Aluminium jest bardzo wdzięcznym stopem metali, stosunkowo lekkim i miękkim w obróbce a jednocześnie na tyle wytrzymałym, że można wykonać z niego np. felgi samochodowe. Mało kto jednak wie, że można je samodzielnie wypolerować uzyskując lustrzany efekt, pozwalający wyróżnić detale w naszym samochodzie, domu czy rowerze.
Polerowanie aluminium nie jest trudnym zajęciem. Wymaga za to odpowiednich narzędzi, podstawowej wiedzy oraz wiele cierpliwości. Szlifowanie i polerowanie aluminium nie jest wymagającą pracą, wymaga odrobiny wprawy i na pewno jest to bardzo żmudne zajęcie. Poniżej przedstawiamy teorię, praktyka natomiast przyjdzie z czasem. Błyszczące, aluminiowe elementy świadczą o klasie i ważności wypolerowanej rzeczy np. przykuwające wzrok wypolerowane felgi samochodowe.
Spis treści
Czy każde aluminium można polerować?
Zdecydowanie tak, ale zależnie od typu aluminium oraz oczekiwanego efektu będą potrzebne odpowiednie narzędzia i akcesoria. Również każda technika polerowania będzie wymagała odrobinę różnych narzędzi.
Najczęściej polerowane są felgi samochodowe, dekoracyjne elementy samochodowe, ramy rowerów, stare lustra aluminiowe.
Czym polerować aluminium?
Aluminium jest miękkim materiałem, co pozwala nawet grube elementy dosyć sprawienie wypolerować na połysk. Samo polerowanie można wykonać ręcznie lub maszynowo. Jeżeli polerowany przedmiot to prosty kształt, np. lustro można śmiało polerować go maszynowo np. polerką ręczną. Pamiętajmy jednak, że nasza polerka musi mieć możliwość stałej pracy na niskich obrotach.
Bardziej wielokształtne przedmioty muszą być polerowane ręcznie, co wymaga oczywiście większej ilości czasu i cierpliwości. Oczywiście zawsze można to zlecić zawodowcom, ale zwiększy nam to koszt wykonania i gdzie w tym satysfakcja z wykonanej pracy.
Jakie akcesoria przygotować do polerowania aluminium?
Polerowanie aluminium tak naprawdę wymaga więcej samozaparcia niż potrzebnych akcesoriów, ale mimo wszystko należ się odpowiednio przygotować, np. do polerowania felg będziemy potrzebowali następujących przedmiotów:
- preparat czyszczący do felg,
- środek do usunięcia powłoki lakierniczej,
- pastę polerską do aluminium,
- wodne papiery ścierne o gradacji 600 i 2000,
- szpachelkę z tworzywa (do usunięcia starej powłoki lakierniczej),
- ściereczka z mikro fibry,
- szmatka z froty lub filcu,
- jeżeli mamy wiertarką z regulacją obrotów możemy też zakupić koło polerskie oraz bardzo przydatną kulkę polerską lub gąbkę stożkową – pozwolą one na polerkę trudno dostępnych miejsc. Pamiętajmy, że wiertarka musi mieć opcję stałej pracy na wolnych obrotach,
- alkohol izotopowy,
- bezbarwny lakier lub powłokę ceramiczną w sprayu do zabezpieczenia naszej pracy.
Poniżej opisujemy jak prawidłowo przeprowadzić polerowanie felg z aluminium, ponieważ felgi mają skomplikowane kształty oraz wymagają dodatkowych zabiegów, będą, więc idealnym przykładem całego procesu polerowania aluminium.
Proces polerowania aluminium
- zaczynamy od dokładnego umycia całych felg, usunięcia wszelki śladów smoły i innych trwałych zabrudzeń,
- jeżeli mamy jakieś miejsca, których nie chcemy polerować należy jest teraz zabezpieczyć przed uszkodzeniem,
- stare powłoki usuwamy przeznaczonym do tego preparatem postępując zgodnie z jego instrukcją. Przeważnie należy nałożyć preparat i odczekać kilka minut, kiedy już powłoka zmięknie usuwamy ją szpachelką z tworzywa. W razie konieczności czynność powtarzamy, nie usuwamy powłoki na siłę, ponieważ możemy uszkodzić felgi,
- zaczynamy od czyszczenia wstępnego papierem o gradacji 600, który należy regularnie moczyć w wodzie,
- głębsze rysy, które mogę powstać przy wstępnym czyszczeniu, wyrównujemy papierem o gradacji 2000 również wodnym,
- wytrzyj dokładnie felgi suchą ściereczką usuwając z niej wszelki pył,
- proces polerowania przeprowadzamy już pastę polerską. Zależnie od instrukcji producenta albo nanosimy pastę na powierzchnię i czekamy kilka minut albo stosujemy bezpośrednio na szmatkę i polerujemy aż do uzyskania oczekiwanego efektu, w miejscach trudno dostępnych możemy użyć kuli polerskiej,
- po zakończonej pracy czyścimy felgi z resztek pasty polerskiej i odtłuszczamy alkoholem izotopowym,
- na koniec zabezpieczamy naszą pracę pokrywając felgi powłoką ceramiczną lub odpowiednim do stosowania na aluminium lakierem bezbarwnym. Unikniemy dzięki temu matowienia felg i utleniania się aluminium.
Czy po polerowaniu aluminium musimy o nie jakoś specjalnie dbać?
Tak, polerowane aluminium należy możliwie często myć, unikamy przy tym środków chemicznych, aby nie weszły one w reakcję z aluminium, co skończy się jego matowieniem. Sprawdzajmy też czy powłoka zabezpieczająca nie jest miejscowo uszkodzona.
Kupując akcesoria do polerowania aluminium rozejrzyjmy się za gotowymi zestawami. Zawierają one przeważnie dobrą pastę polerską, odpowiednie papiery ścierne i szmatki. Są już zestawiane, aby uzyskać pożądany efekt i unikniemy samodzielnego komponowania takiego zestawu. Pamiętajmy jednak, aby kupować zestaw dostosowany do własnych potrzeb, nie potrzebujemy zestawu z tarczami polerskimi, jeżeli wszystkie prace wykonujemy ręcznie.
Mamy już podstawy teoretyczne i wiem, jaki zestaw akcesoriów kupić, a więc uzbrajamy się jeszcze w cierpliwość i do dzieła, polerujemy aluminium.