Studnia głębinowa to rozwiązanie, które może się przydać wielu różnym inwestorom. Podjęcie decyzji o jej wywierceniu często przypada na etap budowania domu. Zainteresowani stają przed wieloma dylematami, z którymi muszą się zmierzyć. Pamiętajmy o tym, że życie bez wody na naszej planecie jest niemożliwe, dlatego zadbajmy o to, aby mieć do niej stały i swobodny dostęp. Nic dziwnego, że tak szeroko grono inwestorów decyduje się na wiercenie studni głębinowej skoro niesie to za sobą taki ogrom korzyści. Własna studnia na działce to szereg udogodnień i jest to doskonała alternatywa dla przyłączenia wody z sieci wodociągowej. Już na etapie projektowania domu możemy zastanowić się nad tym, czy takie rozwiązanie nas w ogóle interesuje. Podpytajmy o wszelkie szczegóły fachowców, ale też ludzi, którzy zdecydowali się na jej wypróbowanie. Ciekawe wskazówki można usłyszeć od fachowców zajmujących się ich wierceniem.
Spis treści
- Podstawowe rodzaje studni, w które możemy zainwestować
- Pompa do studni – jak ją dobrać, na jakie parametry zwrócić uwagę oraz jakie rodzaje są dostępne na rynku?
- Studnia a woda – czy picie wody z każdej studni jest dla nas bezpieczne?
- Studnia głębinowa – na jaką głębokość się zdecydować? Ważna rola badań geologicznych
- Studnia głębinowa – przepisy, cena oraz pozwolenia
- Studnie głębinowe – kilka słów podsumowania
Podstawowe rodzaje studni, w które możemy zainwestować
Studnie głębinowe nie są jedynym rodzajem, na który możemy się zdecydować. W związku z tym opłaca się poznać inne możliwości, zanim podejmie się jakiekolwiek decyzje projektowe lub budowlane. Chodzi w końcu o nasz komfort, ale też o właściwe ulokowanie ciężko zarobionych pieniędzy. Nie powinniśmy wydawać ich na pierwsze z brzegu rozwiązania, które mogą okazać się w naszym przypadku zupełnie nietrafione. Poznanie najmocniejszych stron poszczególnych typów studni to podstawa sukcesu.
Do wyboru mamy dwa podstawowe typy studnia, a konkretniej:
- studnie kopane – jest to tradycyjny typ studni, który bardzo często możemy zaobserwować na wsiach lub poza granicami większych miast. Kojarzą się z tymi, które widziało się w okresie swojego dzieciństwa. Atutem jest tutaj to, że korzystanie ze studni kopanej jest banalnie proste, lecz trzeba ją oczywiście dobrze zabezpieczyć, np. przed małymi dziećmi. Głębokość takich studni sięga maksymalnie kilku metrów, a wykopywanie takiej studni odbywa się zazwyczaj ręcznie. Nie są do tego potrzebne żadne specjalistyczne sprzęty i materiały. Do wykopu wpuszcza się jednak odpowiednio dobrane betonowe kręgi, tak aby zabezpieczyć ściany studni przed niespodziewanym osuwaniem. W pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby wspomniane kręgi były ze sobą udanie połączone. Tego typu prace muszą być nadzorowane przez wyszkolonych fachowców, aby po drodze nie doszło do większych zaniedbań. Połączenie kręgów jest stosowane z tego względu, iż do wnętrza studni nie będą się przedostawać groźne zanieczyszczenia i zabrudzenia. Woda będzie czysta. Dno należy wyłożyć żwirem. W obecnych czasach wodę ze studni kopanej wydobywa się przy użyciu elektrycznej pompy ssącej w wersji zanurzeniowej,
- studnie głębinowe – ich głębokość bardzo często sięga nawet powyżej 10 metrów. Wiele zależy od potrzeb klienta oraz charakteru otrzymanego zlecenia. Używa się do tego wysokiej klasy wiertnicy. Studnia tego typu potrzebuje wykorzystania dwóch typów rur: osłonowej oraz filtracyjnej. Pierwsza z nich jest umiejscowiona w bliskiej odległości od warstwy wodonośnej, zaś druga będzie do niej przenikała. Dookoła rur znajduje się obsypka ze żwiru. Dopływ wody jest dzięki temu sprawny i bezproblemowy. Istotne jest to, aby na zakończeniu znalazła się obejma. To właśnie w niej swoje miejsce mają zawór odcinający i przyłącze wodne. Kluczową informacją dla wszystkich zainteresowanych inwestorów jest to, że jeśli studnia będzie sięgać głębokości powyżej 8 metrów konieczne jest zastosowanie głębinowej pompy tłoczącej.
Jak widać decyzja nie musi być łatwa, chociaż zdecydowanie większą popularnością w dzisiejszych czasach cieszą się studnie głębinowe. Jeśli ktoś ma jednak mniejsze potrzeby i nie chce decydować się na tak rozbudowane rozwiązania może wybrać studnię kopaną.
Pompa do studni – jak ją dobrać, na jakie parametry zwrócić uwagę oraz jakie rodzaje są dostępne na rynku?
Przydomowe studnie potrzebują sprawnej i niezawodnej pompy. To właśnie dzięki niej będziemy mogli korzystać z nich w komfortowy sposób i nie narażać się na niepotrzebny stres. Obecnie coraz rzadziej stosuje się pompy o napędach ręcznych. Odchodzi się od tych rozwiązań, ponieważ są mało wygodne oraz cechują się obniżoną wydajnością. Skonsultowanie sprawy z fachowcami to najważniejsze na co możemy się zdecydować, aby podjąć racjonalną decyzję. Czerpanie wody w taki sposób wymaga od nas dużo wysiłku, a więc jest to spore utrudnienie m.in. dla kobiet oraz osób schorowanych i starszych. Poza tym jest to czynność czasochłonna, a nie każdy dysponuje obecnie sporą dawką wolnego czasu.
Ręczna pompa może być doskonałą alternatywą w sytuacji, kiedy zmagamy się z częstymi przerwami w dostawie prądu. W niektórych regionach jest to dość uciążliwe, a więc warto to sobie dokładnie przeanalizować i dzięki temu będziemy wiedzieć, jaki typ pompy w pełni nas usatysfakcjonuje.
Inwestycja w studnię głębinową ma duży sens, jeśli chcemy zapewnić sobie spokój oraz maksymalną wygodę użytkowania. Przypatrzmy się w tym miejscu pompom o napędzie elektrycznym. Do wyboru mamy dwa podstawowe modele:
- pompa samozasysająca – zazwyczaj jest montowana w budynkach, a jeśli chce się ją skutecznie połączyć ze studnią należy użyć do tego właściwej rury. Z racji tego potrzebna jest pomoc wykwalifikowanych profesjonalistów, dla których nie jest to żadne wyzwanie. Podstawową wadą tej pompy jest to, że mogą pompować wodę maksymalnie do 7 metrów głębokości. Poza tym należy pamiętać o tym, że pochłaniają dużo energii, a więc może się to odbić niekorzystnie na naszych finansach. Niektórzy użytkownicy będą rozczarowani jej sprawnością. Oprócz tego musimy przygotować się na to, że pompa będzie troszkę hałasować, a więc jeśli pracujemy zdalnie lub chcemy w domu wypoczywać i się regenerować często może to nie być możliwe. Największą zaletą jest z kolei niska cena,
- pompa zanurzona – montuje się je poniżej lustra wody, dlatego potrzebna jest do tego dość specjalistyczna wiedza. Osoby bez doświadczenia nie będą wiedziały, jak się mają za to zabrać. To idealny typ pompy do studni głębinowej, głównie ze względu na swoją średnicę (około 90 milimetrów). Mogą pracować sprawnie i cicho, a przy okazji nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieszczać je na sporych głębokościach. Nie napotkamy w tej sytuacji na żadne poważne ograniczenia. Musimy mieć na uwadze to, że przyjdzie nam za nie zapłacić nieco większe pieniądze.
Za jakość w dzisiejszych czasach trzeba płacić, a jeśli studnia głębinowa ma pracować na wysokim poziomie oraz w wygodny dla nas sposób powinniśmy wybrać pompę zanurzoną. Wystarczy porównać sobie dwa opisane wyżej modele, aby wyciągnąć wnioski na temat tego, który konkretnie rodzaj wykazuje się większą ilością zalet. Jeśli nadal mamy jakieś wątpliwości posłuchajmy naszych fachowców, dzięki którym podjęcie ostatecznej decyzji przyjdzie nam z łatwością.
Studnia a woda – czy picie wody z każdej studni jest dla nas bezpieczne?
Wielu inwestorów zastanawia się poważnie nad tym czy, aby na pewno z każdej studni można pić wodę, która się tam znajduje. Warto mieć na uwadze to, czy nie narażamy się na jakieś niebezpieczeństwo. To szczególnie ważne, gdy wodę podajemy naszym dzieciom lub schorowanym seniorom. Poszerzenie wiedzy w tej tematyce jest dla nas jak najbardziej opłacalne.
Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje wód:
- wodę zaskórną – to rodzaj wody, który znajduje się najbliżej powierzchni ziemi. Co za tym idzie pamiętajmy, że jest ona narażona na niekorzystne oddziaływanie środowiska zewnętrznego. Pojawiają się w niej liczne zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić u nas do powstania bardzo poważnych schorzeń. Nie powinno się jej spożywać,
- wodę gruntową – styczność z nimi mamy w przypadku studni kopanych. Nie są co prawda narażone na tak duży kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, lecz wielu ekspertów nie poleca jej spożywania. Nigdy nie możemy mieć stuprocentowej pewności, co do jej składu. Jeśli tego wnikliwie nie zbadamy możemy narazić się na pewne niedogodności. Najpierw należy przeprowadzić proces uzdatniania wody,
- wody wgłębne – to jedyny typ wody, który w stu procentach nadaje się do picia. Ponad zwierciadłem wody znajduje się szczelna warstwa nieprzepuszczalna, a więc nie uświadczymy w niej żadnych zanieczyszczeń, skażeń chemicznych i bakterii. Do takiej warstwy da się dotrzeć jednak jedynie wtedy, gdy zdecydujemy się na wywiercenie studni głębinowej. Jak widać warto o tym pomyśleć, lecz kluczowe jest również to, aby zbadać swoje możliwości finansowe.
Z powyższych informacji jasno wynika, że obawiać nie powinniśmy się wyłącznie wody wgłębnej. Z racji tego tak opłacalnym krokiem jest zainwestowanie w studnię głębinową, dzięki której możemy bezproblemowo dotrzeć do pożądanej warstwy. Woda gruntowa nie ma sprawdzonego składu i znajduje się dość blisko warstwy mającej kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Należy zająć się jej uzdatnianiem, dzięki czemu będzie się nadawać do spożycia. Absolutnie nie powinniśmy spożywać wody zaskórnej.
Studnia głębinowa – na jaką głębokość się zdecydować? Ważna rola badań geologicznych
Nawet jeśli podjęliśmy już finalną decyzję, że chcemy zainwestować w studnię głębinową musimy zastanowić się jeszcze nad tym, na jaką głębokość ma być wywiercona. Przydadzą nam się rozmowy z fachowcami, ale też dokładne przeanalizowanie indywidualnych potrzeb inwestorów. Ważną rolę w tym zakresie odgrywają również profesjonalne badania geologiczne.
To właśnie badania geologiczne pozwolą nam podjąć decyzję, co do głębokości naszej studni głębinowej. Dzięki nim jesteśmy w stanie:
- poznać budowę geologiczną podłoża,
- poznać warunki hydrogeologiczne, które panują na obszarze, na którym chcemy wykonać takie prace.
Badania pozwalają nam na uzyskaniu informacji, co do głębokości warstw wodonośnych oraz miąższości tych warstw. Bez takiej wiedzy podejmowanie jakichkolwiek działań jest obarczone dużą dawką ryzyka, więc raczej nie powinniśmy się za to zabierać. Badania gwarantują nam udane dobranie średnicy rur, długości filtra oraz głębokości usadowienia wspomnianego filtra.
Studnia głębinowa – przepisy, cena oraz pozwolenia
Wszystkie osoby zabierające się za projektowanie studni głębinowej muszą wiedzieć, iż należy się zapoznać z aktualnie panującymi przepisami. Poza tym będą nam potrzebne pewne pozwolenia, a jedną z istotniejszych kwestii jest również cena wywiercenia studni głębinowej. Zgromadzenie tych informacji sprawi, że nasza decyzja będzie przemyślana i racjonalna.
Lokalizacja studni powinna być dla nas jednym z priorytetów. Chodzi o to, aby studnia była umiejscowiona w miejscu znacznie oddalonym od ewentualnych zanieczyszczeń. Miejsce wykopu będzie nam w stanie wskazać wyspecjalizowany hydrolog. Warto przestrzegać przepisów mówiących o zachowaniu minimalnych odległości od:
- szamba i kanalizacji,
- przydrożnego rowu,
- granicy działki.
Poza tym uważajmy na to, aby miejsce było bezkolizyjne. Dbając o tego typu szczegóły mamy stuprocentową pewność tego, że nasza inwestycja zakończy się pożądanym sukcesem. Podstawowym pozwoleniem, które będzie nam potrzebne do zrealizowania zaplanowanych prac jest pozwolenie wodnoprawne. Jeśli jednak decydujemy się na studnie, które nie mają 30 metrów głębokości nie musimy się nimi zamartwiać. Co istotniejsze studnie głębinowe o wydajności sięgającej poniżej 50 m3/h wymagają od nas zgłoszenia budowlanego. Wszelkie zaniedbania niosą za sobą surowe konsekwencje. To właśnie dlatego opłaca się mieć u swego boku prawdziwych fachowców, którzy pomogą nam dotrzymać poszczególnych terminów i zadbają o zdobycie wszelkich pozwoleń.
Kluczowe jest przejrzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Mówi nam to dużo o naszych aktualnych możliwościach i ewentualnych krokach, które będziemy mogli podjąć w przyszłości. Oczywiście rzućmy na niego okiem wraz z osobami, które po prostu się na tym znają. Jeśli nie mamy dostępu do takiego planu powinniśmy jak najszybciej wystąpić o uzyskanie aktualnych warunków do zabudowy. Na szczęście dla inwestorów nie powinno to być zbyt problematyczne.
Wypada zastanowić się nad ogólną ceną za wywiercenie studni głębinowej i doprowadzenie tego projektu do pomyślnego zakończenia. Po drodze napotkamy na pewne koszty dodatkowe, których nie da się ominąć. Są to:
- koszty schematu,
- opłaty związane z wydaniem niezbędnych pozwoleń lub warunków,
- koszty niezbędnych prac geologicznych.
Ostatecznej ceny nie da się jasno określić, gdyż jest to zależne np. od warunków gruntowo wodnych. Przygotujmy się na wydanie kilku tysięcy złotych. Cena odwiertów może nas wynieść około 300 złotych, podobnie kosztuje rura osłonowa, lecz już na samą pompę wydamy powyżej tysiąca złotych. Zbiornik hydroforowy powinien nas kosztować kilkaset złotych.
Studnie głębinowe – kilka słów podsumowania
Zajmijmy się krótkim podsumowaniem. O studniach głębinowych powinniśmy pomyśleć już na etapie projektowania domu. Z pewnością wielu znajomych uświadomi nas, że jest to trafna inwestycja, która może przynieść wiele dobrego. Oprócz studni głębinowej do wyboru mamy również studnię kopaną. Wersja kopana jest popularna od wielu lat i często kojarzy się z czasami dzieciństwa. Napotykamy jednak na pewne ograniczenia, ponieważ jej głębokość może sięgać maksymalnie kilka metrów. Konieczne jest też wykorzystanie połączonych betonowych kręgowych, zabezpieczających ściany przed osuwaniem i zanieczyszczeniami. Studnia w wersji głębinowej może sięgać nawet powyżej 10 metrów głębokości. Ważnymi jej elementami są: rura osłonowa, rura filtracyjna, obejma, zawór odcinający oraz przyłącze wodne. Jeśli studia będzie mieć powyżej 8 metrów głębokości musimy zainwestować w głębinową pompę tłoczącą.
Teraz zapoznajmy się z dostępnymi rodzajami pomp. Przede wszystkim musimy zaznajomić się z pompą samozasysającą i zanurzoną. Ta pierwsza pompuje wodę do maksymalnie 7 metrów głębokości, nie jest zbyt sprawna, jest montowana w budynkach, a poza tym bardzo głośno pracuje. Pompa zanurzona jest idealnym wyborem dla studni głębinowych, ponieważ może znaleźć się na sporej głębokości, nie generuje dużego hałasu i dysponuje optymalną sprawnością. Jest za to nieco droższym rozwiązaniem.
Jeśli chodzi o wodę ze studni, którą możemy spożywać jest to woda wgłębna. Będzie wolna od zanieczyszczeń, bakterii i skażeń chemicznych. Woda gruntowa powinna być najpierw uzdatniona, natomiast zaskórna nie nadaje się do spożycia.
Głębokość studni dobiera się na podstawie przeprowadzonych badań geologicznych. Na samym początku musimy poznać budowę geologiczną podłoża i warunki hydrogeologiczne konkretnego obszaru. Badania pomogą nam też dobrać długość i głębokość usadowienia filtra, ale też średnicę rur. Studnia powinna być zlokalizowana w miejscu bezkolizyjnym i z dala od wszelkich zanieczyszczeń. Poza tym trzeba przestrzegać pewnych przepisów mówiących o minimalnej odległości od granicy działki, kanalizacji, szamba i przydrożnego rowu. Zajmijmy się skompletowaniem niezbędnych pozwoleń. Niekiedy będzie nam potrzebne pozwolenie wodnoprawne (dla studni sięgających powyżej 30 metrów głębokości). W sytuacji, gdy wydajność studni plasuje się na niższym poziomie niż 50 m3/h musimy zająć się zgłoszeniem budowlanym. Całkowity koszt takiej inwestycji może pochłonąć z naszego budżetu nawet kilka tysięcy złotych.
1 comment
Studnia to super sprawa. Mam taką u rodziców, wykopana wiele lat temu i niedawno odnowiona. Sam założyłem nowy łańcuch do wiadra, żeby znów dało się czerpać wodę jak przed dekadami. Ma to swój urok!