Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się zaplamić ulubione ubranie, to z pewnością wiesz, jaki to problem. Plamy z jedzenia, picia, ślady błota i inne potrafią skutecznie zepsuć wygląd tkaniny. Czy jest na to dobra rada? Oczywiście! W ofertach drogerii oraz sklepów z chemią domową takich jak na przykład Laboratorium Pani Domu możesz znaleźć wiele skutecznych odplamiaczy, które pozwolą Ci pozbyć się najbardziej uporczywych plam – nawet zaschniętych. Nasz artykuł przybliży Ci produkty tego typu, a do tego podpowiemy jaki środek, na jakie plamy najlepiej wybrać.
Spis treści
Najlepszy odplamiacz – jaki wybrać?
Wybierając odplamiacz, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, ponieważ odpowiedni odplamiacz nie tylko skutecznie usuwa zabrudzenia, ale także zadba o strukturę ubrania i pozostawi ją w nienaruszonym stanie. Najważniejsze czynniki, o których warto pamiętać podczas zakupu odplamiacza, to nie tylko wysoki potencjał czyszczący, ale także rodzaj plam, rodzaj tkaniny oraz temperatura prania.
Co to za plama?
Plama plamie nie równa, podobnie rzecz ma się z odplamiaczami. Istnieją produkty, które zawierają specjalną formułę, odpowiednią do usuwania konkretnych rodzajów plam. Tłuste plamy z masła lub oleju, plamy z czerwonego wina, z kawy, krwi czy trawy albo błota – wszystkie można uznać za trudne do usunięcia, zwłaszcza jeżeli są to zaschnięte plamy. Zwykłe proszki mogą sobie z nimi nie poradzić, szczególnie jeżeli masz w domu twardą wodę.
Warto zwrócić uwagę na to, co jest napisane na opakowaniu odplamiacza, gdyż często producenci zaznaczają, do odplamiania czego przeznaczony jest konkretny produkt. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w uniwersalny odplamiacz, jednak wtedy trzeba zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj tkaniny będziesz czyścić.
Rodzaj tkaniny
Plamy na delikatnych tkaninach takich jak jedwab czy wełna mogą wymagać specjalnego traktowania. W przypadku tkanin delikatnych stosuje się często środki do prania ręcznego, które nie mają negatywnego wpływu na strukturę tkaniny. Dlatego też do odplamiania należy wybrać produkt przeznaczony do wełny, jedwabiu i innych delikatnych tkanin.
Tkaniny białe i kolorowe mogą także wymagać różnych preparatów, nawet dobry odplamiacz może sprawić, że biała koszula straci swój idealny kolor, albo żywe kolory stracą na wyrazistości. Kupując odplamiacz, zwróć uwagę na to, czy nadaje się do tkanin białych, czy kolorowych. Jeżeli nie masz pewności, wykonaj test sprawdzający na niewidocznym miejscu i sprawdź działanie preparatu na konkretnej tkaninie.
Temperatura prania
Część odplamiaczy można stosować, piorąc ręcznie, w niezbyt gorącej wodzie, a dzieje się tak dzięki temu, że zawierają anionowe środki powierzchniowo czynne. Znajdujące się w nich dodatkowo niejonowe środki powierzchniowo czynne pozwolą na skuteczne usuwanie nawet najtrudniejszych plam z tłuszczu.
Najczęściej odplamiacze posiadają wysoki potencjał czyszczący i doskonale radzą sobie zarówno w wysokich, jak i w niskich temperaturach. Co ważne, niektóre plamy mogą wymagać wcześniejszego namaczania, jest to polecane zwłaszcza w przypadku zaschniętych plam.
Najlepsze odplamiacze dostępne także online
Skuteczny odplamiacz to detergent chemiczny, który może przyjmować rozmaite formy. Najczęściej mamy do czynienia z preparatami w postaci płynu lub żelu, proszku, sprayu lub specjalnego mydełka na plamy. Najczęściej do wywabiania plam wybierane są odplamiacze w płynie, są one skuteczne i łatwe w użyciu, a skład preparatu sprawia, że nadaje się on także do prania ubranek niemowlęcych.
Odplamiacz w żelu świetnie sprawdzi się do usuwania plam w miejscach trudno dostępnych, takich jak szwy czy kołnierzyk. Z kolei detergent w proszku przeznaczony jest do prania w pralce i pozwala na skuteczne usuwanie wielu rodzajów plam. Niewielką, ale uporczywą plamę można usunąć za pomocą mydełka galasowego, którego można użyć przed wrzuceniem ubrania do pralki. W sklepach online znajduje się duży wybór środków odplamiających, więc z pewnością uda Ci się dopasować odplamiacz do swoich potrzeb – jest to bowiem jeden z tych środków, który powinien znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym.
Artykuł promocyjny.