Ubezpieczenie domu lub mieszkania nie jest w świetle prawa obowiązkowe, w praktyce jednak decyduje się na nie ogromna większość właścicieli nieruchomości. Straty, jakie może wywołać pożar, zalanie lub siły natury wiążą się często z kosztami przewyższającymi możliwości finansowe przeciętnej osoby. Polisa nie kosztuje dużo, a pozwala zabezpieczyć się przed utratą dorobku całego życia. Jakie dokładnie elementy można ubezpieczyć i jaki zakres polisy wybrać?
Spis treści
Ubezpieczenie mieszkania – na czym polega?
Ubezpieczenie mieszkania pozwala właścicielowi polisy uzyskać odszkodowanie w sytuacji zniszczenia lokalu. Jest to najczęściej ochrona przed ogniem, wodą, czy kataklizmami, ale ubezpieczyć możemy się także od kradzieży z włamaniem, aktów wandalizmu i innych. Ubezpieczenie obejmuje zwykle szkody wywołane z przyczyn od nas niezależnych, jednak niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także polisy, w których zabezpieczyć możemy się nawet przed kosztami powstałymi w wyniku rażącego niedbalstwa domowników (na przykład pożaru po niedopilnowaniu włączonego żelazka). Taki produkt ubezpieczeniowy będzie oczywiście odpowiednio droższy.
Koszt ubezpieczenia domów i mieszkań zależy od zakresu ochrony, wartości nieruchomości i kwoty, na jaką ubezpieczyliśmy nasz majątek. Zawsze jednak miesięczna, kwartalna lub roczna składka (zwykle mamy możliwość wyboru) jest bardzo niska w odniesieniu do kwoty, jaką otrzymamy w przypadku zdarzenia, które zniszczy posiadaną nieruchomość. Dla przykładu solidne, obejmujące typowe sytuacje ubezpieczenie mieszkania może kosztować już kilkadziesiąt złotych kwartalnie. To, na ile towarzystwo ubezpieczeniowe wyceni ochronę naszego lokalu, jest kwestią indywidualną.
Przeczytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania lub domu?
Co obejmuje ubezpieczenie nieruchomości?
Ubezpieczenie domu lub mieszkania niemal zawsze obejmuje konstrukcję budynku (tzw. mury) oraz stałe elementy (takie jak okna, różnego typu instalacje, a także podłogi i inne elementy, które trudno zdemontować. Ochroną można objąć również przedmioty ruchome, które posiadamy w domu – meble, sprzęty, wartościowe przedmioty i pamiątki. Wszystkie te elementy ubezpiecza się od zdarzeń losowych, takich jak ogień, powódź, wybuch. awaria sprzętów i instalacji, zawalenie się drzewa, upadek samolotu i inne. Przedmioty ruchome można ubezpieczyć także od kradzieży.
Warto wiedzieć również, że polisa może obejmować pomieszczenia nieznajdujące się w samym domu lub mieszkaniu – dotyczy to na przykład piwnicy, garażu, czy komórki lokatorskiej.
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także ubezpieczenia domów, które są jeszcze na etapie budowy (co dotyczy także kradzieży materiałów). Drobnym elementem wartym uwagi jest także ubezpieczenie kosztów dochodzenia przyczyn zdarzenia (np. obejmujące na przykład opinie ekspertów i rzeczoznawców).
Kiedy ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe?
Jak powiedzieliśmy, polskie prawo nie wymaga od właścicieli nieruchomości ich ubezpieczenia. Wymóg wykupienia polisy jest stosowany prawie zawsze w sytuacji, gdy mieszkanie lub dom zostają kupione na kredyt. Bank zabezpiecza się w tej sytuacji przed utratą płynności finansowej klienta oraz przed spadkiem wartości nieruchomości, którą kredytuje. W takiej sytuacji wymagana jest cesja praw do ubezpieczenia na bank. Jeśli dojdzie do zdarzenia objętego ochroną, pieniądze z odszkodowania trafią do banku jako forma zabezpieczenia.
Warto więc przed podjęciem decyzji sprawdzić kilka ofert i porównać je z pomocą profesjonalistów. Pomoc w wyborze najlepszych produktów ubezpieczeniowych (również polis na życie, komunikacyjnych, turystycznych i innych, znajdziesz na stronie biura ubezpieczeń Prominent oferującego Ubezpieczenia w Krakowie: https://www.ocacubezpieczeniakrakow.pl/.