w prosty sposób łączyć.
Ogrodzenia gabionowe dają nam maksymalną swobodę wyboru i świetnie łączą się z architekturą modernistyczną. Są innowacyjne, a do tego mamy do dyspozycji wiele różnych materiałów. Chronimy się w ten sposób przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Ponadto warto docenić w tym zakresie tłumienie hałasów dochodzących z zewnątrz posesji. Odgłosy nie będą również wydostawać się z naszego domu i nie będą uciążliwe dla sąsiadów (sprawdza się to np. podczas organizowania głośnych imprez). To skutecznie działającą bariera dźwiękowa pozwalająca nam się skupić na pracy, nauce oraz zabawie.
Taki typ ogrodzeń będzie również solidnym zabezpieczeniem przed nieproszonymi gośćmi. Trudno jest je sforsować i je pokonać (z uwagi na gęsto rozmieszczone oczka). Poza tym ogrodzenia są bardzo stabilne i świetnie radzą sobie z ruchami podłoża, wstrząsami i wibracjami. Sprawdzają się na terenach trudnych i pofałdowanych. Docenimy też ich odporność na szkodliwe działanie czasu, uszkodzenia mechaniczne i akty wandalizmu. To ekologiczne rozwiązanie, które nie zagraża środowisku oraz naszemu zdrowiu. Wszystko to za sprawą wykorzystania naturalnych materiałów do produkcji, które możemy zdobyć m.in. przy wykańczaniu naszego domu (pozostałości). Gabion to uniwersalny produkt, który powinien nas zachwycić swoją wytrzymałą budową, różnorodnością rozmiarów i łatwym montażem. Demontowane elementy zawsze możemy wykorzystane ponownie.
Koszt takiej inwestycji związany jest m.in. z ekonomicznym transportem i niewielkimi wydatkami na pielęgnację, naprawę i konserwację ogrodzeń. Za metr bieżący zapłacimy około 200-800 złotych. Nie jest to zbyt duży wydatek dla naszego domowego budżetu. Do wyboru mamy różne typy ogrodzeń gabionowych, a konkretniej: panele ogrodzeniowe (szybki montaż i obecność elementów drewnianych lub drucianych), ogrodzenia oporowe (dowolność konstrukcyjna) i ogrodzenia koszowe (do dyspozycji mamy rozmaite wypełnienia).
Przechodząc do kwestii wypełnień możemy się zdecydować na: marmur, kamienie, otoczaki, żwir, beton, granit, kostkę brukową, tłoczeń czy też gruz. Doskonałym uzupełnieniem mogą być dla nas łupiny z orzecha kokosowego, szkło, ceramika i łodygi bambusa. Nieco więcej uwagi poświęcimy z pewnością doborowi siatki. Dwie najpopularniejsze propozycje to siatka zgrzewana (solidna, wytrzymała i odporna na czynniki atmosferyczne oraz zewnętrzne) i siatka pleciona (zaleca się zastosować mniej lutów). Zadbajmy też o to, aby siatka była odporna na pojawianie się korozji i przy wykorzystaniu drobnych tworzyw nie miała zbyt dużych oczek.