Przygotowania do Świąt czas zacząć. Można wykorzystać gotowe dekoracje, ale i wykonać je samodzielnie. DIY to sposób na spędzanie wolnego czasu, odstresowanie od obowiązków, a także wczucie się w świąteczny klimat. Jak wykonać ozdoby własnoręcznie, na jakie warto postawić?
Spis treści
Ozdoby świąteczne z makramy i masy solnej – choinka w oryginalnym stylu
Wśród rękodzieła można zdecydować się na ozdoby świąteczne z makramy czy też masy solnej. Oczywiście takie dekoracje można wykonać także samodzielnie. Makrama to nic innego jak sztuka wiązania sznurków wykonanych z bawełny. Wystarczy sznurek bawełniany skręcany, drążek drewniany czy kawałek sklejki, a także nożyczki, czy grzebień do czesania sznurków, by zacząć przygodę z makramą. Należy nauczyć się 4-5 podstawowych węzłów i już można tworzyć rozmaite dekoracje. W sieci nie brakuje wideoporadników, jak tworzyć tego rodzaju ozdoby. Oczywiście jeżeli nie macie cierpliwości, to zawsze możecie zakupić gotowe dekoracje na choinkę. Popularne są także ozdoby świąteczne z masy solnej. Ich wykonanie jest jeszcze prostsze niż ozdób z makramy. Wystarczy przygotować masę solną. Do jednej szklanki mąki dodaje się szklankę soli i 125 ml wody. Po przygotowaniu masy można wykrawać ozdoby, czy też tworzyć je z plastycznej masy, a następnie wystarczy je wypiekać w piekarniku w temperaturze 40-50 stopni na 45 do 60 minut. Po związaniu się ozdób i wyjęciu z piekarnika można je dodatkowo udekorować np. brokatem albo pomalować farbami wodnymi. Wiele osób jednak pozostawia białe ozdoby, które pięknie prezentują się na zielonym drzewku. Zarówno makrama, jak i ozdoby z masy solnej pozwolą stworzyć choinkę w oryginalnym stylu.
DIY na święta, czyli szydełkowane, wypiekane, suszone ozdoby świąteczne
Ozdoby na święta można wykonać również na szydełku. Na pewno nie jest to łatwe. Jednak, gdy opanuje się sztukę szydełkowania można tworzyć naprawdę pięknie bombki. Takie ozdoby potem należy zanurzyć w krochmalu, aby zyskały większą twardość. Ozdoby świąteczne naturalne można suszyć w suszarce na grzyby i owoce. Właśnie dary natury takie jak plasterki pomarańczy mogą znaleźć się na choince obok szyszek czy makramy. Można tworzyć z nich większe kompozycje albo bombki z pojedynczych ususzonych plasterków. Pierniki choinkowe to także piękna tradycja. Należy wiedzieć, że receptura nie jest taka sama jak w przypadku jadalnych pierników, a sekretem jest czas pieczenia oraz sposób przechowywania. Powinny być twardsze, aby przetrwały do kolejnych świąt i mogły być użyte ponownie jako ozdoba choinkowa.
Materiał sponsorowany.