Schody na poddasze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie budowa klatki schodowej nie ma większego sensu. Pozwalają oszczędzić nie tylko miejsce, ale także pieniądze i czas. Jeśli wykończenie domu jeszcze przed Tobą, sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając schody na poddasze oraz jakie są ich rodzaje i zalety.
Spis treści
Na co zwrócić uwagę, wybierając schody na poddasze?
Wybierając schody na poddasze, w pierwsze kolejności należy zwrócić uwagę na zasadność ich instalacji. Warto podkreślić, że nie są one aż tak wygodne jak klatka schodowa. Z tego względu sprawdzą się tylko wówczas, jeśli dane pomieszczenie nie jest zbyt często uczęszczane. Ponadto będą dobrym wyborem, jeśli dysponujesz ograniczonym miejscem, które nie pozwala na wybudowanie schodów stacjonarnych.
Wybór schodów na poddasze powinien także poprzedzać dokładny przegląd modeli, które są dostępne na rynku. Więcej piszemy o nich poniżej. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak stabilność konstrukcji, jakość wykonania oraz zastosowane materiały. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że schody będą wygodne oraz nie rozsypią się po kilku latach.
Rodzaje schodów na poddasze
Składane schody na poddasze sprawdzą się, kiedy nie masz zamiaru zbyt często korzystać z pomieszczenia. Wówczas nie będą zajmować miejsca i zaburzać przestrzeni. Do najpopularniejszych modeli należą:
- segmentowe schody na poddasze – jest to najczęściej wybierany rodzaj charakteryzujący się łatwością montażu; zazwyczaj składa się z trzech segmentów, które nakładają się na siebie i całkowicie chowają w suficie;
- harmonijkowe schody na poddasze – mają niewielkie rozmiary, dlatego łatwo się je obsługuje; swoją nazwę zawdzięczają składaniu się na kształt harmonii; pomimo tego, że są lekkie, to jednocześnie bardzo trwałe;
- nożycowe schody na poddasze – model w całości wykonywany z metalu, który jednak obsługuje się znacznie łatwiej niż schody segmentowe; mają mechanizm odciążający, dlatego można pozostawić je w dowolnej pozycji.
Jeśli natomiast często korzystasz ze strychu, warto postawić na lekkie schody do stacjonarnego montażu. Może to być, np. model młynarski, który będzie gotowy do użytku o każdej porze dnia i nocy.
Zalety schodów na poddasze
Przede wszystkim schody na poddasze to duża oszczędność miejsca, szczególnie jeśli wybierzesz model składany. Ponadto są łatwe w montażu, dlatego do ich instalacji nie jest wymagana pomoc fachowca, jeśli posiadasz podstawową wiedzę i umiejętności. Do samych schodów można także przymocować poręcz ułatwiającą wspinanie się, która pomoże wychodzić na poddasze nawet osobom o nieskoordynowanych ruchach. Przy cięższych modelach istnieje także możliwość zamontowania mechanizmu elektrycznego, który będzie samodzielnie składał i rozkładał konstrukcję, dając przy tym wyjątkową wygodę.
Podsumowując, schody na poddasze to praktyczny produkt, który nie jest ani trudny w wyborze, ani skomplikowany w instalacji. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na klatkę schodową, a jednocześnie chcesz mieć dostęp do strychu, będą doskonałym wyborem.