Umowa najmu okazjonalnego to dokument zawierany między wynajmującym i najmującym – zawierający wszystkie szczegółowe postanowienia dotyczące wynajmu lokalu. Umowa zawierana zawsze w formie pisemnej określa m.in. czas trwania najmu, wysokość opłat, a także wszelkie inne aspekty związane z użytkowaniem lokalu. Może się jednak zdarzyć, że wcześniejsze ustalenia muszą ulec zmianie. W takim przypadku konieczne jest zawarcie tytułowego aneksu do umowy najmu okazjonalnego. Aneks pozwala na aktualizację wcześniej zawartej umowy bez konieczności spisywania jej od nowa. Ważne jest zatem, aby wiedzieć, co aneks do umowy najmu okazjonalnego powinien zawierać i w jakiej formie powinien zostać sporządzony.
Spis treści
Jakie zmiany można wprowadzić w aneksie do umowy najmu okazjonalnego?
Najczęstszym powodem wprowadzenia zmiany do umowy najmu okazjonalnego za pomocą aneksu jest ustalenie przez obie strony zmiany terminu najmu. Może to dotyczyć zarówno skrócenia, jak i przedłużenia okresu trwania umowy. Innym częstym powodem spisywania aneksu do umowy najmu jest potrzeba zmiany okresu wypowiedzenia umowy. Najczęściej z taką inicjatywą wychodzi najemca. Co jest często powodem wprowadzenia aneksu do umowy najmu okazjonalnego? Zmiana czynszu. Istotne jest tu jednak, aby pamiętać, że podwyżka czynszu nie może następować częściej, niż raz ma 6 miesięcy. Co więcej, taka podwyżka nie może wynosić więcej niż 10%. Nierzadko aneks do umowy najmu wprowadza się także w celu zmiany terminu i formy opłacania czynszu. Powodów do spisania takiego aneksu może być naprawdę wiele. Ważne jest jednak, aby każdy z nich był zgodny z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.
W jakie formie sporządzamy aneks do umowy najmu okazjonalnego?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu cywilnego, a konkretnie z art. 77 & 1, aneks musi być sporządzony dokładnie w takiej samej formie jak pierwotna umowa. Oznacza to, że jeśli umowa najmu sporządzona była w formie aktu notarialnego, to aneks także sporządzony musi być w formie notarialnej. W przypadku najmu okazjonalnego nie ma żadnego dylematu co do formy sporządzenia umowy i aneksu. Przepisy jasno bowiem mówią, że umowa najmu okazjonalnego, a tym samym aneks do niej, musi być sporządzony w formie aktu notarialnego.
Jak prawidłowo sporządzić aneks do umowy najmu okazjonalnego?
Przede wszystkim aneks do umowy najmu okazjonalnego zawierać musi informacje dotyczące tego, jakiej umowy dotyczy. Mowa tu o jej numerze oraz dacie i miejscu podpisania. Poza tym aneks musi oczywiście zawierać dane wynajmującego i najemcy. Istotne jest także, aby aneks do umowy najmu okazjonalnego określał termin jego wejścia w życie. Kluczowe są jednak wszelkie informacje dotyczące wprowadzanych zmian. Ważne, aby takie zmiany zawsze określane były w sposób jasny i precyzyjny. Wszystko po to, aby w przyszłości nie pojawiły się żadne wątpliwości co do zawartego aneksu do umowy najmu okazjonalnego. Wzór do jego sporządzenia można znaleźć w wielu miejscach sieci – na pewno będzie pomocny przy jego sporządzaniu. Warto tu kilka słów powiedzieć jeszcze o tym, czego unikać, sporządzając aneks do umowy najmu. Kto w myśl prawa sporządza aneks do umowy najmu okazjonalnego? Notariusz. Spisanie go w zwykłej formie papierowej to błąd skutkujący tym, że jest on nieważny. Po drugie, wszelkie zmiany muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami. Częstym błędem jest niestety to, że obie strony tego nie sprawdzają. To również skutkuje nieważnością aneksu.
Czy aneks do umowy najmu okazjonalnego zawsze jest konieczny?
Jak wspomniano, aneks do umowy najmu spisuje się z różnych powodów. Co jest najczęściej powodem sporządzenia aneksu do umowy najmu okazjonalnego? Przedłużenie tejże umowy. Czy jednak taki aneks zawsze jest konieczny? Przyjmuje się, że aneks spisywany powinien być wówczas, kiedy wprowadza zmiany w ustaleniach określonych wcześniej w umowie. Oznacza to, że jego sporządzenie nie jest konieczne w przypadku ustaleń, które do tej pory regulowała wyłączenie umowa ustna. Aneks nie jest konieczny także w przypadku śmierci właściciela lokalu i jego dziedziczenia przez inną osobę. W takiej sytuacji zawarta wcześniej umowa, mimo zmiany jeden ze stron, jest nadal wiążąca.