O budownictwie przemysłowym można pisać książki, choć dla wielu osób niezorientowanych w temacie, pewne definicje z nim związane mogą być niezrozumiałe. Stąd też dobrze przyjrzeć się charakterystyce budownictwa przemysłowego i odpowiedzieć sobie na kilka najważniejszych pytań.
Spis treści
Czym jest budownictwo przemysłowe?
Budownictwo przemysłowe to przede wszystkim projektowanie i budowa dużych obiektów produkcyjnych, ale również modernizacja i przebudowa tych już istniejących. Chodzi przede wszystkim o hangary, magazyny, chłodnie, fabryki czy silosy. W zależności od konkretnych potrzeb, budownictwo przemysłowe możemy podzielić na mniejsze kategorie, takie jak: budownictwo hutnicze, wydobywcze itd. Do tego grona budowli zaliczymy także budynki wielofunkcyjne czy hipermarkety.
Nie da się ukryć, że budownictwo przemysłowe od wielu lat jest najprężniej rozwijającym się spośród innych typów budownictwa. Powód jest dość oczywisty – na niemal całym świecie wciąż rośnie zapotrzebowanie na produkcję. Mowa o żywności, technologiach, materiałach budowlanych, chemii i wielu, wielu innych segmentach rynku. Budynki przemysłowe będą się więc od siebie różnić w zależności od tego, z jakim typem produkcji mamy do czynienia.
Konstrukcja budynków przemysłowych
Budynki przemysłowe posiadają możliwie jak najprostszą konstrukcję, choć dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Inne zadania muszą zostać zrealizowane podczas budowy chłodni, a inne podczas tworzenia hangaru czy magazynu. To samo tyczy się zastosowanych materiałów. Poza tym, budownictwo przemysłowe charakteryzuje się również koniecznością dostosowania projektu do wszelkich norm bezpieczeństwa oraz do ogromnych przestrzeni.
To wielkie puste przestrzenie stanowią poważny problem podczas budowania obiektów przemysłowych. Trudno jest je w jakikolwiek sposób połączyć, więc zazwyczaj stosuje się stalowe konstrukcje szkieletowe wraz z ceglanymi ścianami. Wnętrze budynku musi być dostosowane do użyteczności realizowanych tam procesów przemysłowych lub rozrywkowych (handel, logistyka, produkcja, elektrownia, energetyka, sport), przy jednoczesnym dbaniu o bezpieczeństwo pracowników i innych znajdujących się na terenie obiektu osób. Po więcej informacji zapraszamy na https://www.erbud.pl/budownictwo-i-serwis-dla-przemyslu-oraz-energetyki.
Generalny wykonawca obiektów przemysłowych – czym się zajmuje?
Budowa tak trudnych i wymagających konstrukcji, jakimi są obiekty przemysłowe, wymaga wiedzy i ogromnego doświadczenia. Z takimi zadaniami mierzyć się musi generalny wykonawca obiektów przemysłowych, który odpowiada m.in. za:
- ustalenie budżetu,
- stworzenie i nadzorowanie harmonogramu prac,
- dostarczenie wszelkich pozwoleń i niezbędnych do rozpoczęcia pracy dokumentów,
- podpisanie umów
- zatrudnienie podwykonawców
- zakup materiałów i weryfikacja oraz podpisanie umów.
Generalny wykonawca musi posiadać także wiedzę z zakresu innych typów budownictwa. Projekty różnią się od siebie, a niektóre wymagać będą gruntownych zmian w podejściu do tworzenia obiektów przemysłowych. Dlatego też generalny wykonawca obiektów przemysłowych musi umieć podchodzić do każdego projektu w sposób indywidualny, zachowując czujność i znajomość prawa budowlanego.