Antresola to górna część kondygnacji lub pomieszczenia, która znajduje się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego została wydzielona – czytamy w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002. Z prawnej definicji wynika, że jest to dodatkowa kondygnacja, którą można wygospodarować z przestrzeni domu lub mieszkania – parteru lub piętra. Bez względu na przeznaczenie pomieszczenia schody do antresoli muszą być bezpieczne i solidne.
Antresola pozwala na uzyskanie dodatkowej przestrzeni do zagospodarowania. Może składać się z jednego pomieszczenia albo z wielu. Można w niej urządzić sypialnię, czytelnię, gabinet do pracy czy pokoik zabaw dla dzieci. Domy z antresolą mają oryginalny charakter. Przenikające się przestrzenie zapewniają wrażenie optycznego oddzielenia stref o różnych funkcjach. Z poziomu antresoli widać część mieszkania na dole, z kolei z dołu fragment dodatkowego półpiętra.
Spis treści
Domy z antresolą
Z Prawa budowlanego wynika, że decydując się na antresolę w domu, musimy spełnić jednocześnie cztery warunki. Kiedy wszystkie są spełnione, budowa antresoli nie wymaga pozwolenia.
- Antresola musi znajdować się bezpośrednio nad kondygnacją lub pomieszczeniem, z którego została wydzielona.
- Powierzchnia antresoli musi być mniejsza niż powierzchnia kondygnacji lub pomieszczenia, z którego została wydzielona.
- Antresola nie może być zamknięta przegrodami, czyli ścianami – od strony wnętrza, z którego została wydzielona.
- Antresola musi być wydzielona z jednoprzestrzennej kondygnacji lub jednoprzestrzennego pomieszczenia.
Według architektów, wadą antresoli jest nagrzewanie półpiętra. Na skutek unoszenia się ciepłego powietrza do góry jest tam cieplej niż na dolnej kondygnacji. Problemem jest także oświetlenie pomieszczenia oraz jego akustyka. Niektórzy właściciele nieruchomości z antresolą próbują wyciszać przestrzeń przy użyciu materiałów dźwiękochłonnych. Pewnym rozwiązaniem jest także instalacja drzwi na antresolę. Ważnym elementem jest barierka – tradycyjna lub nowoczesna ze szkła. W ten sposób budujemy przestrzeń, która przypomina balkon.
Schody na antresolę – przepisy
Bez względu na przeznaczenie pomieszczenia schody do antresoli muszą być bezpieczne i solidne. W handlu dostępne są gotowe schody na antresolę. Mogą to być schody kręcone drewniane wykonane zazwyczaj z lakierowanych elementów drewnianych (stopni) oraz metalowej bazy konstrukcji – do samodzielnego montażu. Obowiązkowym elementem tego rodzaju schodów są balustrady, które zapewniają ich wygodniejsze oraz bezpieczne użytkowanie.
Jeśli nie masz dużej przestrzeni do dyspozycji, możesz wybrać schody spiralne. Trzeba jednak pamiętać, że są one kłopotliwe w użytkowaniu przez dzieci czy osoby starsze. Schody nie mogą zajmować zbyt dużo miejsca ani być zbyt strome, bo psułoby to komfort przemieszczania się. Do wyboru są również tzw. schody kacze, które wyróżniają się naprzemiennym ustawieniem stopni. Są one tak wyprofilowane, że na każdym mieści się tylko jedna stopa, dlatego chodzenie po nich przypomina chód kaczki.
Salon z antresolą to popularne połączenie. Dzięki wydzieleniu kolejnego poziomu w salonie stanie się on przytulniejszy, a przy tym bardziej funkcjonalny. Schody na antresolę w salonie mogą mieć konstrukcję policzkową. Zajmują mniej miejsca nawet jeżeli stopnie zmieniają swój bieg. Okazale prezentują się z ażurowymi stopniami, czyli bez podstopnic, dzięki czemu stają się niemal przeźroczyste. Szczególnie efektowny wygląd uzyskują, gdy otrzymają szklaną balustradę.
Schody na antresolę niekonwencjonalnie
W poradnikach internetowych można spotkać niekonwencjonalne schody na antresolę. Należą do nich m.in. stylowe schody dywanowe. Ich nazwa związana jest z wykończeniem podstopni oraz stopni, które przypominają dywan. Specyfika konstrukcji dodatkowo podnosi ich minimalistyczne walory. Pozbawienie belek oraz wsporników typowych dla innych rozwiązań przyczynia się do znacznego odchudzenia projektu, a co za tym idzie pozwala nam dodatkowo wykorzystać zaoszczędzoną w ten sposób przestrzeń.
Innym nowoczesnym rozwiązaniem są składane schody opierające się na mechanizmie sprężynowym. W ciągu dnia ich płaska konstrukcja pozwala, aby przylegały do ściany i niemal nie zabierały miejsca. Wieczorem, kiedy chcemy położyć się do łóżka na antresoli, w prosty sposób możemy je rozsunąć i użytkować jak standardowe schody.
Jak zrobić schody na antresolę?
Antresola sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniach o wysokości co najmniej 4,2 m (optymalna wysokość 4,6 m). Aby użytkowanie pomieszczenia było komfortowe i bezpieczne, antresolę należy zaplanować na wysokości co najmniej 2,2 m. W niższych mieszkaniach na półpiętrze możemy zaadaptować niewielką sypialnię z niskim łóżkiem, ale pod warunkiem, że odległość do sufitu wynosi co najmniej 1,2 m.
Decydując się na antresolę, powinniśmy pamiętać o zbadaniu ścian w pomieszczeniu, gdyż montujemy ją do elementów konstrukcyjnych budynku, a więc do ścian nośnych. Antresola musi być wykonana z trwałego, wytrzymałego materiału. Najpopularniejsze są konstrukcje drewniane, ale sporym zainteresowaniem cieszą się też antresole z metalu i żelbetu. Drewno pod antresolę powinno pochodzić z zaufanego źródła (najlepsza jest tarcica liściasta – buk, jesion lub dąb).