Jedynym sposobem na uniknięcie powodzi wokół domu po intensywnym deszczu jest sprawny system rynien. Poza tym zadbać należy także o skuteczne odprowadzanie wody. Wszystko po to, aby uniknąć zalania fundamentów. Warto zatem wiedzieć, w jaki sposób zadbać o właściwe odprowadzanie wody deszczowej. Istotne jest tu zastosowanie odpowiednich rur oraz głębokość odprowadzania wody z rynien.
Spis treści
Jakie rury zastosować do odprowadzania deszczówki z rynien?
Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie rur drenarskich. Są gładkie i łatwe w obróbce. Dodatkowo koszt ich instalacji nie jest wysoki. Zaletą rur drenarskich jest także fakt, że nie wymagają one zbyt częstego łączenia. Ze względu na to, że stosowane są jako długie odcinki ciągu, ryzyko niechcianych przecieków jest minimalne. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie rur wykonanych z tworzywa sztucznego. Są tak samo lekkie i niedrogie, lecz ich montaż jest bardziej czasochłonny. Wynika to z konieczności stosowania większej liczby łączeń i z faktu, że tworzywo sztuczne jest dużo sztywniejsze. Wykorzystanie wspomnianych materiałów da pewność, że odpływ rynny deszczowej spełni swoje zadanie. Niezbyt dobrym wyborem mogą za to okazać się rury metalowe lub stalowe. Rury do odprowadzania wody wkopywane są w ziemię, a metal czy stal niezbyt dobrze radzi sobie z wilgocią i związkami chemicznymi obecnymi w glebie. Oznacza to, że rury metalowe i stalowe ulec mogą po pewnym czasie korozji.
Jaką średnicę powinna mieć rura do odprowadzania deszczówki?
Skuteczne odprowadzenie deszczówki z rynny uzależnione jest w dużym stopniu od średnicy rury. W przeciwnym razie woda nie będzie mogła swobodnie i sprawnie płynąć w ciągu. Aby mieć pewność, że deszczówka będzie bez problemu spływać, warto wykorzystać rurę o średnicy 100–110 mm. Taka rynna zapewni optymalne odwodnienie rynny i wyeliminuje ryzyko powstawania zatorów czy wybicia wody na zewnątrz. Pamiętać jednak trzeba, że średnica rynny uzależniona powinna być od wielkości dachu. Im większy dach, tym więcej wody będzie się na nim zbierać, a to może oznaczać konieczność zastosowania rynny o większej średnicy.
Jak odprowadzić deszczówkę z rynien rurą drenarską?
Przede wszystkim pamiętać trzeba, że woda musi odpływać w bezpiecznej odległości od fundamentów. W związku z tym najlepiej jest wyprowadzić ciąg rur drenarskich na trawnik bądź inne miejsce, gdzie wilgoć nie będzie stanowiła żadnego problemu. Jak zrobić odwodnienie z rynien w inny sposób? Alternatywne rozwiązanie polega na wykorzystaniu zbiorników na deszczówkę. Mowa tu o zastosowaniu specjalnej beczki, którą ustawić należy pod rynną. W ten sposób w beczce magazynowana będzie deszczówka w trakcie opadów. Oczywiście taką beczkę wkopać można w ziemię. Takie rozwiązanie pozwoli na magazynowanie większej ilości wody, a jednocześnie zaoszczędzi się miejsca na podwórku. Pozyskaną w ten sposób deszczówkę można następnie wykorzystywać np. do podlewania roślin w ogrodzie.
Odwodnienie rynny – na jakiej głębokości?
Głębokość ciągów odprowadzających deszczówkę ma ogromne znaczenie. Jeśli będzie ona zbyt mała, wówczas powstawać mogą zatory i woda będzie wybijać na powierzchnię. Istotne jest zatem, aby zawsze zachować właściwe spady. Przyjmuje się, że na 1 metr długości ustawić powinno się spad na poziomie 1 cm. W takim przypadku głębokość systemu odprowadzającego deszczówkę nie przekracza 50 cm. Nie można jednak zapomnieć o tym, że jest to w dużej mierze uzależnione od indywidualnej sytuacji. Oznacza to, że czasem konieczne może być wkopanie rur na dużo większą głębokość, aby odwonienie rynny funkcjonowało prawidłowo.
Prawidłowe działanie systemu odprowadzania wody deszczowej jest niezwykle ważne. Ma bowiem duży wpływ choćby na bezpieczeństwo fundamentów. Dlatego istotne jest, aby zawsze dopierać rury wykonane z odpowiedniego materiału i o optymalnej średnicy. Równie ważna jest głębokość odwodnienia rynien. Warto zatem mieć na uwadze powyższe wskazówki, aby mieć pewność, że cały system funkcjonować będzie prawidłowo i bezpiecznie.