Dom z kontenerów cieszy się ostatnimi czasy bardzo dużą popularnością. Spowodowane jest to tym, iż bazują na niecodziennym designie oraz wyróżniają się z tłumu. Nie są tak kosztowne, jak inne dostępne rozwiązania. To ekologiczny wybór, który pomoże nam żyć w zgodzie z otaczającym nas środowiskiem. Jeśli komuś bardzo na tym zależy, taka opcja w pełni go usatysfakcjonuje. Dom z kontenerów ma również wiele innych zalet, m.in. bardzo szybki montaż. Nie trzeba czekać długimi miesiącami, aby się do niego wprowadzić. Raz na zawsze można skończyć z młodzieńczym etapem swojego życia i się usamodzielnić. Domy z tej kategorii na pewno nam w tym pomogą, a poza tym zdołają zachwycić najbardziej wybrednych odbiorców. Popyt na nie cały czas rośnie, podobnie jak na mikrodomy czy też domki fińskie.
Spis treści
- Domy z kontenerów – w czym tkwi ich sekret?
- Powstanie domu z kontenerów – jak to wygląda w praktyce?
- Jakie prace należy wykonać w dalszej części?
- Wykonanie instalacji, izolacji oraz prace nad ogrzewaniem
- Jakimi formalnościami musimy się zająć, aby postawić dom z kontenerów?
- Domy z kontenerów – plusy oraz minusy
- Domy z kontenerów – Podsumowanie
Domy z kontenerów – w czym tkwi ich sekret?
Sekret domów z kontenerów tkwi w ich prostocie oraz niebanalnym designie. Trend ten został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych, jednak bardzo szybko dotarł do Polski. W naszym kraju spotkał się z głęboką aprobatą społeczną. Ludzie coraz chętniej decydują się na wydawanie swoich pieniędzy na takie właśnie domy. Oczywiście na samym początku wypadałoby przeanalizować swoje potrzeby, a dopiero potem decydować się na konkretne oferty.
Domy z kontenerów składają się z połączonych ze sobą skrzynek. Ich konstrukcja nie jest skomplikowana i fachowcy nie mają żadnych problemów z ich sprawnym montażem. Sprzyja to przede wszystkim tym osobom, które w krótkim czasie chcą postawić na nowy dom i wyprowadzić się z małego oraz ciasnego mieszkania. Wiele będzie zależało od naszej kreatywności, dlatego przyda się pomoc architekta, który podpowie nam jakie rozwiązania są obecnie najmodniejsze. Pod uwagę należy wziąć swoje możliwości finansowe. Jesteśmy w stanie zamówić proste projekty lub też piętrowe domy z kontenerów. Ta druga opcja będzie od nas wymagała większych pieniędzy, ale za to da nam ogrom satysfakcji. Bardziej wymagające osoby mogą wydać pieniądze nawet na nowoczesne biurowce z kontenerów.
Coraz większa grupa inwestorów planuje wdrożenie innowacyjnych inwestycji w największych polskich miastach, np. w Warszawie. Chodzi tutaj o domy i biurowce wybudowane z kontenerów, które będą skierowane do przedsiębiorców, osób prywatnych, ale też tych ludzi, którzy chcą poeksperymentować i przeżyć niesamowitą przygodę. Czasami warto dać się ponieść swojej wyobraźni, ponieważ w ten sposób możemy poznać takie technologie, o jakich do tej pory nigdy nie słyszeliśmy.
Powstanie domu z kontenerów – jak to wygląda w praktyce?
Powstanie domu z kontenerów nie jest zbyt skomplikowanym procesem, lecz trzeba wykazać się zaradnością i sporym zaangażowaniem, aby misja ta zakończyła się po naszej myśli. Chodzi przede wszystkim o zakup odpowiedniego kontenera/kontenerów. Na rynku dostępne są:
- kontenery używane (zazwyczaj w wersji morskiej),
- kontenery nowe (zazwyczaj w formie transportowej).
Pierwsza propozycja będzie dla nas ciekawsza pod kątem finansowym, jednak przy drugiej mamy pewność, że kontenery nie były wcześniej użytkowane i z pewnością zachwycą nas swoją funkcjonalnością oraz uniwersalnością.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nabyć kontenery przeznaczone wyłącznie do celów mieszkaniowych. To właśnie one w ostatnim czasie cieszą się największym zainteresowaniem ze strony odbiorców. Dzięki nim można zacząć zupełnie nowy etap w swoim życiu i raz na zawsze zapomnieć o mieszkaniu w bloku oraz uciążliwych sąsiadach. Domy z kontenerów mogą być bardzo przestronne, zależy to od stworzonego projektu, więc dopasujmy go do swoich potrzeb. Nieco więcej przestrzeni będą potrzebować np. rodziny wielodzietne. Miejmy to na uwadze, aby inwestycja była dla nas strzałem w dziesiątkę.
Zakup nowych kontenerów jest związany z wieloma korzyściami, mianowicie:
- otrzymamy w tym zakresie szerokie możliwości aranżacyjne,
- kontener będzie można łatwiej dopasować pod kątem wymiarów,
- w kontenerach nie znajdzie się żadnych uchybień i szkód.
Jeśli nie mamy w tym większej wprawy posłuchajmy rad architektów i fachowców, z którymi nawiązaliśmy współpracę. Domy możemy wybudować z kontenerów blaszanych, które charakteryzują się wzmocnioną konstrukcją, solidnością i podwyższoną odpornością na zmieniające się warunki pogodowe. Takie konstrukcje bardzo często możemy napotkać w naszym codziennym życiu, np. pod postacią garażu lub schowka budowlanego.
Jakie prace należy wykonać w dalszej części?
W dalszej części powinniśmy skupić swoją uwagę na równie istotnych pracach, a mianowicie na adaptacji domu z kontenerów. Osoby bez większego doświadczenia mogą napotkać tutaj na duże problemy. Warto mieć w pobliżu fachowców, którzy wytłumaczą nam różnorodne zawiłości i będą w stanie podpowiedzieć nam, z jakich pomysłów mamy korzystać.
Do adaptacji potrzebne będą nam tzw. kontenery morskie. Zwykle wykonuje się je z ocynkowanej stali nierdzewnej, dlatego pozytywnie zaskoczą nas swoją trwałością, długą żywotnością i ciekawymi parametrami technicznymi. Pokrywa się je specjalną farbą ochronną oraz żywicą epoksydową. Mają sztywną konstrukcję i są doskonale zabezpieczone przed powstawaniem korozji.
Jak widać pomysły na domy z kontenerów są bardzo zróżnicowane, dlatego zastanówmy się nad różnymi modelami, a dopiero potem wydajmy swoje ciężko zarobione pieniądze. Inwestycję można przeprowadzić ekspresowo, ale często kończy się to niepowodzeniem. Wybranie pierwszego z brzegu projektu to spory błąd, przez który możemy się czuć później nieszczęśliwi i niespełnieni. Miejmy na uwadze to, że zakupienie kontenera morskiego będzie się wiązało z koniecznością przeprowadzenia piaskowania ścian, aby usunąć z nich szkodliwe farby i groźne pozostałości.
W momencie, gdy zajmiemy się adaptacją możemy przejść do kolejnego etapu prac, a więc do posadowienia naszego wymarzonego domu. Takie czynności również nie należą do najłatwiejszych, więc bez pomocy profesjonalistów prawdopodobnie się nie obejdzie. Najpierw zacznijmy od solidnego przygotowania terenu, a więc konieczne będą takie prace, jak:
- wyrównanie,
- zagęszczenie,
- ustabilizowanie (np. z pomocą betonowych bloczków lub wysokiej klasy kostki).
Nie mając wiedzy na temat poszczególnych materiałów budowlanych poprośmy o pomoc wykwalifikowanych architektów, a na pewno nie popełnimy w tym zakresie żadnego błędu. Jeśli zajmujemy się posadowieniem domu o niewielkim metrażu nie będziemy musieli zajmować się fundamentami. W przypadku rozbudowanych konstrukcji z pewnością tego nie unikniemy, a więc czas stawiania domu zostanie wydłużony.
Istotnym elementem dla wszystkich zainteresowanych są jednak zapisy znajdujące się w polskim prawie, mówiące o tym, że budynki bez fundamentów są traktowane jako obiekty tymczasowe. Jeśli chcemy w takich domach mieszkać na co dzień, to zgodnie z polskim prawem, nasz budynek powinien posiadać fundamenty. Lepiej się do tego dostosujmy i nie narażajmy się na niepotrzebne kary oraz surowe konsekwencje prawne.
Wykonanie instalacji, izolacji oraz prace nad ogrzewaniem
Atutem domów z kontenerów jest to, że można je stawiać w wielu różnych miejscach, np. na nieuzbrojonych działkach. Wiele zależy od tego, jakie możliwości mamy do wyboru oraz jaki cel chcemy osiągnąć w końcowym założeniu. Jeśli domy z kontenerów mają nam służyć w celach mieszkalnych musimy pamiętać o tym, aby podłączyć je do wszystkich niezbędnych mediów. To dodatkowe prace, które zajmują trochę czasu, ale są bardzo ważne. Z racji tego zaangażujmy do nich prawdziwych fachowców, którzy zajmowali się tym w przeszłości i na pewno podołają zadaniu.
Instalacje powinny być bardzo proste, tak aby w przypadku awarii można było do nich dotrzeć w bardzo szybkim tempie i usunąć występujące usterki. Warto wyposażyć taki dom w wytrzymałe materiały i akcesoria, np. w przypadku instalacji wodnych przydać mogą nam się rury wykonane z polipropylenu. Co najważniejsze nie będą one drogie.
Pozostaje nam się zająć izolacją oraz ogrzewaniem. Domy z kontenerów, w których chcemy mieszkać są narażone na oddziaływanie czynników zewnętrznych, co możemy zauważyć np. w warunkach zimowych, kiedy na dworze będą panować nieprzyjemne warunki atmosferyczne. Stalowa blacha nie ochroni nas przed zimnem, dlatego zastosujmy dodatkową otulinę. Najlepiej, jeśli wykonane przez nas izolacje zewnętrzne będą mieć minimum 15 centymetrów grubości. Możemy wykorzystać do tego następujące materiały:
- styropian,
- piankę poliuretanową,
- wełnę mineralną.
Mocowanie tego typu materiałów w domach z kontenerów nie jest trudne, chociaż powinniśmy znaleźć doświadczonych profesjonalistów, którzy zajmą się tym na nasze zlecenie. Dzięki temu prace zostaną przeprowadzone sprawnie i bezbłędnie, a my będziemy mogli cieszyć się wysokim komfortem mieszkania. Złe warunki atmosferyczne panujące na dworze nie będą nam w niczym przeszkadzać. Ograniczmy również występowanie mostków cieplnych, zdecydowanie lepszym pomysłem będą energooszczędne okna.
Optymalne ogrzewanie wystąpi wtedy, gdy wykorzystamy całą dostępną przestrzeń. Instalacje grzewcze powinny być wydajne i funkcjonalne. Chodzi tutaj np. o ogrzewanie podłogowe, dzięki któremu zawsze będzie nam ciepło. Przyda się to np. naszym dzieciom oraz seniorom. W ten sposób zabezpieczamy się przed groźnymi infekcjami i dolegliwościami chorobowymi. Przebywanie w takim domu będzie przyjemne i niezwykle wygodne. Jako wysokiej jakości źródło ciepła może nam służyć kocioł gazowy. Bardziej zamożne osoby mogą sobie pozwolić na kolektory słoneczne lub pompy ciepła, dzięki czemu nasze domy z kontenerów staną się domami pasywnymi.
Jakimi formalnościami musimy się zająć, aby postawić dom z kontenerów?
Przejdźmy teraz do kwestii formalności, którymi musimy się zająć, aby bez większych problemów postawić solidny dom z kontenerów. Na szczęście nie będzie tego zbyt dużo, a więc nie będziemy tracić na to cennego czasu. Po pierwsze domy, w których chcemy przebywać na co dzień muszą posiadać fundamenty. Z taką informacją zapoznaliśmy się powyżej, ale warto ją sobie przypomnieć. W innym przypadku będą to obiekty tymczasowe.
Definicja domów z kontenerów w polskim prawie nie jest ściśle sprecyzowana. Dzięki temu nie musimy występować o pozwolenie na budowę, a wystarczy nam zgłosić fakt budowy do odpowiedniego urzędu w naszej okolicy. Co istotniejsze zgłoszenie będzie ważne jedynie przez najbliższych 120 dni, a po tym czasie będziemy musieli zdecydować się na jego przeniesienie (i ponownie udać się do urzędu). Co za tym idzie osoby chcące postawić dom z kontenerów na stałe w jednym miejscu muszą wystąpić o pozwolenie na jego budowę u odpowiednich władz lokalnych. Proces ten może być dość skomplikowany i czasochłonny, a decyzje nie zawsze są pozytywne. Wiele zależy od tego, w którym konkretnie miejscu zostanie usadowiony dany dom. Warto udać się do urzędników i poprosić o rozmowę na ten temat, jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Jeśli poczujemy się pewniej możemy zabrać ze sobą prawnika, który będzie w stanie wytłumaczyć nam wszelkie wątpliwości.
Domy z kontenerów – plusy oraz minusy
Nie da się ukryć, że domy z kontenerów mają swoje plusy oraz minusy. Warto poświęcić temu co najmniej dłuższą chwilę, aby na spokojnie zastanowić się nad tym, czy takie budowle mają w ogóle jakiś sens.
W Polsce dom z kontenerów często kojarzy się z tzw. barakiem, dlatego trudno znaleźć w polskim prawie jednoznaczną definicję takiego obiektu. Do największych plusów tego typu rozwiązań możemy jednak zaliczyć:
- stosunkowo niską cenę,
- szybki montaż,
- łatwość znalezienia niezbędnych materiałów,
- mobilność, ponieważ takie domy mogą być swobodnie przenoszone,
- bogatą estetykę i wysoki komfort mieszkania.
Nic dziwnego, że zainteresowanie takimi domami w ostatnich latach gwałtownie wzrosło, skoro jest to korzystne rozwiązanie przede wszystkim dla nieco młodszych osób. Nie trzeba mieć wielkiego majątku, aby pozwolić sobie na postawienie takiego domu, jednak jeśli chcemy zamieszkać w nim na stałe musimy przygotować się na ciężką batalię z urzędniczymi przepisami. Czasami konieczna będzie pomoc prawnika.
Opisywane domy mają również swoje minusy i trzeba wziąć je pod uwagę, aby nasza decyzja była w stu procentach świadoma i dobrze przemyślana. Na problemy możemy napotkać już wtedy, gdy będziemy chcieli doprowadzić do naszego domu prąd oraz wodę. Poza tym musimy zastanowić się nad tym, czy stosować w nich fundamenty, czy też jednak zdecydować się na tzw. obiekty tymczasowe. Czekają na nas także zawiłości prawne i urzędnicze. Może nas to kosztować sporo nerwów i energii. Do montażu kontenerów potrzebny będzie nam dźwig, a więc pod kątem logistycznym takie prace mogą być dla nas przeszkodą nie do pokonania. Potrzebna będzie pomoc płynąca z zewnątrz, najlepiej od osób, które wcześniej stawiały takie domy i podpowiedzą nam jak to zrobić krok po kroku. Minusem jest także zewnętrzny wygląd takich domów z kontenerów, które na pewno nie będą się prezentować luksusowo i wcale nie muszą zachwycić wszystkich gości oraz przechodniów.
Domy z kontenerów – Podsumowanie
Śmiało można rzec, że za domami z kontenerów przemawia wiele zalet, ale są też wady takich inwestycji. Chodzi w końcu o nasze pieniądze, ale też o nasz komfort życia, więc decyzja nie może zostać podjęta w kilka minut na przysłowiowym kolanie. Weźmy pod uwagę porady architektów, prawników i znajomych, którzy mieli styczność z takimi obiektami.
Dom z kontenerów jest modnym rozwiązaniem, który znajduje coraz większą grupę odbiorców. Z pewnością nie przeznaczymy na niego całych swoich oszczędności, a zaletą jest szybki montaż i łatwość dostosowania aranżacji i wyposażenia domu do własnych potrzeb. Takie domy możemy wykonać m.in. z kontenerów blaszanych, aby mieć pewność, że ich konstrukcja będzie trwała, solidna i odporna na wszelkie czynniki zewnętrzne.
Przy zakupie kontenerów weźmy pod uwagę wersję używaną oraz nową. Większą popularnością cieszą się nowe kontenery, chociaż za używane zapłacimy zdecydowanie mniej pieniędzy. Trzeba w nich wykonać szereg prac pielęgnacyjnych, aby doprowadzić je do stanu pełnej użyteczności, np. piaskowanie ścian. Pozostaje nam adaptacja domu z kontenerów oraz posadowienie naszego domu, a więc wykonanie takich prac, jak: zagęszczenie, ustabilizowanie terenu i jego wyrównanie. Zawsze powinniśmy mieć do dyspozycji doświadczonych fachowców, aby wszelkie prace były realizowane na odpowiednio wysokim poziomie. Będziemy potrzebowali doprowadzić do obiektu media (problemy mogą pojawić się przy prądzie i wodzie). Kluczowe jest też wykonanie izolacji zewnętrznej (minimum 15 centymetrów grubości), składającej się np. z wełny mineralnej, pianki poliuretanowej lub styropianu. W każdym domu powinno znaleźć się ogrzewanie podłogowe, a źródłem ciepła może być kocioł gazowy lub kolektory słoneczne i pompy ciepła.
Pozostaje nam kwestia załatwienia wszystkich formalności. Domy z kontenerów bez fundamentów traktowane są jako tymczasowe i nie możemy mieszkać w nich na co dzień. Dzięki temu jednak nie trzeba występować o pozwolenie na budowę, lecz należy zgłosić ten fakt do odpowiedniego urzędu (obowiązuje to przez 120 dni, a po tym czasie dom musi zostać przeniesiony). W przypadku wykorzystywania domów do celów mieszkalnych musimy postawić na fundamenty i wystąpić do urzędu o pozwolenie na budowę. Może to być dość czasochłonne i skomplikowane.