Ozonowanie pomieszczeń jest skutecznym sposobem na pozbycie się wirusów, bakterii i grzybów. Ten szybszy i skuteczniejszy sposób dezynfekcji od zastosowania chloru sprawdza się w każdym pomieszczeniu i przy prawidłowym wykonaniu czynności ozonowania, nie jest niebezpieczny dla zdrowia. Ozonowanie, przeprowadzone zgodnie z przepisami BHP, pozwala dokładnie oczyścić pomieszczenie z nieprzyjemnych zapachów, utrzymującej się pleśni, innych grzybów oraz bakterii. W wyniku jego działania zapach ozonu może utrzymywać się we wnętrzu przez około dwie doby jednak nie jest on szkodliwy dla zdrowia po uprzednim przewietrzeniu.
Spis treści
Czy ozonator jest szkodliwy?
Ważna kwestia dotykająca ozonowania pomieszczeń – skutki uboczne. Szkodliwość ozonatora nie jest zasadna, jeżeli czynność usuwania zapachów oraz bakterii i grzybów jest przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi zasadami. Prawidłowe stężenie ozonu w powietrzu plasuje się na poziomie 1,15g/h na 1 m3 pomieszczenia i na takim poziomie nie jest szkodliwe dla zdrowia. Właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze pozwalają na skuteczną eliminację szkodliwych substancji z pomieszczenia, dlatego tak ważne jest prawidłowe użycie ozonatora. Profesjonalne ozonowanie pomieszczeń stosuje się również do usunięcia pluskiew, gnid i innych insektów, które trudno usunąć z pomieszczeń za pomocą środków czyszczących.
Ozonowanie pomieszczeń wpływ na zdrowie – jak unikać zatrucia ozonem?
Bardzo ważnym elementem procesu ozonowania jest wietrzenie pomieszczeń po zakończonej pracy z łatwopalnym ozonem. By uniknąć zatrucia, spowodowanego zbyt wysokim stężeniem ozonu konieczne jest wietrzenie pomieszczenia przez co najmniej pół godziny oraz stosowanie masek ochronnych. W tym czasie nie należy do niego wchodzić. Sposobem, by uniknąć zatrucia w wyniku ozonowania jest niekorzystanie z pomieszczenia, poddanego temu rodzajowi dezynfekcji przez okres czterech godzin. Po ich upływie we wnętrzu może utrzymywać się charakterystyczny zapach ozonu, który nie jest niebezpieczny dla zdrowia. Zatrucie ozonem, objawiające się dusznościami, pieczeniem oczu, zawrotami głowy może dotknąć w szczególności pracowników firmy dezynfekującej. Mając na celu uniknięcie zatrucia należy stosować środki ochrony osobistej. Przed rozpoczęciem ozonowania pomieszczeń należy usunąć z wnętrza zwierzęta domowe, a rośliny w nim pozostawione okryć. Eliminacja ryzyka zatrucia ozonem związana jest również z częstym wietrzeniem pomieszczenia przez kilka dób po wykonanej czynności. Ozon w stężeniu, obecnym po czterech godzinach od dezynfekcji, nie jest szkodliwy, jednak by pozbyć się jego zapachu warto szczególnie często otwierać okna.
Jakie są skutki uboczne ozonowania pomieszczeń?
Ozonowanie pomieszczeń może nieść za sobą skutki, widoczne na przedmiotach codziennego użytku. Zastosowanie ozonatora w samochodzie może skutkować odbarwieniem tapicerki siedzeń lub widocznymi przebarwieniami na desce rozdzielczej. Ozon wywiera wpływ na wygląd tworzyw sztucznych i może przyczynić się do zauważalnych zmian w działaniu sprzętów elektronicznych. Z pomieszczenia ozonowanego należy usunąć zwierzęta, gdyż czynności z użyciem ozonatora mogłyby być dla nich niebezpieczne. Wysokiej klasy sprzęt oraz profesjonaliści, posiadający doświadczenie w ozonowaniu pomieszczeń nie tylko poprawnie i skutecznie przeprowadzają proces ozonowania wnętrz, ale radzą jak uniknąć skutków ubocznych przeprowadzanej dezynfekcji. Ozonowanie pomieszczeń jest jednym z najszybszych i najskuteczniejszych sposobów na skuteczne oczyszczenie pomieszczeń z nieprzyjemnych zapachów, toksyn, bakterii oraz insektów, dlatego nie warto bać się skutków ubocznych, a raczej nie doprowadzać do ich pojawienia się. W celu uniknięcia zniszczeń sprzętów przed przystąpieniem do ozonowania pomieszczeń warto usunąć z nich przedmioty, które mogłyby ulec zniszczeniu. Żywność po ozonowaniu nadaje się do spożycia, a sprzęty kuchenne i naczynia do kontaktu z produktami spożywczymi. Efekty uboczne można minimalizować, by efektywnie korzystać z zalet ozonowania pomieszczeń mieszkalnych i sanitarnych.