Aranżacja pokoju dziecięcego to nie lada wyczyn. To trudne zadanie, bo przeważnie pokój ten dzielony jest na kilkoro dzieci. O wiele łatwiej jest go zaaranżować jeżeli mamy tylko jedno dziecko. Często jednak zdarza się, że dziecko musi dzielić pokój ze swoim bratem lub siostrą, co w gruncie rzeczy nie jest dość praktyczne. Realia mamy takie, jakie mamy, więc pora się do nich dostosować. Poza tym nie każdy posiada duży metraż pomieszczeń w bloku, co jest utrudnieniem dla stworzenia osobnych pokoi dla dzieci – gdybyś mieszkał w domu jednorodzinnym to zupełnie inna bajka. Jakiś czas temu napisałem artykuł, w którym podałem informacje jak w prosty sposób zbudować łóżko piętrowe. Jak widać nie było to zbyt ciężkie, bo wielu czytelników uznało to za dobry pomysł i wykonało samodzielnie łóżko. Pozwoliło im to stworzyć łóżko o własnych rozmiarach, a co najważniejsze zrobić to dużo tańszym kosztem – sklepach łóżka też nie są drogie, ale po co kupować gotowca gorzej jakości, jak można mieć taniej, lepiej i bardzie funkcjonalnie wykonane łoże? W dzisiejszym artykule chciałbym przedstawić wam sposób na budowę szuflad – pod łóżkiem – na pościel. To dodatkowe miejsce do zagospodarowania przyczyni się do lepszego wykorzystania i tak niezbyt dużej przestrzeni. Warto więc skorzystać.
Do łóżka można wykonać dodatkowo dwa pojemniki — szuflady do przechowywania pościeli. Ich konstrukcja umożliwia zastosowanie również do innych mebli, nawet wykonanych fabrycznie, i do przechowywania dowolnych przedmiotów, np. zabawek dla dzieci. Potrzebne będą między innymi: piła płatnica i grzbietnica (albo piła tarczowa), skrzynka uciosowa, strug, wiertarka elektryczna, przymiar liniowy — kątownik, dłuto i papier ścierny o różnej ziarnistości. Z materiałów: drewno sosnowe (lub świerkowe), sklejka, nóżki obrotowe (8 szt.), wkręty do drewna, gwoździe oraz klej do drewna. Do wykonania jednej szuflady trzeba zgromadzić dwie deski 2 x 12,5 x 82 cm, dwa kawałki sklejki 4-mm o wymiarach 23 x 79,5 cm oraz jeden 8-mm o wymiarach 71,5 x 79,5 cm, łatę 3 x 3 x 23 cm, 3 mb listwy 1 x 1 cm.
Zaczynamy od ściany czołowej. W dwóch deskach należy symetrycznie wytrasować oraz wyciąć dwa wybrania, wkładamy w nie ręce przy wyciąganiu szuflady spod łóżka. Promień 0,5 cm najłatwiej będzie będzie wykonać wiercąc otwory o średnicy 10 mm w rogach, a następnie pozostały materiał wycinając piłą i wybierając dłutem. Powierzchnie trzeba wykończyć tarnikiem oraz papierem ściernym. Następnie przygotowuje się (na jedną szufladę) cztery łaty o wymiarach 3 x 3 x 23 cm, do połączenia ścian bocznych, tylu i ściany czołowej. Od spodu montuje się w nich nóżki obrotowe. Może on być różny w zależności od typu. Po przymocowaniu nóżek do lat wzmacniających można przystąpić do zmontowania ściany czołowej. W tym celu wkrętami o średnicy 5 i długości 40 mm dwie deski łączymy z dwiema latami, zachowując między nimi odstęp o szerokości 1 cm. Łaty powinny być rozsunięte na odległość 79,5 cm. Przed skręceniem wskazane jest posmarowanie obu powierzchni klejem do drewna. Od wewnątrz między latami przykleja się poziomo i przytwierdza wkrętami listwę, na której będzie się opierać dno szuflady. Do pozostałych ścianek bocznych również przykręca się listwy, a do ścianki tylnej – dwie łaty. Przygotowanie dna polega na wycięciu w arkuszu sklejki, w każdym rogu, kwadratu o wymiarach 3 x 3 cm. Mając już gotowe wszystkie części można przystąpić do sklejania i zbijania całej szuflady. Po połączeniu wszystkich elementów trzeba całość oszlifować papierem ściernym oraz pokryć bezbarwnym lakierem celulozowym.