Wentylacja mechaniczna sprawdza się w wielu domach jednorodzinnych. Zapewnia sprawną i bezproblemową wymianę powietrza. Dzięki sprawnej wentylacji możemy zadbać o podwyższony komfort mieszkaniowy oraz o własne zdrowie. Nic dziwnego, że tak szeroka grupa domowników zwraca na to obecnie dużą uwagę. Atutem wentylacji mechanicznej jest to, iż znacznie redukuje potencjalne straty ciepła. Pamiętajmy o tym, iż w pomieszczeniach, w których znajduje się taki typ wentylacji nie możemy posiadać jednocześnie wentylacji grawitacyjnej. Jest to niezgodne z obowiązującymi w Polsce przepisami, których trzeba bezwzględnie przestrzegać. Stworzenie wentylacji w wersji mechanicznej nie wymaga od nas posiadania oddzielnego projektu.
Spis treści
- Wentylacja mechaniczna a wpływ na ludzkie zdrowie
- Wentylacja mechaniczna – czym właściwie jest?
- Wentylacja mechaniczna – na jakie rodzaje możemy ją podzielić?
- Wentylacja mechaniczna a odzysk ciepła – na jakiej zasadzie to działa?
- Rekuperator – co to konkretnie jest i w jaki sposób należy go dobrać?
- Wentylatory, filtry powietrza i wymienniki ciepła – co o nich wiemy?
- Montaż rekuperatora – w jakim miejscu się na to zdecydować oraz jak przebiegają prace montażowe?
- Wentylacja mechaniczna – kilka słów podsumowania
Wentylacja mechaniczna a wpływ na ludzkie zdrowie
Nie da się ukryć, że wentylacja mechaniczna ma bardzo pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Nic dziwnego, że współcześni inwestorzy starają się ją regularnie konserwować i serwisować. Bezawaryjne działanie jest jak najbardziej pożądane. Sprzyja to przede wszystkim górnym drogom oddechowym. Nieodpowiednio działająca wentylacja prowadzi do powstania nadmiaru wilgoci. To niekorzystne zwłaszcza w przypadku nieco mniejszych pomieszczeń. Na skutek negatywnego oddziaływania wilgoci u domowników mogą się pojawić:
- bóle głowy,
- nadmierne zmęczenie,
- nudności,
- zawroty głowy,
- liczne alergie,
- nadmierna senność.
Jeśli sami nie jesteśmy w stanie sprawdzić, jak działa użytkowana wentylacja mechaniczna wezwijmy fachowców, którzy będą wiedzieli, jak zabrać się za serwisowanie i jakie kroki należy wykonać w pierwszej kolejności. Wentylacja mechaniczna jest w stanie usunąć z powietrza sporą dawkę alergenów. To bardzo dobra informacja zwłaszcza dla posiadaczy małych dzieci, ale też dla seniorów.
Wentylacja mechaniczna – czym właściwie jest?
Zwolenników wentylacji mechanicznej na polskim rynku nie brakuje. To skuteczna alternatywa dla wentylacji grawitacyjnej. Taki wybór niesie za sobą szereg korzyści. Wystarczy wspomnieć m.in. o braku konieczności budowy specjalnych kanałów dla wentylacji w wersji grawitacyjnej. Na oknach nie muszą pojawiać się napowietrzniki oraz nawiewniki. Wentylacja w wersji mechanicznej zapewnia zainteresowanym nawet 50 procent oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.
Odpowiednią propozycją dla domów jednorodzinnych jest wentylacja mechaniczna z systemem rekuperacji. To nic innego, jak zdolność odzyskiwania ciepła. Na taką opcję powinniśmy zdecydować się jeszcze na etapie projektowania domu. W późniejszym czasie unikniemy dodatkowych prac związanych z tworzeniem kanałów wentylacyjnych. Jak widać do sprawy należy podejść na poważnie i zaangażować w to doświadczonych fachowców. Dzięki temu nasz system wentylacyjny będzie działał na najwyższym poziomie i zadba o nasze zdrowie oraz komfort wypoczynku.
Jeśli interesują nas wysokiej klasy rekuperatory musimy przygotować się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Porozmawiajmy o tym ze sprzedawcami, którzy będą w stanie polecić nam odpowiednie modele do naszej wentylacji. Samodzielny wybór może zakończyć się fiaskiem. Najdroższe rekuperatory o podwyższonych parametrach technicznych mogą nas kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Najpierw wypada zastanowić się nad tym, czy w ogóle stać nas na taką inwestycję. Wykonanie takiej instalacji kosztuje domowników około 5 tysięcy złotych. Inwestycja w cały system powinna zamknąć się w 20 tysiącach złotych.
Wentylacja mechaniczna – na jakie rodzaje możemy ją podzielić?
Jedną z najważniejszych kwestii dla potencjalnych inwestorów jest to, że współczesne wentylacje mechaniczne możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje:
- wentylację wywiewną – ruch powietrza jest wymuszony przez wentylatory, a świeże powietrze dopływa do pomieszczenia przy pomocy nawiewników ściennych lub okiennych. To tańsze rozwiązanie na rynku, dlatego cieszy się dość dużą popularnością i warto wziąć je pod lupę, gdy szukamy dla siebie odpowiedniego systemu wentylacyjnego,
- wentylację nawiewno-wywiewną – zdecydowanie bardziej złożona oraz znacznie droższa, więc nie wszyscy chcą się zdecydować na jej przetestowanie. Zapewnia doskonały wywiew powietrza z poszczególnych pomieszczeń, ale też kontrolowany nawiew świeżego powietrza. Co istotniejsze nad taką wentylacją muszą popracować prawdziwi fachowcy, gdyż jest dość rozbudowanym rozwiązaniem.
Istotną rolę w wielu budynkach jednorodzinnych pełnią tzw. centrale wentylacyjne, które będą odpowiedzialne za zatrzymywanie energii cieplnej w danym pomieszczeniu. Elementem, który odgrywa w tym zakresie najważniejszą rolę jest wymiennik ciepła. Taka centrala jest dodatkowo wyposażona w filtry oczyszczające powietrze, a więc w pomieszczeniach nie znajdziemy bakterii, alergenów oraz wirusów i grzybów. Sprzyja to komfortowemu oddychaniu i pozwala uniknąć licznych infekcji.
Wentylacja mechaniczna a odzysk ciepła – na jakiej zasadzie to działa?
Warto zabrać się w tym miejscu za wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Odpowiada za to wentylacja w wersji nawiewno-wywiewnej. Działanie zainstalowanego systemu jest banalnie proste i nie powinno nikogo zdziwić. Zużyte powietrze przechodzi przez specjalny wymiennik ciepła, a dopiero potem przedostaje się na zewnątrz. W wymienniku znajdziemy również zimne powietrze pochodzące z zewnątrz. W ten sposób następuje tzw. wymiana energii.
Pomieszczenie, które finalnie zostanie wprowadzone do pomieszczenia jest znacznie cieplejsze i pozwala nam zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jeśli ktoś szuka dla siebie oszczędności taka opcja powinna go w pełni usatysfakcjonować. Jak widać warto zgłębić swoją wiedzę z zakresu działania wentylacji mechanicznej, ponieważ może się to nam opłacić na wielu płaszczyznach. Często najprostsze rozwiązania dają nam najwięcej korzyści. Wystarczy zdecydować się na ich montaż. Zanieczyszczone i zimne powietrze opuszcza pomieszczenie i nigdy do niego nie powraca. Opisywany system z odzyskiem ciepła działa bez zarzutów. Decydując się na taką propozycję nie marnujemy pieniędzy na dogrzewanie naszego domu jednorodzinnego.
Nie można jasno określić tego, ile konkretnie ciepła odzyskamy na skutek działania wspomnianego systemu wentylacyjnego. Jest to zależne od wielu różnych czynników, m.in. od:
- konstrukcji rekuperatora,
- sprawności rekuperatora,
- występowanie oporów powietrza,
- wydajności i sprawności wentylatorów, które występują w zainstalowanych układach.
Szacuje się, że prawidłowo działająca wentylacja mechaniczna może zagwarantować nam odzysk ciepła na poziomie 70 procent. Więcej na ten temat powiedzą nam fachowcy, z którymi będziemy współpracować na co dzień.
Rekuperator – co to konkretnie jest i w jaki sposób należy go dobrać?
Nieco więcej uwagi powinniśmy poświęcić rekuperatorom. Warto zastanowić się nad tym, co to konkretnie jest, na jakiej zasadzie działa oraz w jaki sposób je dobierać. Rekuperator jest zbudowany z dwóch wentylatorów: nawiewnego oraz wywiewnego. Ponadto istotną rolę pełni w nim wspomniany wyżej wymiennik ciepła. Wewnątrz rekuperatorów znajdują się w pełni sprawne filtry oczyszczające powietrze, tak aby w pomieszczeniu nie unosiły się bakterie oraz alergeny. To szczególnie ważne dla osób, które są podatne na alergie i przeszkadza im to w codziennym funkcjonowaniu.
Dopasowywanie rekuperatorów powinniśmy rozpocząć już na etapie budowy naszego domu. Jeśli zabierzemy się za to zbyt późno na naszej drodze pojawią się rozmaite przeszkody. Często będzie nam je trudno pokonać w pojedynkę. Fachowe podejście do sprawy doprowadzi do tego, iż do użytkowanego systemu wentylacyjnego dobierzemy rekuperatory o właściwej mocy. Praca urządzenia o zbyt niskiej mocy jest narażona na liczne awarie oraz niedostateczną ilość powietrza. Co za tym idzie domownicy będą odczuwać brak komfortu wentylacyjnego. Rozbudowane jednostki będą dla nas zdecydowanie droższym przedsięwzięciem. Zaleca się dokładne przeanalizowanie dotychczasowych możliwości finansowych. Na tej podstawie domownikom uda się wybrać właściwe rozwiązanie. W małych domach jednorodzinnych nie potrzebujemy tak dużej wydajności, więc skonsultujmy to z profesjonalistami i podejmijmy odpowiednią decyzję.
Wentylatory, filtry powietrza i wymienniki ciepła – co o nich wiemy?
Jak widać wyraźnie wentylacja mechaniczna może okazać się właściwą inwestycją w wielu domach jednorodzinnych. Warto zastanowić się w tym miejscu nad działaniem wentylatorów oraz wymienników ciepła. Wentylatory odznaczają się bezproblemowym działaniem z kilkoma prędkościami obrotowymi. Dzięki temu wydajność urządzenia może być dowolnie zmieniana. Jest to zależne od potrzeb domowników. Wentylacja mechaniczna jest w stanie sprostać oczekiwaniom rodzin wielodzietnych. Wystarczy zadbać o to, aby działała na wysokim poziomie i nie była narażona na występowanie poważnych usterek.
Wentylatory odpowiadają w dużej mierze za dostosowanie strumienia wymienianego powietrza do aktualnych potrzeb. Wszystko to musi być bardzo dokładnie przeanalizowane, aby uniknąć rażących błędów i zaniedbań. Działanie wentylatorów jest silnie związane z natężeniem przepływu. Parametr ten będzie nas informował, jaką prędkość powietrza urządzenie może przetłoczyć w danym okresie czasu.
Nieco inaczej sprawa wygląda z wymiennikami ciepła. To modele krzyżowe, które często przypominają skrzynkę. Są wypełnione specjalnymi dobranymi kanałami. Dla mniej doświadczonych osób działanie takich wymienników może być dość skomplikowane. Istotne jest to, aby:
- kanały były ustawione tak, aby przez jeden rząd przepływało świeże powietrze, a przez inny odprowadzane było powietrze zanieczyszczone,
- ciepło mogło swobodnie przenikać przez ścianki i strumienie były właściwie rozdzielone.
Podstawowa wiedza może okazać się niewystarczająca, dlatego w tym zakresie bazujmy na opiniach fachowców, do których mamy dostęp na każdym możliwym kroku. Wentylacja mechaniczna może nam ułatwić codzienne funkcjonowanie oraz troszczy się o nasze zdrowie. Warto w nią zainwestować, ponieważ zwróci się nam to z nawiązką. Do wyboru mamy następujące wymienniki ciepła:
- przeciwprądowe,
- krzyżowe (kanały ustawione równolegle),
- spiralne,
- obrotowe (najlepsze dla dużych instalacji),
- szeregowe (przeciwdziałają powstawaniu szronu).
Przed zainwestowaniem w wentylację mechaniczną powinniśmy zgłębić naszą wiedzę na temat filtrów powietrza. Niesie to za sobą dużo zalet. Są one montowane w każdym rekuperatorze. Chronią przed nadmiernymi zanieczyszczeniami wentylatorów oraz wymienników ciepła. Doskonale radzą sobie w warunkach mieszkalnych, ponieważ wewnątrz pomieszczenia nie unoszą się żadne nieczystości. Pomaga to w prawidłowym oddychaniu.
Filtry będą również zapobiegać przedostawaniu się do wnętrza budynków grzybów i pyłków roślin. To odpowiednie zabezpieczenie przed poważnymi alergiami. Jeśli ktoś chciałby zadbać o swój stan zdrowia powinien przyłożyć się do ich wyboru. Najlepiej skonsultować to z uznanymi specjalistami, którzy wiedzą na ten temat zdecydowanie więcej. Filtry muszą być regularnie wymieniane, aby nie straciły na swojej wydajności. Najlepiej czyścić je przynajmniej raz na miesiąc, a wymieniać raz na pół roku. Opłaca się kupować filtry ze specjalnymi sygnalizatorami, które będą jasno wskazywać na to, iż dany filtr wymaga natychmiastowej wymiany.
Montaż rekuperatora – w jakim miejscu się na to zdecydować oraz jak przebiegają prace montażowe?
Ostatnim elementem, nad którym musimy się pochylić jest oczywiście prawidłowy montaż rekuperatora. Najpierw warto zastanowić się nad tym, w którym konkretnie miejscu powinno znaleźć się takie urządzenie. To stosunkowo nieduży sprzęt, który nie powinien przysporzyć nam większych problemów. Do jego montażu posłużyć może nam:
- garderoba,
- schowek,
- poddasze,
- garaż,
- kotłownia.
Wybór jest bardzo zróżnicowany, a więc każdy domownik wybierze dla siebie właściwą opcję, która w pełni go zadowoli. Prace montażowe nie powinny być dla nas zbyt czasochłonne. Jeśli zdecydujemy się na kotłownię musimy pamiętać o tym, aby nie palić w niej paliwami kopalnianymi. W innym przypadku nasz układ wentylacyjny może być narażony na groźne awarie i niewłaściwe działanie.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rekuperatory umieszczać w dużych szafach. Urządzenie jest jednak regularnie serwisowane, dlatego zadbajmy o to, aby mieć do niego swobodny dostęp. Miejsce, w którym znajdzie się rekuperator powinno być ocieplane i dogrzewane. Zimne pomieszczenie sprawi, że narazimy się na niepotrzebną utratę ciepła.
Przechodząc do montażu rekuperatorów musimy zdać sobie sprawę z tego, że za montaż takiego urządzenia zabieramy się już po wykonaniu wszystkich innych prac (np. tynkowania). Najpierw wyposażmy go w odpowiednie kanały wentylacyjne. Innowacyjne instalacyjne wentylacyjne będą się składać z przewodów o niewielkiej średnicy. Pieczę nad tym muszą sprawować specjaliści. Konieczne jest również bezbłędne podłączenie sterownika do wykorzystywanej instalacji. Następnie urządzenie musi być bardzo dokładnie sprawdzone i zaprogramowane. Uwzględnijmy w tym wszystkim nasze indywidualne potrzeby, tak aby wentylacja mechaniczna nas nie rozczarowała.
Wentylacja mechaniczna – kilka słów podsumowania
Wentylacja mechaniczna jest obecnie montowana w wielu domach jednorodzinnych. Dba o właściwy stan zdrowia, zabezpiecza przed alergiami i nadmierną utratą ciepła, ale odpowiada również za bezproblemową wymianę powietrza. Odpowiednio działająca wentylacja będzie nas chronić przed dużym poziomem wilgotności, a więc nie narażamy się na bóle i zawroty głowy, nudności oraz senność i zmęczenie.
Atutem wentylacji mechanicznej jest to, iż stanowi doskonałą alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej. Usuwa z powietrza alergeny i zmniejsza rachunki za ogrzewanie (nawet o 50 procent). Najlepszą propozycją dla domowników jest wentylacja ze sprawnym systemem rekuperacji. Cała instalacja powinna nas kosztować około 20 tysięcy złotych.
Do wyboru mamy wentylację mechaniczną w wersji wywiewnej (zdecydowanie tańsza) oraz nawiewno-wywiewnej (droższa i znacznie bardziej rozbudowana – zapewnia swobodną wymianę powietrza w konkretnych pomieszczeniach). Istotną rolę w takich wentylacjach pełnią też centrale wentylacyjne odpowiadające za zatrzymywanie energii w pomieszczeniu. Odpowiednio działająca wentylacja w wersji mechanicznej gwarantuje nam odzysk ciepła (wymianę energii na skutek której powietrze znajdujące się wewnątrz jest cieplejsze).
Odzysk ciepła (może wynieść nawet 70 procent) jest zależny m.in. od konstrukcji i sprawności rekuperatora, ale też od wydajności wentylatorów i występowania oporów powietrza. Rekuperatory składają się z dwóch wentylatorów: nawiewnego i wywiewnego. Poza tym ważną rolę pełni w tym układzie wymiennik ciepła. Zadbajmy o to, aby dobrać właściwą moc rekuperatora. Zbyt niska doprowadza do awarii oraz niedostatecznej ilości powietrza.
W wentylacji mechanicznej występują m.in. wentylatory (dostosowanie strumienia wymienianego powietrza do potrzeb domowników), filtry powietrza (oczyszczanie powietrza) i wymienniki ciepła (krzyżowe, spiralne, przeciwprądowe, obrotowe i szeregowe). Rekuperatory są stosunkowo niewielkimi urządzeniami, dlatego z łatwością pomieścimy je w szafach, garderobach, garażach, na poddaszach oraz w schowkach. Dostęp do takich urządzeń musi być maksymalnie swobodny (jest to związane z ich regularnym serwisowaniem).