Urządzenie balkonu w bloku to dość trudne wyzwanie, jeśli nigdy wcześniej się tym nie zajmowaliśmy. Z racji tego skutecznym rozwiązaniem może okazać się zaangażowanie w takie prace wykwalifikowanych architektów. Inspiracji jest bardzo dużo, a zwykle za aranżację zabieramy się wiosną i latem. Ciepłe powietrze, wysokie temperatury i przyjemna pogoda sprawiają, że idzie nam to łatwiej, a przy okazji zapewniamy sobie zdecydowanie większe możliwości aranżacyjne. Co prawda balkony w blokach nie dysponują zwykle zbyt dużą przestrzenią użytkową, ale zawsze można znaleźć sposób, aby zaaranżować je kreatywnie i ponadczasowo. Pomysły zależą w dużej mierze od indywidualnych upodobań inwestorów oraz możliwości finansowych. Warto wziąć pod lupę przynajmniej kilka różnych inspiracji i na tej podstawie przejść do prac aranżacyjnych. Do wyboru są aranżacje minimalistyczne, designerskie lub też surowe.
Spis treści
- Balkon w bloku – za aranżację najlepiej zabrać się po zimie
- Podłoga na balkonie w bloku – jak to powinno wyglądać?
- Wybór kwiatów oraz dodatków na balkony w bloku
- Dobór mebli na balkon w bloku – na co postawić i czym się kierować?
- Balkon w bloku a kwestia oświetlenia
- Warto wykonać ochronny daszek
- Urządzanie balkonu w bloku – kilka słów podsumowania
Balkon w bloku – za aranżację najlepiej zabrać się po zimie
Słońce nakłania nas do tego, aby spędzać zdecydowanie więcej czasu na świeżym powietrzu. Jest to bardzo wskazane, przede wszystkim ze względu na to, iż w ten sposób dbamy o swoje zdrowie. Z racji tego aranżacja balkonu w bloku powinna nastąpić już po okresie zimowym. Nawet niewielkie balkony są w stanie pomieścić kilka kwiatków i roślin, ale też krzesła i liczne ozdoby. Wystarczy podejść do tego z głową i zlecić to zadanie profesjonalistom. Urządzanie balkonu w bloku może zająć nawet kilka, jak nie kilkanaście dni. Pomysły mogą się zmieniać z minuty na minuty, ale najważniejsze jest to, aby doprowadzić sprawę do pomyślnego zakończenia.
Jeśli przystąpimy już do aranżacji naszego balkonu zacznijmy od odświeżenia ścian, które muszą wyglądać estetycznie, schludnie i atrakcyjnie. W niektórych przypadkach konieczna jest jednak konsultacja z administracją lub zarządcą budynku. Nie zawsze będziemy mogli sobie pozwolić na przemalowanie koloru ścian. Jeśli natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać takie prace możemy postawić na uniwersalne kolory, a więc np. na biel. Będzie pasować do każdej elewacji, a poza tym zachwyci każdego przechodnia i spodoba się inwestorom. Do wyboru są m.in. tradycyjne farby, ale możemy pójść nieco dalej, a mianowicie zdecydować się na wykonanie imitacji kamienia naturalnego. To dość designerskie pomysły, które ostatnimi czasy stają się coraz bardziej popularne.
W sytuacji, gdy nie możemy sobie pozwolić na odmalowanie ścian warto zdecydować się na ich zasłonięcie. Możemy tego dokonać na wiele różnych sposobów, przede wszystkim stawiając na ciekawe dekoracje. W grę wchodzą również pnącza z podporami. Balkon w bloku może dać nam wiele radości i zadbać o to, aby skutecznie odprężyć się po męczącym okresie w naszym życiu.
Podłoga na balkonie w bloku – jak to powinno wyglądać?
Drugim krokiem, na który powinniśmy się zdecydować jest podłoga. W końcu będzie się po niej chodziło i należy poświęcić temu aspektowi nieco dłuższą chwilę, aby nie doprowadzić do żadnych rażących zaniedbań. Podłoga będzie odpowiedzialna za:
- zapewnienie ciepła,
- komfortowe przemieszczanie się po balkonie,
- swobodne ustawienie wybranych mebli, dodatków i sprzętów.
Jak widać aranżacja balkonów w bloku wcale nie musi należeć do najłatwiejszych zadań. Pomoc architekta może okazać się nieoceniona. Podłoga musi być antypoślizgowa, trwała, solidna, wytrzymała i odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne. W przeciwnym razie szybko może ulec poważnym uszkodzeniom. Jeśli chodzi o materiały wykończeniowe warto postawić przede wszystkim na:
- płytki ceramiczne – najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które powinno zachwycić praktycznie każdego inwestora. Taka podłoga prezentuje się bardzo estetycznie i atrakcyjnie pod kątem wizualnym. Płytki ceramiczne doskonale radzą sobie z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, są mrozoodporne i antypoślizgowe. Tego właśnie powinniśmy od nich wymagać,
- klinkier – alternatywą może być podłoga wykonana z klinkieru. Dzięki temu materiałowi podłoga będzie jeszcze piękniejsza, a więc jest to opcja skierowana do osób, którym zależy na bogatych walorach estetycznych,
- drewno – nieco mniej popularna możliwość, która powinna być odporna na szkodliwe działanie wody i promieniowania słonecznego,
- sztuczna trawa – dość oryginalna propozycja, ale za to designerska. Taka wykładzina umożliwi poruszanie się po balkonie w bloku boso, nie narażając przy tym swojego zdrowia. Działa to korzystnie na ludzkie stopy i jest bardzo przyjemne oraz komfortowe. Zapewnia wyjątkową miękkość i co najważniejsze można na niej bez większych obaw siadać.
Ostateczną decyzję powinniśmy podjąć po rzeczowych konsultacjach z wybranym architektem. Dzięki temu mamy pewność, że przeanalizujemy wszystkie dostępne opcje i zdecydujemy się na najkorzystniejszą.
Wybór kwiatów oraz dodatków na balkony w bloku
Kluczowym elementem dla wszystkich zainteresowanych osób będzie z pewnością wybór kwiatów oraz dodatków na balkony w bloku. To dość odpowiedzialne zadanie, za które należy zabrać się z rozwagą. Rola roślin na takich balkonach jest niezwykle istotna, ponieważ skutecznie je odświeżają i nadają im charakteru. Wypoczywanie w takich warunkach jest niesamowicie przyjemne, a człowiek może się skutecznie zregenerować i postawić na wyciszenie.
Rośliny mogą działać odprężająco, a poza tym będą skutecznie odstraszać muchy i komary. Nic dziwnego, że pojawiają się na tak wielu balkonach w bloku. Trzeba jednak wiedzieć, w jakie rośliny należy zainwestować w pierwszej kolejności. Dla mniej zdecydowanych osób, które nie mają w tym zakresie żadnego doświadczenia może to być duże wyzwanie. Zdecydowanie najlepiej na balkonach prezentują się rośliny doniczkowe. Występują w mniejszych oraz większych rozmiarach, więc będziemy w stanie dobrać je do swoich potrzeb i możliwości. Alternatywą są rośliny znajdujące się w skrzynkach. Można je zawiesić zarówno po zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie balustrady. Powinniśmy pamiętać o tym, aby zrobić to naprawdę solidnie, ponieważ wtedy dbamy o to, aby rośliny nie spadły i nie zrobiły nikomu krzywdy.
Do najpopularniejszych roślin balkonowych należą z całą pewnością:
- pelargonie – doskonale odnajdują się zwłaszcza w pełnym słońcu, więc jeśli posiadamy nasłoneczniony balkon, powinniśmy zainwestować w taką właśnie roślinę. Wyjdzie nam to na dobre, a wcale nie jest to duży koszt. Pelargonie skutecznie poradzą sobie z wiatrem, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale też suszą. Nic dziwnego, że mają w dzisiejszych czasach tak szerokie grono zadowolonych zwolenników,
- petunie – rośliny o ukwieconych i zwisających pędach. Cieszą się zainteresowaniem ze strony zaangażowanych gospodyń domu. Warto na nie postawić ze względu na ich piękny wygląd. Najważniejszą informacją dla wszystkich inwestorów jest jednak to, że petunie powinny być regularnie podlewane. Oznacza to, że nie można pozostawiać ich bez opieki na dłuższy czas, np. w okresie wakacyjnym,
- bluszcz – może być zasadzony w drewnianej kratownicy lub donicy. Trzeba się na tym dość dobrze znać, aby mieć pewność, iż osiągnie się zamierzony efekt. Pnącza pozwalają stworzyć inwestorom zadaszone oraz urokliwe miejsce. Jak widać zdecydowanie się na ten krok będzie prawdziwym hitem.
Do wyboru jest jeszcze wiele innych roślin, które mogą zagościć na balkonie w bloku. Warto wymienić wśród nich, m.in.: fuksje, lobelie, surfinie, wilec czy też pachnący groszek. Inspiracji można poszukać u nieco bardziej doświadczonych osób, aby mieć stuprocentową pewność tego, że pieniądze zostaną wydane w prawidłowy sposób.
W przypadku dekoracji balkonowych sprawdzić mogą się wspomniane doniczki oraz skrzynki. Ich atutem jest długa żywotność, bogate możliwości aranżacyjne, wytrzymałość oraz uniwersalność.
Dobór mebli na balkon w bloku – na co postawić i czym się kierować?
Balkon w bloku powinien dysponować odpowiednimi meblami. Jest to jedna z najważniejszych kwestii, na której powinniśmy się skupić. Kluczowe jest to, aby wybrane meble radziły sobie z nadmiarem wody, mrozem, promieniowaniem słonecznym i zbyt szybko nie nasiąkały. W związku z tym mamy w tym zakresie nieco ograniczony wybór, ale nie oznacza to tego, że na współczesnym rynku nie znajdziemy korzystnych propozycji, które mogą się nam wydać ciekawe.
Jeśli posiadamy tzw. wnęki balkonowe odpowiednim rozwiązaniem mogą być dla nas meble z poduszkami dekoracyjnymi, na których można się również położyć i zapewnić ulgę swojemu kręgosłupowi oraz plecom. Takie poduszki nie będą w tym przypadku narażone na szkodliwe działanie deszczu. Poza tym nie będzie to dla zainteresowanych zbyt pokaźny koszt finansowy. Zachwycimy tym naszych gości.
Optymalną opcją w przypadku balkonów znajdujących się w bloku są z pewnością meble wykonane z technorattanu. Dzieje się tak, ponieważ są wyjątkowo trwałe, solidne i odporne na deszcz oraz mróz. Nie będą szybko nasiąkać, a poza tym zaspokoją oczekiwania najbardziej wymagających osób. Chodzi m.in. o stoliki i kanapy z technorattanu.
Dysponując nieco większymi środkami finansowymi nasz balkon w bloku możemy wyposażyć w kompletne zestawy mebli balkonowych. Trochę na tym zaoszczędzimy, a przy okazji sprawa zostanie rozwiązana za jednym zamachem. To bardzo duże udogodnienie zwłaszcza dla osób, które często przyjmują w swoich domach gości lub też mają na wychowaniu małe dzieci. Kompletne zestawy znajdzie się m.in. w Internecie, ale równie dobrze można się po nie udać do sklepu stacjonarnego. Niekiedy jest to korzystniejsza opcja ze względu na to, że można je osobiście przetestować i porównać z innymi modelami. W skład takiego zestawu powinny wchodzić następujące elementy:
- fotele,
- kanapy,
- stoły,
- stoliki.
Dodatkowym wyposażeniem balkonu w bloku może być oczywiście mała huśtawka, chociaż w dużej mierze zależy to od wolnego metrażu. Nie dysponując zbyt dużą ilością wolnego miejsca będziemy musieli się z tym pomysłem przedwcześnie pożegnać.
Balkon w bloku a kwestia oświetlenia
Urządzając balkon w bloku nie możemy zapomnieć o jego oświetleniu. Dzięki temu będziemy mogli spędzać na nim wolny czas nawet porą wieczorową, kiedy na ulicy jest już ciemno. Sprzyja to także organizowaniu romantycznych wieczorów z ukochaną osobą. Nic dziwnego, że postawienie na takie rozwiązania jest obecnie w modzie. Źródła światła powinno charakteryzować się wysoką klasą szczelności, ponieważ musimy pamiętać o tym, że oświetlenie będzie się znajdować na zewnątrz mieszkania. Dodatkowo musi być w stu procentach dostosowane do komfortowego użytkowania na świeżym powietrzu.
Wybierając oświetlenie balkonowe mamy do dyspozycji następujące propozycje:
- ekologiczne lampki solarne,
- sznury cotton balls,
- wieszane kinkiety,
- plafony sufitowe.
Wszystkie produkty powinny okazać się wystarczające. W ten sposób zadbamy o to, aby nasz balkon w bloku stał się urokliwy i nabrał niecodziennego charakteru. Będzie to sprzyjać naszemu nastrojowi. Samopoczucie od razu stanie się lepsze, a balkon zacznie się wyróżniać na tle konkurencji. Tym samym zrobi się furorę na całym osiedlu.
Na kwadratowym obszarze dużo ciekawszym pomysłem może okazać się lampa na nieco dłuższym łańcuchu. Skonsultujmy nasze decyzje z architektami i weźmy pod uwagę przynajmniej kilka różnych możliwości. Dopiero wtedy możemy zadecydować o tym, w jakie oświetlenie chcemy zainwestować. Posiadając na balkonie w bloku stół można na nim umieścić lampkę. Na stołem może się za to znaleźć solidnie przymocowany żyrandol.
Warto wykonać ochronny daszek
W wielu przypadkach bardzo trafną decyzją będzie ochronny daszek. Tym samym ochronimy nasz balkon w bloku przed:
- rzęsistymi opadami w deszczu,
- dużymi wichurami.
Nie powinniśmy na tym oszczędzać, ponieważ dzięki temu zapewniamy sobie nieco większy spokój i dbamy o wszelkie rośliny oraz dodatki, które znajdą się na naszych balkonach. Takie pomysły zostaną nam doradzone przez wykwalifikowanych architektów i na pewno warto ich posłuchać. Może nam to wyjść jedynie na korzyść, a nie musi być zbyt kosztowne. Alternatywą może być stylowa markiza lub też przeszklenie. Ważne jest to, aby pracami montażowymi zajmowali się wybitni specjaliści. Brak doświadczenia w tej kategorii może przecież doprowadzić do wielu błędów.
Daszek jest stosunkowo niedrogim wyborem, ale za to niezwykle funkcjonalnym i widowiskowym. Zastępuje kompleksową zabudowę. Najczęściej wykonuje się go ze starannie dobranego poliwęglanu. Może być przymocowany do elewacji lub stropu. Decyzja będzie podejmowana przez ekipę monterów, która zabierze się za jego przymocowanie.
Balkony w bloku, które będą posiadać ochronny daszek poradzą sobie ze sporymi pokładami śniegu oraz deszczem. Wiadomo, że w Polsce często panują dość nieprzyjemne warunki atmosferyczne, a więc co za tym idzie trzeba się przed nimi w jakiś sposób zabezpieczyć. Oszczędzanie w tym zakresie może zakończyć się fiaskiem, dlatego skorzystajmy z naszych oszczędności i zdecydujmy się na daszek lub zabudowę. Weźmy pod uwagę wskazówki pochodzące od projektantów, a rozwiejemy tym samym wszystkie nasze wątpliwości. Cały proces montażu i doboru materiałów nie powinien być dla specjalistów zbyt czasochłonny. Najpierw poprośmy jednak o wycenę, tak aby mieć pewność, z jakimi wydatkami przyjdzie nam się zmierzyć.
Urządzanie balkonu w bloku – kilka słów podsumowania
Informacje znajdujące się w artykule warto zebrać w solidną całość, aby wiedzieć na czym skupić się podczas planowania prac aranżacyjnych na balkonie w bloku. W pierwszej kolejności weźmy pod uwagę to, że za takie prace warto zabrać się wiosną lub latem, a więc wtedy, gdy na dworze jest już ciepło. Nie powinno się ich przeprowadzać w okresie zimowym, bo nie prowadzi to do niczego dobrego, a poza tym napotkamy na znaczne ograniczenia i utrudnienia.
Ważne jest to, aby zorientować się w temacie i zdobyć odpowiedź na pytanie, czy możemy odmalować ściany balkonowe. W niektórych przypadkach będzie to zabronione. Jeśli możemy sobie pozwolić na przeprowadzenie takich czynności zdecydujmy się na uniwersalną biel. Taki kolor dopasuje się do każdej elewacji, a całość będzie wyglądać perfekcyjnie.
Kolejnym z ważnych wyborów jest oczywiście dobór materiałów podłogowych. Najbardziej popularną propozycją będą płytki ceramiczne, które są pozbawione wad. Alternatywą jest za to klinkier i drewno, a nieco bardziej ekstrawaganckim pomysłem będzie położenie sztucznej trawy. Wykazuje się miękkością i pozwala na czerpanie z przebywania na balkonie ogromnej radości. Sprzyja to zwłaszcza dzieciom. Każdy balkon w bloku potrzebuje również kwiatów i dekoracji. Jeśli chodzi o to drugie zainwestujemy w donice i skrzynki. W przypadku roślin możemy postawić na petunie, pelargonie, bluszcz i fuksje.
Pozostaje nam dobrać meble balkonowe oraz oświetlenie. Meble muszą być odporne na przesiąkanie wodą oraz mróz. W tym wypadku możemy wybrać meble z technorattanu. Najwygodniejszą propozycją będą kompletne zestawy mebli balkonowych (fotele, stoły, stoliki i kanapy). Biorąc pod lupę oświetlenie zdecydujmy się na kinkiety, plafony, lampki solarne oraz lampy na dłuższych łańcuchach. Szczególną uwagę przywiążmy do ich klasy szczelności. Na sam koniec zajmijmy się montażem elementów ochronnych, a najciekawszą opcją będzie w tej kategorii daszek.