Domek na drzewie to marzenia każdego dziecka i niejednego dorosłego. Wakacyjna zabawa w gronie rówieśników, ciepłe noce spędzone w jego wnętrzu i obcowanie z naturą to nie jedyne zalety takiej konstrukcji. Z pewności doceni je także osoba w każdym wieku w trakcie upragnionego relaksu w domku na drzewie. Zanim jednak zdecydujesz się na jego budowę, musisz dogłębnie zapoznać się z tą tematyką. Pozwoli ci to wybrać najlepszą opcję finansową domku na drzewie, a także będzie gwarancją bezpieczeństwa twoich bliskich.
Spis treści
Zanim zbudujesz domek, wybierz odpowiednie drzewo
Budowa domku to przedsięwzięcie, które wymaga od ciebie odpowiedniej wiedzy. Nie tylko musisz wybrać odpowiednie materiały do jego budowy oraz przygotować niezbędne profesjonalne narzędzia, ale i wybrać odpowiednie miejsce, w którym umocujesz konstrukcję. Przede wszystkim drzewo powinno być w pełni ukształtowane o solidnym pniu (30 cm średnicy na każde 3m2 konstrukcji) oraz rozłożystych gałęziach i solidnych konarach, które będą odpowiadały za podtrzymanie konstrukcji. Powinno też być całkowicie wolne od chorób bateryjnych i grzybiczych oraz niezamieszkałe przez pasożytnicze owady. Pamiętaj, że domek na drzewie będzie służył twoim dzieciom i bliskim, dlatego warto zasięgnąć porady u specjalisty w tej dziedzinie i uzyskać specjalistyczną ekspertyzę dendrologiczną.
Aby zbudować domek na drzewie, najlepiej wykorzystać konkretne rodzaje drzew, jakimi są:
- buk;
- dąb;
- orzech;
- jabłoń;
- klon;
- lipa.
Jeśli drzewo spełnia wyżej wymienione warunki, może okazać się, że do budowy domku będziesz musiał odciąć niektóre gałęzie. Pamiętaj jednak, aby zrobić to rozsądnie tak, aby nie uszkodzić i nie osłabić drzewa.
Jaki rodzaj umocowania domku na drzewie wybrać?
Jeśli znalazłeś już odpowiednie drzewo na twój idealny domek na drzewie pora rozpocząć jego budowę. Do budowy domku na drzewie tego okres wiosenny i letni, kiedy pogoda jest najprzychylniejsza i nie będziesz musiał co raz przerywać swojej twojej pracy przez ulewny deszcze czy porywisty wiatr. Konstrukcja domków tego typu nie są może zadaniem bardzo wymagającym, jednak z pewnością będzie od ciebie wymagała odpowiedniej wiedzy z zakresu projektowania, tak abyś miał pewność, że domek będzie solidny i bezpieczny dla jego użytkowników. Jeśli nie czujesz się pewnie w tej dziedzinie i zdecydowanie lepiej wychodzi ci budowanie niż projektowanie, poszukaj firm oferujących gotowe projekty domków na drzewie.
Kolejnym korkiem będzie wybór i przygotowanie odpowiednich materiałów i narzędzi do budowy domku na drzewie. To, czego będziesz potrzebował, będzie zależało także od tego, jakiej metody budowy domku użyjesz.
Domek na drzewie przykręcany do pnia
Domek możesz umieścić na drzewie za pomocą połączonych z nim belek, które przykręcisz bezpośrednio do pnia drzewa. Jest to jednak to rozwiązanie najmniej zalecane dla utrzymania zdrowia drzewa.
Domek na drzewie w wersji pływającej
Drewnianą konstrukcję możesz umocować do drzewa z wykorzystaniem łańcuchów i lin, które umocujesz na solidnych i grubych gałęziach. Jednak, jeśli twój domek będzie cechował się sporymi rozmiarami i ciężkimi materiałami lepiej odrzuć ten pomysł.
Domek na drzewie na wspornikach
Większość specjalistów od tego rodzaju konstrukcji zgadza się, że jest to rozwiązanie najbardziej bezpieczne i ekologiczne. Domek znajduje podporę na drewnianych słupach na trwałe umieszczonych w ziemi za pomocą mieszanki betonowej, która da jej solidne podstawy nawet w trakcie intensywnych burz i po wielu latach użytkowania.
Domek na drzewie — czego będziesz potrzebował do jego budowy?
Teraz nadszedł czas na przygotowanie wszystkich niezbędnych materiałów i narzędzi, dzięki którym będziesz mógł rozpocząć proces budowy domku na drzewie. Przede wszystkim wybierz solidne materiały konstrukcyjne, które zagwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa i trwałości całej konstrukcji:
- grube deski drewniane: sosnowe, dębowe czy bukowe lub też płyty OSB;
- drewniane słupki służące jako wsporniki;
- deski czy blacha tworzące dach płaskich lub dwuspadowy;
- mieszankę betonową;
- śruby, metalowe łączniki i wkręty.
Dodatkowo przygotuj sobie takie narzędzia i pomoce jak: drabina, miarka, młotek oraz okulary ochronne. Pamiętaj także, że bardzo istotna będzie twój stopień obsługi profesjonalnych narzędzi budowlanych, jakimi są m.in.: wiertarka, wyrzynarka czy pilarka.
Przygotuj także impregnat do drewna i pomalujesz nimi wszelkie elementy drewniane. W ten sposób zabezpieczysz je przed działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz przed szkodnikami. Dzięki temu twój domek na drzewie będzie służył twoim dzieciom i bliskim przez długie lata.
Budowa domku na drzewie krok po kroku
Jeśli zgromadziłeś już wszystkie potrzebne narzędzia i materiały, pora zająć się właściwą budową domku na drzewie.
Wsporniki domu
Zacznij od umieszczenia w gruncie wsporników za pomocą mieszanki betonowej. Belki, które posłużą za nie, będą odpowiedzialne za stabilności całej konstrukcji, dzięki czemu unikniesz niebezpieczeństwa, na jakie mogą być narażeni twoi bliscy w wyniku jej upadku. Im większy i cięższy będzie twój domek na drzewie, tym będzie wymagał zastosowania większej ilości wsporników lub belek o grubszym przekroju. W przypadku, gdy nie masz gotowego projektu domku najlepiej, jeśli zasięgniesz porady fachowca w tej sprawie.
Podłoga i ściany
Podłogę domku na drzewie wykonaj z najgrubszych desek, które za pomocą wyrzynarki i szlifierki dopasujesz do przekroju pnia. Następnie podłogę przytwierdź do wsporników za pomocą metalowych łączników, śrub i łączników. Cieńsze deski drewniane lub alternatywnie płyty OSB użyj do budowy ścian domku. Pamiętaj także o wykonaniu otworów w ścianach, w których umieścisz okna i drzwi lub pozostawisz je niezbudowane.
Dach chroniący przed wilgocią
Dach domku może być płaski lub dwuspadowy. Rozwiązanie dwuspadowe jest zdecydowanie lepsze, ponieważ pozwala swobodnie spływać wodzie deszczowej i zapobiega gromadzeniu się na nim śniegu w zimie. Aby zapewnić konstrukcji odpowiednią wodoszczelność, możesz sięgnąć po folię z tworzywa sztucznego, które przymocujesz do ramy dachu.
Wejście do domku
Do domku na drzewie najczęściej prowadzi drewniana drabina. Zadają o to, aby była wykonana bardzo solidnie oraz posiadała niewielki kąt nachylenia, co ułatwi korzystnie z niej. Dodatkowo możesz wyposażyć domek na drzewie w niewielkie ogrodzenie, które uchroni dzieci przed upadkiem podczas schodzenia z drabiny.
Malowanie domku — klasycznie czy ekstrawagancko?
Ostatnią czynnością jest pomalowanie konstrukcji. Możesz wybrać klasyczne brązy i zielenie, które wpasują się w twój ogród lub też postawić na biele i beże w stylu skandynawskim. Z drugiej strony twój domek na drzewie możesz pomalować na dowolny kolor lub zaangażować do tej zabawy dzieci, które stworzą z niego swój bajkowy azyl.
Budując domek na drzewie, zawsze bierz pod uwagę materiały najwyższej jakości. Pamiętaj, że twoje dzieci rosną i przyprowadzą do domku wielu rówieśników, ale ty sam niejednokrotnie będziesz miał ochotę odwiedzić go ze znajomymi, dlatego powinien cechować się niezwykłą wytrzymałością i stabilnością.
Ile kosztuje budowa domku na drzewie?
Domek na drzewie to przedsięwzięcie, które wymaga wielu umiejętności i wiedzy z zakresu jego budowania, ale także niemałych środków finansowych. Jeśli zdecydujesz się na samodzielny projekt i budowę, będziesz musiał dokładnie wyliczyć cenę materiałów, które wykorzystasz w całej konstrukcji. Równie dobrze możesz skorzystać z usług projektantów domków na drzewie. Przygotują oni dla ciebie nie tylko gotowy projekt, który będzie gwarancją jego bezpieczeństwa, ale i całkowity kosztorys jego wykonania. W każdym wypadku musisz liczyć się jednak z kwotą oscylującą w granicach kilkunastu tysięcy złotych. W przypadku bardziej rozbudowanych domków oraz tych z przeznaczaniem dla dorosłych koszt ten wzrośnie nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Pamiętaj przy tym, że samodzielna budowa domku na drzewie wymaga poświecenia wiele energii oraz czasu i z pewnością nie powinny zabierać się za nią osoby, które z budową nie mają nic wspólnego. Może okazać się, że szybko zrazimy się całym pomysłem, przez co nasze dzieci będą bardzo rozczarowane, a sam efekt może mocno odbiegać od oczekiwań. W takich przypadkach możesz skorzystać z profesjonalnych firm, które oferują gotowe domki na drzewie. Jednak i w tym przypadku, w zależności od użytych materiałów, wielkości i stopnia skomplikowania konstrukcji, będzie to koszt od dwóch złotych nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
1 comment
Bardzo przydatny artykuł. Pomaga mierzyć siły na zamiary.