Polistyren to popularne tworzywo sztuczne, które służy do uzyskiwania styropianu i styroduru. Można je napotkać w różnych gałęziach przemysłu. Nie ma przeszkód, aby polistyren został zabarwiony lub poddać zmianie jego kształt. Wykorzystuje się go m.in. do produkowania opakowań na leki, zabawek, sprzętu AGD i sztucznej biżuterii. Kluczowe jest jednak to, iż jest to materiał łatwopalny, a więc trzeba na niego uważać, gdyż nawet po szybkim wyeliminowaniu źródła ciepła, będzie w stanie się całkowicie stopić.
Spis treści
Polistyren – kilka podstawowych właściwości
Polistyrenu nie da się pomylić z żadnym innym materiałem, ponieważ pali się żółtopomarańczowym płomieniem i bardzo przy tym kopci. Można go rozpuszczać np. pod wpływem działania benzyny. To substancja chemiczna o dość dużej masie cząsteczkowej, która składa się z węgla i wodoru. Jak widać jego budowa nie należy do zbyt skomplikowanych. Na uwagę zasługuje to, że polistyren jest:
- twardy,
- bardzo podatny na odkształcenia, pod wpływem wysokich temperatur,
- niezwykle elastyczny i kruchy.
Jeśli weźmie się pod uwagę jego stan naturalny, będzie on przezroczysty, lecz w łatwy sposób można nadać mu wybrany kolor. Osoby doświadczone nie będą mieć z tym większych kłopotów. Co najważniejsze polistyren nie wykazuje się zbyt dużą wytrzymałością cieplną, więc należy go rozważnie stosować, aby przypadkiem nie narazić na szwank własnego bezpieczeństwa.
Badając jego właściwości nie sposób zapomnieć o tym, iż topi się w temperaturze około 130-140 stopni Celsjusza. Przy znacznie niższej temperaturze (70 stopni Celsjusza) zaczyna mięknąć. Polistyren jest dość charakterystycznym tworzywem sztucznym, ale za to zyskującym sporą grupę zwolenników, głównie wśród przedsiębiorców. Kształt nadaje mu się podczas występowania procesu topnienia. Trzeba mieć w tym jednak bardzo dużą wprawę, dlatego osoby bez jakiegokolwiek doświadczenia mogą sobie z tym po prostu nie poradzić. Polistyren dość łatwo się elektryzuje, a poza tym może pękać. Jak widać korzystanie z niego musi być dokładnie przemyślane i rozważnie zaplanowane.
Polistyren – podstawowe zastosowanie
Z polistyrenem ludzie mają styczność na co dzień, więc warto dowiedzieć się na jego temat kilku wartościowych szczegółów. Przede wszystkim z jego pomocą stworzy się sztuczną biżuterię, którą w dzisiejszych czasach łatwo kupi się przez Internet i wcale nie będzie należała do najdroższych. Ponadto tworzy się z niego rozmaite:
- klosze,
- lampy,
- układy wentylacyjne.
Z takiego tworzywa sztucznego skorzystają również dzieci, ponieważ z polistyrenu wykonuje się dużą ilość zabawek. Nic dziwnego, że tworzywo gości w gospodarstwach domowych, skoro jest tak bardzo rozpowszechnione. To nieodłączny składnik szczoteczek do zębów oraz obudowy telewizorów. Jak widać wyraźnie praktycznie w każdym momencie znajduje się w zasięgu ludzkiego wzroku, niezależnie od tego, czy przebywa się w domu, czy też może w biurze.
Zastosowanie polistyrenu jest jednak dużo szersze, gdyż łatwo zauważy się go na placach budowy. W budownictwie pełni niezwykle istotną rolę, ponieważ:
- otrzymuje się z niego styropian,
- bierze czynny udział w tworzeniu materiałów termoizolacyjnych.
Uzyskuje się z niego również styrodur, który charakteryzuje się większą twardością, lepszymi parametrami technicznymi oraz podwyższoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Nic dziwnego, że popularność takiego materiału na budowach jest obecnie tak duża. Styrodur radzi sobie także z większymi obciążeniami. Polistyren jest wykorzystywany jako istotny element w procesie produkcji szkła syntetycznego. Jak widać wyraźnie wykazuje się szerokim spektrum zastosowania.
Ważna rola granulatu polistyrenowego
Bardzo ważną rolą w dzisiejszych czasach cieszy się także granulat polistyrenowy, który jest jedną z form spienionego polistyrenu. Wielkość kulek wynosi w tym przypadku od 2 do 10 milimetrów. To właśnie takie wypełnienie stosowane jest w:
- pufach,
- fotelach,
- zabawkach.
Co za tym idzie polistyrenem można się nawet „bawić”. Siedziska, które są wypełnione wyżej wspomnianym granulatem gwarantują użytkownikom maksymalną wygodę oraz dbają o ich kręgosłup i właściwy poziom zdrowia. Tym samym nie nadwyręża się swoich mięśni i dba się o to, aby pozycja ciała była optymalna, niezależnie od wykonywanych czynności.
Nic dziwnego, że polistyren znajduje się również w materacach rehabilitacyjnych, skoro cechuje się niejako właściwościami terapeutycznymi i jest doceniany przez wielu specjalistów ze świata medycyny oraz fizjoterapii. Można go spotkać także w materacach antyodleżynowych, które są przeznaczone dla osób po ciężkich wypadkach lub seniorów. Z granulatu polistyrenowego coraz częściej korzysta się przy szukaniu właściwej propozycji na wypełnienie podłogi. Tym samym nie ma się żadnych trudności z wypełnieniem wszystkich szczelin i szpar. Z polistyrenu powstają wyroby betonowe. Widać, że warto zgłębić wiedzę na jego temat, ponieważ jego popularność w kolejnych latach urośnie jeszcze bardziej. To dobry sposób na wykonanie termomodernizacji w murach lub stropodachach.