Działanie wymienników ciepła nie jest zbyt skomplikowane, jednak przydatna w tym zakresie jest choćby podstawowa wiedza. Bez większych problemów tego typu urządzenia można zamontować w swoich gospodarstwach domowych. Tym samym oszczędza się na dotychczasowych rachunkach za ogrzewanie i dba się o budżet domowy. Budynek jest jednocześnie skutecznie chłodzony. Rozwiązanie spotyka się z pozytywnymi głosami ze strony szerokiej grupy społeczeństwa. Umożliwi to zwiększenie efektywności pracy wszelkich urządzeń, które odpowiadają w domach za sprawne działanie systemu grzewczego.
Spis treści
Wymienniki ciepła – co to konkretnie jest i gdzie są stosowane?
Wymienniki ciepła to specjalne urządzenia, które mają za zadanie umożliwić swobodną wymianę ciepła pomiędzy płynami o różnej temperaturze. W tej sytuacji dochodzi do zjawiska konwekcji oraz przewodzenia.
Gorący płyn dociera do ścianki wymiennika, a następnie jest przez nią przewodzony i pobierany przez płyn zimny. W przypadku posiadania wymienników ciepła można sobie pozwolić na wymianę ciepła:
- ustaloną,
- nieustaloną.
Pierwsza wymiana ma zastosowanie wyłącznie w urządzeniach, które działają w trybie ciągłym, natomiast druga sprawdza się tam, gdzie wymiana ciepła przebiega jednorazowo. Jak widać umiejętne dobranie wymienników wymaga pewnej wiedzy, więc jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby zajmować się tym w pojedynkę, może poprosić o wsparcie wykwalifikowanych fachowców.
Stosowanie wymienników ciepła jest coraz bardziej powszechne, gdyż znajdują się w wielu urządzeniach chłodzących. Stanowią w nich centralny ośrodek i dają gwarancję prawidłowego funkcjonowania wybranego systemu chłodzącego. Skorzysta na tym wiele różnych budynków. Takie wymienniki występują także w klimatyzacjach i odpowiadają za utrzymanie prawidłowej temperatury powietrza. W związku z tym ludzie mają z nimi styczność w gospodarstwach domowych, instytucjach publicznych czy też biurach.
Wymienniki ciepła – na jakie rodzaje można sobie pozwolić?
Na rynku znajduje się kilka różnych rodzajów wymienników ciepła, dlatego zainteresowani powinni dowiedzieć się na ich temat wszystkich najważniejszych informacji i dopiero potem finalizować najkorzystniejszą transakcję. Do wyboru są następujące wymienniki:
- rekuperatory – o działaniu przeponowym,
- mieszalniki – działanie bezpośrednie,
- regeneratory – z wypełnieniami,
- płaszczowo-rurowe,
- spiralne,
- płytowe,
- lamelowe,
- pojemnościowe.
Dużą popularnością cieszą się także wymienniki, które można podzielić ze względu na rodzaj zastosowanego czynnika. W tej kategorii na rynku występują wymienniki typu ciecz/ciecz, ciecz/ciało stałe, gaz/gaz czy też ciecz/gaz. Oprócz wyżej wspomnianych rodzajów szczególną uwagę powinno się zwrócić na wymienniki krzyżowe, współprądowe i przeciwprądowe.
Konstrukcja i czyszczenie wymienników ciepła
Jednym z podstawowych parametrów, które bierze się pod uwagę przy tego typu inwestycjach jest oczywiście konstrukcja analizowanych wymienników ciepła. Najczęściej prezentowane urządzenia składają się z płyt lub rur. Muszą być wykonane z wysokiej klasy tworzywa, które odpowiada za bezproblemowe przewodzenie ciepła. W innym przypadku można narazić się na niebezpieczne sytuacje. Jeśli chce się zwiększyć ich powierzchnię czynną, inwestuje się w dodatkowe ożebrowanie. Osoby, które nigdy wcześniej tego nie robiły będą potrzebować fachowej pomocy, dlatego opłaca się znaleźć doświadczonych profesjonalistów i im zaufać. Wymiennik ciepła pracuje zwykle w bardzo specyficznych i trudnych warunkach, więc powinien być regularnie czyszczony, najlepiej przy użyciu odpowiednich agregatów. Czynności pielęgnacyjne są jednak zależne od rodzaju posiadanego wymiennika, więc o ewentualne porady warto podpytać specjalistów.
Z jakimi wymiennikami ciepła można się najczęściej spotkać?
Zdecydowanie najczęściej można spotkać się z gruntowymi wymiennikami ciepła. Powietrze ogrzewane jest w nich ciepłem, które pochodzi bezpośrednio z gruntu. Układ powinien być jednak prawidłowo zamontowany, najlepiej na głębokości poniżej 1 metra. Dzięki temu korzysta się z właściwego poziomu energii cieplnej przez cały rok. Powietrze, które będzie znajdowało się w wymienniku ciepła jest ogrzewane w momencie, w którym temperatura powietrza otaczającego układ będzie niższa, niż ta panująca w gruncie. To jeden z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy na opłatach za ogrzewanie.
Co istotniejsze gruntowe wymienniki można podzielić na dwa podstawowe rodzaje, a mianowicie na:
- przeponowe – w tym przypadku powietrze nie będzie mieć bezpośredniego kontaktu z gruntem pod budynkiem,
- bezprzeponowe – powietrze przepływa przez poszczególne warstwy gruntowe.
Jak widać działanie wymienników ciepła dla niektórych osób może być dość skomplikowane, więc do tematu należy podejść rozważnie i z właściwym przygotowaniem. Coraz popularniejsze są również nowoczesne modele płytowe, w których jedną z warstw jest podsypka żwirowo-piaskowa. Później układa się na niej odpowiednio dobrane płyty szczelinowe, pomiędzy którymi odbywa się swobodny przepływ powietrza.
1 comment
Płytowe wymienniki ciepła super sprawa, montowaliśmy w tamtym roku do naszego nowego domu. Wybraliśmy Wymiennik ciepła 70 płytowy 480kW 2″ GZ PGM 2c-70 dwustronny. Świetny wybór ! Polecamy !