Wykonanie ścianki działowej z płyt g-k to zadanie dla fachowców. Na samym początku należy się zająć skompletowaniem niezbędnych narzędzi, materiałów i akcesoriów. Zdobycie wiedzy na temat tego jak postawić ścianę z płyty g-k to podstawa sukcesu. Dzięki temu będziemy wiedzieli jakie kroki wykonać na wstępie, a co możemy zostawić na sam koniec. Istnieje kilkanaście kroków, które trzeba zrealizować precyzyjnie oraz z odpowiednim zaangażowaniem. Zatrudnienie fachowców to najlepsze na co możemy się zdecydować, ponieważ specjalistom nie zabierze to zbyt dużo czasu, a poza tym całość zostanie wykonana perfekcyjnie. Przy okazji fachowcy pomogą nam w podjęciu decyzji, co do lokalizacji takich ścian. Brak dostatecznej wiedzy może skutkować wieloma błędami, a to niesie za sobą poważne konsekwencje i spore straty finansowe.
Spis treści
- W jakim miejscu możemy postawić ścianę z płyt g-k?
- Jakie prace przygotowawcze muszą być przez nas wykonane?
- Dobranie grubości ściany – czym powinniśmy się kierować?
- Prace montażowe – czym musimy się zająć?
- Podstawowe informacje na temat właściwości akustycznych i instalacji elektrycznej
- Realizowanie prac wykończeniowych
- Co można zawiesić na stawianych ściankach oraz jakie materiały i narzędzia będą nam potrzebne?
- Jak postawić ścianę z płyty g-k? Kilka słów podsumowania
W jakim miejscu możemy postawić ścianę z płyt g-k?
Pierwszym z elementów, na którym skupimy swoją uwagę jest wybór miejsca, w którym możemy postawić naszą ścianę z płyt g-k. Nie jest to najłatwiejsze zadanie, dlatego wsłuchanie się w porady i sugestie fachowców to najlepszy krok, którego nie powinniśmy lekceważyć. Szkieletowe ścianki działowe mogą stanąć praktycznie w każdym pomieszczeniu. Wiele zależy od naszej wizji. Wielkie znaczenie ma również to, aby pomieszczenie nie było narażone na:
- zalewanie,
- nadmierną wilgotność (poziom nie powinien przekraczać 70 procent).
Osoby zastanawiające się nad tym jak postawić ścianę z płyt g-k powinny mieć świadomość tego, że najczęściej decydujemy się na to przy jakichkolwiek remontach oraz zmianach aranżacyjnych. Dzięki temu możemy sobie pozwolić na wdrożenie naszych innowacyjnych pomysłów. Pomieszczenie może być tym samym podzielone na dwa małe pokoje, np. dla naszych dorastających dzieci. Dużo zależy od sytuacji domowej oraz naszych potrzeb, więc nie słuchajmy znajomych, a skupmy się na tym, czego my konkretnie potrzebujemy.
Istotną informacją dla domowników jest to, że ścianka z płyt g-k nie jest zbyt dużym obciążeniem dla stropu. Jej masa wynosi około 30-40 kilogramów na metr kwadratowy. Dodatkowo ścianki wykazują się:
- doskonałymi właściwościami akustycznymi,
- stworzeniem bariery przeciwpożarowej.
Jak widać decyzja o ich postawieniu może okazać się dla nas prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Sprawdźmy co na ten temat myślą fachowcy, a następnie nie pozostanie nam nic innego jak przystąpienie do działania.
Jakie prace przygotowawcze muszą być przez nas wykonane?
Nie wszyscy muszą wiedzieć jak postawić ściany z płyty g-k. Taką wiedzą dysponują doświadczeni profesjonaliści, których w dowolnym momencie można poprosić przecież o pomoc. Pamiętajmy o tym, że przed stawianiem takich ścianek musimy wykonać kilka prac przygotowawczych. Jest to absolutnie niezbędne, aby mieć pewność, że po drodze nie napotkamy na żadne ograniczenia lub niebezpieczne sytuacje.
Przede wszystkim zadbajmy o to, aby:
- ścianka była umiejscowiona na stabilnym i solidnym podłożu (odpadają parkiety i panele podłogowe),
- ścianka była oparta na wykładzinie PVC lub płytkach ceramicznych,
- skuteczne poprowadzenie instalacji elektrycznej.
Następnym krokiem jest wytyczenie linii zabudowy. Robimy to jeszcze przed zamontowaniem stelaża. Linie powinny być wytyczone na:
- podłodze,
- suficie,
- ścianach.
Jeśli nie czujemy się na siłach, aby zrobić to samodzielnie i nie za bardzo wiemy jak postawić ścianę z płyt g-k zatrudnijmy profesjonalną ekipę, która zajmie się tym na nasze zlecenie. Dzięki temu mamy stuprocentową pewność, że linie zostaną wytyczone poprawnie i nie dojdzie do żadnych zaniedbań. Zajmijmy się precyzyjnym odmierzeniem odległości stawianej ścianki od istniejących już przegród. Następnie przechodzimy do zaznaczenia punktów mocowania profilu (na podłodze) i w tym właśnie miejscu osadzamy wcześniej zakupione kołki. To dość specyficzne czynności, którym nie każdy jest w stanie podołać w pojedynkę lub z pomocą znajomych. Linia powinna być też wytyczona na suficie. Wykorzystamy do tego pion murarski. Ostatnim krokiem na tym etapie jest połączenie linii sufitowej wraz z podłogową, tak aby stworzył się przebieg profilu przyściennego.
Dobranie grubości ściany – czym powinniśmy się kierować?
Jednym z ważniejszych punktów w naszym planie działania będzie oczywiście dobranie grubości ściany. Zależy to przede wszystkim od:
- wymagań izolacyjności akustycznej,
- zakrycia przewodów instalacji elektrycznej.
Pozostawmy takie wyliczenia profesjonalistom, którzy nie muszą się zastanawiać nad tym jak postawić ściany z płyt g-k, lecz posiadają niezbędną wiedzę i potrafią wykorzystać ją w praktyce. Grubość ściany może być dość zróżnicowana. Jeśli mamy niewielkie wymagania wystarczy wykorzystanie profili o średnicy około 50 mm. Przy większych wymaganiach ta średnica wzrośnie do 75, a nawet do 100 mm.
Grubość ścianki będzie też zależeć od tego, ile konkretnie płyt g-k będziemy używać. Jeśli zależy nam na pokryciu jednowarstwowym grubość wzrośnie o 25 mm, natomiast przy pokryciu dwuwarstwowym wartość ta wyniesie 50 mm, ale za to zyskamy doskonałe wyciszenie, optymalną sztywność i możliwość mocowania dość ciężkich przedmiotów.
Prace montażowe – czym musimy się zająć?
Powoli przechodzimy do prac montażowych, a to co powinno interesować nas najbardziej to montaż stelaża i profilu ościeżnicowego. Niezbędne jest w tym zakresie dokonanie właściwych wyliczeń, dlatego osoby nie wiedzące jak postawić ścianę z płyt g-k nie powinny się za to zabierać.
Montaż stelaża rozpoczyna się od prac związanych z profilem podłogowym UW. Profil powinien znajdować się na solidnie oczyszczonym podłożu, a więc nie mogą się na nim znajdować żadne zanieczyszczenia, zabrudzenia i pyły. Potrzebna będzie nam również taśma akustyczna i uszczelniająca. Zajmujemy się wykonaniem otworów na kołki montażowe. Odstępy nie powinny być większe niż 100 centymetrów, natomiast głębokość musi być co najmniej 1 centymetr większa niż w przypadku posiadanych kołków.
Ważnym elementem jest odsysanie powstałego przy wierceniu pyłu. Jeśli tego nie zrobimy wszelkie prace montażowe mogą się zakończyć fiaskiem i stracimy na tym dużo czasu oraz energii. Używajmy specjalnego rodzaju kołków, do tzw. szybkiego montażu, aby usprawnić realizowane prace. Efekty będą dla nas w pełni zadowalające. Profil podłogowy powinien być zakończony na styku ze słupkami ościeżnicowymi, lecz należy pamiętać o pozostawieniu przerwy (wynoszącej 2-3 centymetry więcej niż szerokość wspomnianej ościeżnicy). Zajmujemy się też docięciem profili słupkowych CW.
Kolejnym krokiem jest montaż profilu ościeżnicowego. Do wyboru mamy profile CW oraz wzmocnione profile UA. Ta druga opcja sprawdza się w sytuacjach, gdy mamy do czynienia ze skrzydłami ważącymi powyżej 25 kilogramów. Jak widać potrzebna jest tutaj szeroka wiedza na temat tego jak postawić ściany z płyty g-k. Jeśli wybierzemy profile UA do poprawnego montażu potrzebne będą nam uchwyty kątowe. Podpytajmy o to fachowców oraz sprzedawców w sklepie, tak aby mieć pewność w jakie konkretnie materiały się wyposażyć. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze i czas. Lokalizacja drzwi w stawianej ściance zawsze powinna być dokładnie przemyślana. Nie zapomnijmy również o zamocowaniu poszycia.
Podstawowe informacje na temat właściwości akustycznych i instalacji elektrycznej
Przy pracach związanych ze ściankami z płyt g-k bardzo ważną rolę odgrywają informacje z zakresu właściwości akustycznych i instalacji elektrycznych. Jeśli podejdziemy do tematu lekceważąco możemy mieć pewność, że nasza ścianka nie będzie spełniała pokładanych w niej nadziei i szybko może stać się źródłem niemałych problemów. Należy dowiedzieć się jak postawić ściany z płyt g-k, a dopiero potem podjąć jakiekolwiek działania inwestycyjne.
Przewody powinny być przeciągnięte przez specjalnie wyznaczone do tego miejsca. Chodzi konkretnie o odgięte przetłoczenia w profilach CW. Należy je tamtędy umiejętnie poprowadzić, aby cała instalacja mogła na samym końcu poprawnie funkcjonować. Jeśli chodzi o wykonanie izolacji akustycznej potrzebna będzie nam popularna wełna mineralna. Układamy ją niezwykle starannie, ponieważ tylko w ten sposób zyska się idealne wyciszenie konkretnego pomieszczenia. Będzie można w nim później swobodnie:
- pracować,
- wypoczywać,
- bawić się z dziećmi,
- wykonywać obowiązki domowe.
Każda pusta przestrzeń doprowadzi do tego, że zastosowana akustyka nie będzie szczelna i straci na efektywności. Płyty z wełny mineralnej zazwyczaj nie muszą być przycinane, gdyż posiadają odpowiednią szerokość (około 60 centymetrów). Warto to jednak dobrze sprawdzić i podpytać o zdanie zatrudnionych fachowców. Dzięki temu wszystkie prace zostaną wykonane perfekcyjnie i na końcu nie trzeba będzie niczego poprawiać. Mogłoby się to okazać problematyczne i dość czasochłonne.
Realizowanie prac wykończeniowych
Szeroka wiedza na temat tego jak postawić ścianę z płyty g-k jest nieoceniona. Jeśli wykonaliśmy wszystkie powyższe kroki teraz zadbajmy o tym, aby zająć się realizacją prac wykończeniowych. Przede wszystkim jest to szpachlowanie wszelkich spoin, które pojawią się na stawianej ściance. Zaszpachlowane powinny być zwłaszcza:
- połączenia płyt g-k,
- miejsca, w których zostały zamontowane wkręty.
W tym przypadku również liczy się wysoka precyzja działania, więc niczego nie możemy pozostawiać przypadkowi. Szybko byśmy tego pożałowali. Muszą za to odpowiadać wykwalifikowani fachowcy, którzy kiedyś już realizowali tego typu prace. Jeśli mówimy o miejscach, w których zostały zamontowane wkręty chodzi o pokrycie szpachlą łebki tych wkrętów (na gładko). W nałożoną masę trzeba wcisnąć taśmę i wycisnąć przez stworzone wcześniej otwory jej nadmiar. Całość wyrównuje się szpachlą.
W miejscach łączenia się płyt g-k szczególną uwagę należy poświęcić krawędziom, które zukosuje się pod kątem 45 stopni (niezbędne jest też pozostawienie 2-3 mm szczeliny). Używa się do tego zbrojonej masy szpachlowej. O niezbędnych materiałach poinformuje nas zatrudniona ekipa, dlatego korzystajmy z tak przydatnej wiedzy, a na pewno wyjdzie nam to na dobre. Połączenia mogą być wzmocnione:
- siatką,
- taśmą papierową.
Wzmocnienia należy następnie zaszpachlować i nanieść na nie gładź, tak aby w jakimś stopniu wspomniane łączenia rozciągnąć. Kluczowe jest też przeprowadzenie prac wykończeniowych na liniach styku ścianki z sufitem, podłogą oraz wcześniej istniejącymi ścianami. Jeśli weźmiemy pod lupę podłogę zastosujmy tam listwy przypodłogowe, które będą odpowiedzialne za udane zamaskowanie szczeliny dylatacyjnej. Na starych ścianach należy użyć taśmy malarskiej lub poślizgowej, a potem wszystko zaszpachlować przy użyciu zbrojonej masy gipsowej. Styk nowej ścianki z sufitem może być wykończony wypełnieniem elastycznym. Tym samym wprowadzimy zabezpieczenie przed niepożądanymi drganiami.
Co można zawiesić na stawianych ściankach oraz jakie materiały i narzędzia będą nam potrzebne?
Jeśli wiemy już jak postawić ściany z płyt g-k i chcemy coś na nich zawiesić powinniśmy zastanowić się dłuższą chwilę, co mogłoby to być. Jak już zostało wspomniane wyżej na ściankach szkieletowych można wieszać nawet bardzo ciężkie przedmioty. Oczywiście duże znaczenie mają w tym miejscu:
- grubość pokrycia,
- zastosowane materiały,
- rodzaj zamocowania.
Jeśli zależy nam na wbijaniu niewielkich gwoździ i umiejscowieniu na nich lekkich dekoracji możemy je wbijać bezpośrednio w płytę g-k. W innych przypadkach potrzebne będą nam specjalne kołki kotwiczne. Dzięki nim pozwolimy sobie na montowanie półek czy też szafek, których masa nie powinna przekraczać jednak 25 kilogramów.
Osoby znające się na tym jak postawić ścianę z płyty g-k wiedzą doskonale, że do stawiania ścianek potrzebne są następujące materiały:
- profile tworzące stelaż,
- poszycie z płyt g-k,
- wypełnienie z wełny mineralnej,
- kołki,
- wkręty,
- taśmy zbrojące,
- masy szpachlowe,
- preparaty gruntujące,
- akryl w tubie.
Dużo miejsca powinniśmy poświęcić również niezbędnym narzędziom, ponieważ to właśnie dzięki nim w dużej mierze zaplanowane prace mogą przebiegać zgodnie z planem i bez zbędnych opóźnień. Potrzebne będą nam narzędzia do wiercenia, narzędzia do wykonywania pomiarów (np. poziomnice i miarki), narzędzia do robót tynkarskich, przycinania oraz prac malarskich. Oprócz tego powinniśmy się wyposażyć w sprawną wiertarkę udarową, szlifierkę kątową, nożyki z wymiennymi ostrzami lub młotowiertarkę. Pozostałe akcesoria to na pewno: szpachla, gąbki, pędzle, pistolety do wyciskania akrylu w tubie oraz papier ścierny.
Jak postawić ścianę z płyty g-k? Kilka słów podsumowania
Osoby, które nie wiedziały dotąd jak postawić ścianę z płyty g-k mogą za pomocą tego artykułu poszerzyć swoją wiedzę, a następnie przekazać ją bliskim znajomym. Widać, że jest to proces dość złożony i skomplikowany, dlatego w wielu przypadkach będziemy potrzebować pomocy profesjonalnej ekipy fachowców. Dzięki temu poszczególne czynności zostaną usprawnione i potoczą się po naszej myśli.
Szkieletową ściankę działową możemy stawiać w dowolnie wybranym pomieszczeniu. Ważne jest to, aby było odporne na nadmierny poziom wilgotności (maksymalnie 70 procent) i zalewanie. Ścianka może podzielić pomieszczenie m.in. na dwa mniejsze pokoje dla naszych dzieci. Wykazuje się doskonałymi parametrami izolacyjności akustycznej, a poza tym nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla naszego stropu. Prace związane z jej stawianiem nie powinny narażać nas na niebezpieczne sytuacje. Będzie to też dodatkowa bariera przeciwko powstawaniu pożarów. Podniesiemy poziom bezpieczeństwa wszystkich domowników znajdujących się w nieruchomości.
Jeśli chodzi o prace przygotowawcze pamiętajmy o tym, aby ściankę umiejscowić na solidnym podłożu. Nie może to być parkiet lub panele podłogowe. Skutecznie poprowadźmy instalację elektryczną i wytyczmy linie zabudowy na ścianach, podłodze oraz suficie. Dobranie grubości ściany będzie zależne od wymagań izolacyjności akustycznej oraz zakrycia przewodów instalacji elektrycznej. Zwykle wybiera się w tym zakresie profile o średnicy od 50 do 100 mm.
Przy pracach montażowych skupmy się na montowaniu stelaża (profile podłogowe UW na oczyszczonym podłożu) i profilu ościeżnicowego (profile CW lub wzmocnione UA). Ważną rolę pełnią w tym wszystkim dokładne i niezwykle precyzyjne wyliczenia. Pozostawmy to profesjonalistom. Jeśli chodzi o prace wykończeniowe czynności w tej kategorii opierają się głównie na szpachlowaniu. Chodzi konkretniej o miejsca łączenia się płyt g-k (mogą być wzmocnione siatką lub papierową taśmą) oraz te, w których zamontowaliśmy wkręty.
Osoby zdające sobie sprawę z tego jak postawić ścianę z płyt g-k mają świadomość, iż na stawianych ściankach możemy zawiesić nawet nieco cięższe przedmioty. Mogą to być drobne dekoracje na haczykach lub też półki i szafki, do których należy wykorzystać kołki kotwiczne. Wśród niezbędnych materiałów wyróżnimy: profile do stelażu, kołki, wkręty, poszycie z płyt g-k, wypełnienie z wełny mineralnej czy też masy szpachlowe i taśmy zbrojące. Potrzebujemy też wielu narzędzi i akcesoriów, w tym: wiertarki udarowej, szlifierki kątowej, poziomnic, miarek oraz nożyków z wymiennymi ostrzami i pędzli.