Poddasze, ze względu na obecność skosów, to szczególna przestrzeń, dla jednych bardzo klimatyczna, dla innych mało praktyczna i trudna w aranżacji. Czy warto więc decydować się na projekt domu z takim wykończeniem?
Co przemawia za projektem z poddaszem?
Poddasze to idealna opcja dla inwestorów, którzy dysponują działką niewielkich rozmiarów – dzięki dodatkowej kondygnacji łatwiej dopasować projekt tak, by spełniał wymogi przeciwpożarowe i do tego nie trzeba mocno ograniczać terenu pod ogród. Poddasze to wygodny rozdział części dziennej i nocnej, a niektóre projekty, dostępne między innymi na projektyzwizja.pl, dają nawet możliwość wydzielenia osobnego mieszkania na górnej kondygnacji, z oddzielnym wejściem.
W porównaniu do domu parterowego, koszt budowy domu z poddaszem często jest niższy, ponieważ mniej wydaje się na fundamenty i pokrycie dachowe, w dodatku można poddasze wykończyć w późniejszym terminie – niezagospodarowana przestrzeń na strychu nie pogarsza komfortu życia domowników, podczas gdy tylko częściowe oddanie do użytku domu parterowego będzie już przeszkadzać.
Pod względem kosztów utrzymania dom z poddaszem też najczęściej wypada korzystniej niż budynki parterowe – powierzchnia dachu jest mniejsza, co ogranicza straty ciepła, łatwiej też zaaranżować wnętrze domu tak, by było bardziej energooszczędne.
Jakie są wady takiego rozwiązania?
Skosy na poddaszu mają swój urok, ale nie wszystkim się podobają. Bywają też problematyczne przy aranżacji wnętrz, zwłaszcza gdy dom ma raczej skromny metraż. Szczególnie trudne jest projektowanie na poddaszu łazienek i kuchni, prócz tego może być kłopot z umieszczeniem w pokoju bądź holu wysokiej szafy na ubrania.
Druga kwestia to dopływ naturalnego światła oraz dostęp do okien. Okno w prostej ścianie ogranicza przestrzeń na meble, z kolei okna połaciowe nie wszystkim odpowiadają. Lukarny bardziej przypominają tradycyjne okna, ale gorzej doświetlają poddasze, co oznacza, że trzeba częściej używać sztucznego światła.
Kolejny minus to schody. Po pierwsze, ich wykonanie podwyższa koszt całej inwestycji, po drugie, z powodu schodów traci się całkiem sporą przestrzeń. Schody będą przeszkadzać osobom starszym albo niepełnosprawnym w wygodnym poruszaniu się po całym domu.
Warto jeszcze pamiętać, że na poddaszu mieszkalnym dach musi być tak zaizolowany, by zapewniać komfort zarówno podczas upałów, jak i mroźnej pogody.