Poddasze to najbardziej kameralna i cicha część budynku. Pokoje na piętrze sprzyjają wypoczynkowi, dlatego często urządza się w nich sypialnie. Skosy pod dachem można zabudować i stworzyć z nich wygodną garderobę lub szafę wnękową. Ustawiając łóżko w centrum, zyskamy swobodny dostęp do mebla z każdej strony.
Warunkiem adaptacji poddasza na cele mieszkaniowe jest wysokość co najmniej 2,5 m (w świetle) w najwyższym punkcie. W sytuacji, gdy nie dysponujemy poddaszem o takiej wysokości, konieczna jest przebudowa dachu i zmiana położenia ścianek kolankowych.
Spis treści
Przygotowanie poddasza do adaptacji ‒ termoizolacja
Zanim rozpoczniemy projektowanie wnętrza naszej sypialni, powinniśmy zadbać o komfort cieplny w pokoju pod dachem. Jednym z czynników decydujących o tym, czy poddasze latem nie będzie się szybko nagrzewało, a zimą nie przyczyni się do dużych strat ciepłego powietrza, jest szczelna termoizolacja. Można ją wykonać dowolną technologią, np. wykorzystując wełnę mineralną, która w promocyjnej cenie jest dostępna na stronie https://building-companion.pl/szczegoly-promocji/ursa-welna, bądź też inne materiały o dobrych parametrach cieplnych (takie jak pianka poliuretanowa lub styropian). Brak warstwy ocieplenia może obniżyć efektywność ogrzewania nawet o 25%.
Jak zaaranżować sypialnię na poddaszu?
Skosy pod dachem sprawiają, że pomieszczenie wygląda na ciemniejsze, ponieważ światło nie odbija się równomiernie. Dlatego sypialnia na piętrze powinna być utrzymana w jasnych, pastelowych kolorach, które dadzą wrażenie lekkości i przestronności. Jeżeli pokój ma niewielki metraż, warto pokusić się o szklane dekoracje. Mogą to być np. lustrzane kafelki na ścianie, szafki nocne ze szklanymi frontami lub kuferki na biżuterię ustawione na toaletce bądź komodzie. Będą odbijać światło i sprawią, że pomieszczenie stanie się optycznie większe. Poza kolorystyką istotny jest także dostęp światła dziennego oraz dobrze dopasowane światło sztuczne. W tej roli nieocenione będą okna dachowe i lukarny oraz punktowe oświetlenie sufitowe. Dla maksymalnego komfortu domowników w oknie dachowym warto zamontować roletę z zaciemniającego materiału. Ograniczymy w ten sposób dostęp światła słonecznego w gorące upalne dni.
Najważniejszym meblem sypialnianym jest łóżko. W sypialni pod skosami optymalnym miejscem na jego usytuowanie jest środek pokoju. Taki układ umożliwia swobodny dostęp z obu stron i sprawia, że mebel staje się elementem dominującym cały wystrój. Do stylistyki łóżka powinniśmy dopasować pozostałe elementy, takie jak stoliki nocne, komoda czy szafa. W przypadku sypialni na poddaszu klasyczne szafy wolnostojące najlepiej zastąpić meblami wnękowymi lub garderobą z przesuwnymi drzwiami. Jest to wygodny sposób na wykorzystanie przestrzeni pod skosami i dostosowanie jej do własnych potrzeb.