Spis treści
Przygotowanie podłoża
Kluczowym etapem samodzielnego układania paneli ściennych jest odpowiednie przygotowanie powierzchni ściany, czyli podłoża montażowego. Jego dokładne oczyszczenie z resztek farby i gładzi jest gwarancją odpowiedniego przylegania poszczególnych elementów, co jednocześnie zapewnia trwałość tego elementu dekoracyjnego. Do tego celu można wykorzystać niewielki nożyk lub szpachelkę, aby przy użyciu tych narzędzi stopniowo zeskrobać zbędne warstwy. Następnie należy przejść do etapu gruntowania powierzchni ściany – z tym zadaniem doskonale poradzi sobie każda emulsja gruntująca dostępna na rynku, jednak warto odczekać odpowiednią ilość czasu po jej nałożeniu. Dopiero wówczas można przejść do kolejnych etapów montażu paneli, wliczając w to również przyklejenie listwy startowej. Element ten nie jest niezbędną częścią konstrukcji, jednak decydując się na montaż elementów na wybranej części ściany należy rozpocząć montowanie kolejnych płyt właśnie od miejsca ich styku z listwą.
Układanie paneli na ścianie
Przygotowanie podłoża oznacza jedno – można przejść do właściwego montażu paneli. Warto jednak wcześniej odpowiednio oczyścić każdy element z kurzu i zabrudzeń, ponieważ tylna część paneli powinna w momencie klejenia charakteryzować się w pełni wygładzoną powierzchnią. Panele ścienne 3D mogą być mocowane do powierzchni ściany przy użyciu kleju montażowego lub gipsu szpachlowego. Tylna strona każdego elementu powinna zostać pokryta wybranym preparatem, który będzie miał bezpośredni kontakt ze ścianą. Istotny jest jednak kierunek i sposób montowania kolejnych paneli – proces ten należy rozpocząć od dołu ściany, a następnie poziomo układać następne elementy. Po zamontowaniu w ten sposób pierwszej warstwy można przejść do kolejnej, która będzie znajdować się powyżej.
Przycinanie paneli
Uniwersalne rozmiary poszczególnych paneli nie oznaczają jednak, że montaż obędzie się bez konieczności docinania elementów na wymiar. Ten istotny etap pozwala całkowicie wypełnić powierzchnię określonej ściany, dlatego warto odpowiednio wcześniej przygotować stanowisko do odpowiedniego dostosowywania ich rozmiarów do indywidualnych potrzeb. Należy również zwrócić uwagę na materiał samych paneli, ponieważ to właśnie od jego rodzaju uzależniony jest sposób docinania i typ narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia tego procesu. Boki każdego kolejnego elementu – zarówno tego dociętego, jak i o oryginalnych rozmiarach – również powinny zostać pokryte gipsem szpachlowym, aby ten mógł ściśle połączyć ze sobą sąsiadujące panele. Nadmiar gipsu, który wypłynie na wierzch po dosunięciu paneli do siebie należy następnie usunąć, aby w ten sposób przygotować przednią powierzchnię paneli do dalszej obróbki.
Czyszczenie i malowanie paneli
Montaż paneli 3D można zakończyć w momencie, kiedy ich frontowa powierzchnia zostanie oczyszczona i wygładzona. Proces klejenia może skutkować pozostawieniem na niektórych elementach drobinek gipsu lub kleju montażowego, które warto usunąć jeszcze przed zaschnięciem. Następnie można przejść do finalnego momentu całego klejenia paneli, jakim jest pomalowanie ich powierzchni na wybrany przez siebie kolor. Większość konstrukcji tego typu może być malowana przy użyciu farby wodnej o dowolnej barwie, co podnosi możliwość personalizacji paneli i dostosowania końcowego efektu do aranżacji całego wnętrza. Sam proces montażu nie należy do skomplikowany zadań, jednak warto zwrócić uwagę na staranne klejenie poszczególnych elementów, a także odpowiednio mocne dociśnięcie ich powierzchni do ściany. Uzyskane w ten sposób optyczne powiększenie całego pomieszczenia znakomicie sprawdzi się zarówno w przypadku niewielkich mieszkań, jak i większych salonów oraz sypialni w domach jednorodzinnych. Panele 3D to aranżacyjny hit ostatnich lat, dlatego warto rozważyć ich wykorzystanie w swoim projekcie wymarzonego lokum!
Artykuł sponsorowany.