Zainteresowanie kredytami hipotecznymi cały czas rośnie. Jest to związane z tym, iż ludzie nie są w stanie uzbierać odpowiednio dużo pieniędzy, aby móc zakupić dom lub mieszkanie. W takiej sytuacji często nie pozostaje nic innego, jak zdecydować się na korzystną umowę kredytu hipotecznego. Kluczem do sukcesu jest ścisłe określenie własnych potrzeb, ale też znalezienie optymalnego banku, w którym zaciągnie się zobowiązanie. Fachowe wsparcie oferuje w tym zakresie doradca kredytowy.
Spis treści
Kredyt hipoteczny – jak się o niego starać? Zdolność kredytowa
O kredyt hipoteczny w pierwszej kolejności starać się mogą te osoby, które mają stabilne zatrudnienie i stałe zarobki. Największą przeszkodą jest oczywiście brak pracy oraz potencjalne zadłużenie (również negatywna historia kredytowa). Większe szanse na uzyskanie kredytu mają małżeństwa.
Na samym początku warto zastanowić się nad tym, jakiej kwoty potrzebuje klient. Kluczowe będą jego aktualne możliwości finansowe. Im wyższy kredyt, tym większe raty. Trzeba mieć to na uwadze i nie pozostawiać niczego przypadkowi. Kredytobiorca składa w banku wniosek o przyznanie kredytu hipotecznego (w wielu bankach można to zrobić za pośrednictwem Internetu). Bank przystępuje do oceny zdolności kredytowej. Chodzi tutaj o przeanalizowanie takich czynników, jak:
- kwota kredytu,
- okres kredytowania,
- wkład własny,
- stabilność zatrudnienia,
- wysokość dochodów,
- ilość osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym,
- ewentualne zobowiązania.
Na tej podstawie bank jest w stanie określić, czy klient może sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu, czy też furtka jest przed nim zamknięta. Jeśli decyzja jest pozytywna należy pokusić się o skompletowanie niezbędnych dokumentów (np. zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach, deklaracja PIT, kserokopia dowodu osobistego, wyciąg z rachunku bankowego, itd.).
Kredyt hipoteczny – na co zwrócić szczególną uwagę?
Podczas starań o przyznanie kredytu hipotecznego szczególną uwagę należy zwrócić m.in. na całkowity koszt kredytu, RRSO, oprocentowanie, prowizję banku, WIBOR (stopa procentowa), dodatkowe opłaty, itd. Dzięki temu kredyt nie będzie miał przed klientem żadnych tajemnic. Rozpoczęcie współpracy z doradcą kredytowym to strzał w dziesiątkę, ponieważ specjalista przygotuje dla swojego klienta wszystkie ciekawe oferty kredytów hipotecznych, a następnie dokładnie mu je przedstawi oraz porówna (z wyróżnieniem plusów i minusów). Warto również sprawdzić aktualny ranking kredytów hipotecznych, aby porównać bieżące oferty.
Przy kredytach hipotecznych niezwykle istotną kwestią jest dobranie optymalnych rat (równe lub malejące). Równe raty w mniejszym stopniu obciążają zdolność kredytową klienta, natomiast malejące są nieco tańszym rozwiązaniem. Z początku będzie się je trudniej spłacało i będą większym obciążeniem, lecz z czasem się na tym zyska. Jeśli nigdy wcześniej nie zaciągało się takiego kredytu warto to skonsultować z bardziej doświadczonymi osobami. Nie obejdzie się również bez dokładnego przestudiowania umowy kredytowej.
Kredyt hipoteczny – co znajduje się w umowie kredytowej?
Umowa kredytowa nigdy nie powinna zostać podpisana zbyt pochopnie. Kluczowe znaczenie w takiej umowie mają m.in. kwota udzielanego kredytu oraz cel finansowania. Warto przeanalizować harmonogram spłat kredytu, rodzaj rat oraz stopę procentową WIBOR (najczęściej jest to WIBOR 3M). Kredytobiorcy, którzy podchodzą do sprawy profesjonalnie decydują się na przeprowadzenie rozmaitych symulacji. WIBOR z biegiem czasu może się zmieniać i na samym początku rata kredytu może być bardzo atrakcyjna, ale wzrastająca stopa procentowa doprowadzi do tego, że rata będzie dużo wyższa. Przed podpisaniem umowy trzeba to sobie dobrze przeanalizować i “rzucić okiem” na wszystkie symulacje (nawet te najmniej korzystne).
Oczywiście w umowie kredytowej znajdą się podstawowe dane, takie jak: miejsce oraz data podpisania umowy, strony (imię i nazwisko), itd. Jeśli są co do niej jakiekolwiek wątpliwości warto zbadać to z wykwalifikowanym doradcą kredytowym. W ten sposób kredytobiorca będzie dużo spokojniejszy i nie popełni błędu.