Piękny trawnik to marzenie każdego właściciela ogrodu. Jednak założenie go w taki sposób, by można było w dość krótkim czasie cieszyć się jego wyglądem, to prawdziwe wyzwanie. Zdarza się, że błąd popełniony na początku wpływa na wygląd i zdrowotność trawnika, a co za tym idzie – może drogo kosztować. Jak założyć trawnik? Co jest lepszym rozwiązaniem – trawnik z siewu czy z rolki?
Spis treści
Zakładanie trawnika z siewu
Na początek skupmy się na zakładaniu trawnika z siewu. To tradycyjna metoda, którą wiele osób zna, choć niewielu wie, jak zająć się tym prawidłowo, by nasiona pozostały na odpowiednim miejscu oraz by zapewnić im prawidłowe warunki do kiełkowania. Oczywiście ważną kwestią jest dobór odpowiednich mieszanek nasion traw. Na rynku jest ich dostępnych bardzo dużo. Stąd też warto znać typ gleby na działce oraz stopień jej nasłonecznienia, by móc dobrać odpowiednią mieszankę. Duże znaczenie ma także planowane użytkowanie trawnika. Jeśli chcesz grać na trawie w piłkę, to przyda Ci się trawa rekreacyjna lub boiskowa. Jeśli chcesz po prostu cieszyć się pięknym i soczystym kolorem źdźbeł, to postaw na mieszankę ozdobną. Zobacz jak założyć trawnik krok po kroku: https://gemmanarzedzia.pl/jak-wyglada-zakladanie-trawnika-na-wiosne-krok-po-kroku/.
Zakładanie trawnika z rolki
Zakładanie trawnika z rolki z pewnością jest łatwiejsze niż wysiew. Do tego też nie wymaga tak dużo czasu. W końcu trawnik po rozłożeniu bardzo szybko nadaje się do normalnego użytku. W wielu wypadkach chodzenie po trawie jest nawet wskazane, bo pomaga ono jej się dobrze ukorzenić i stworzyć spójną darń. Rolki traw najczęściej są przeznaczone do wzrostu w miejscach o dobrym nasłonecznieniu i umiarkowanej wilgotności. Trzeba więc pamiętać, że nie zawsze będzie można zdecydować się na to rozwiązanie. Na niektórych terenach po prostu się nie sprawdzi.
Kiedy warto sięgnąć po konkretne rozwiązanie?
Jeśli chodzi o zakładanie trawnika z siewu, to najlepiej jest zabrać się za to wiosną. Ziemia musi już być sucha, a temperatura wyraźnie dodatnia, czyli dochodząca do 10 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o dokładny termin, to zwykle jest to koniec kwietnia lub początek maja. Jeśli przegapisz ten termin, to możesz też zabrać się za zakładanie trawnika od połowy sierpnia aż do końca września. Wtedy nie powinno już być upałów, ale równocześnie gleba powinna być dość wilgotna. Warto podkreślić, że kiełkująca trawa nie znosi dobrze suszy. Koniecznie trzeba pamiętać o jej podlewaniu, ale zbyt duży strumień wody może powodować wymywanie siewek. Trzeba więc robić to z wyczuciem.
Jeśli z kolei chodzi o trawnik z rolki, to na pewno trzeba podkreślić, że są one dość wytrzymałe. Stąd też można rozkładać je od wiosny aż do listopada. Rolki trawy są dość odporne na mróz, więc nawet tak późno mają szansę jeszcze się przyjąć i zakorzenić.
Jak założyć trawnik?
Przejdźmy teraz do konkretów i omówmy, jak należy przygotować się do zakładania trawnika i jak zrobić to krok po kroku. Na początek należy dokładnie oczyścić teren. Trzeba pozbyć się wszystkich kamieni, gruzu, śmieci, gałęzi czy nawet liści oraz chwastów. Kiedy powierzchnia będzie już dobrze oczyszczona, można zabrać się za ułożenie instalacji nawadniającej albo elektrycznej – oczywiście o ile jest taka potrzeba. Ten krok można pominąć i od razu przejść do przekopania ziemi. Można to zrobić przy pomocy szpadla albo glebogryzarki. Jeśli gleba jest kiepskiej jakości, to można dodać do niej kompostu i wymieszać go dobrze z przerzuconą ziemią. Na koniec przy pomocy grabi należy wyrównać teren. W przeciwnym wypadku będziesz właścicielem pięknego… ale nierównego trawnika. Dobrze, jeśli zadbasz także o wykończenie brzegów trawnika i ułożysz obrzeża trawnikowe. Można kupić je w większości sklepów ogrodniczych. Kolejny krok to nawiezienie gleby nawozem do trawników. Powinno się to zrobić na tydzień przed zakładaniem trawnika, by miał on czas się rozpuścić i wniknąć w grunt.
Do tego etapu wszystkie kroki można przeprowadzić tak samo niezależnie od wybranej metody zakładania trawnika. Teraz skupmy się na poszczególnych jego rodzajach. Jeśli decydujesz się na wysiew nasion, to czeka Cię trochę pracy. Koniecznie na jej przeprowadzenie wybierz dzień bez wiatru. Cienką wierzchnią warstwę gleby wzrusz grabiami tak, by przygotować miejsce na nasiona. Następnie równomiernie rozsyp nasiona na całej przygotowanej powierzchni. Na koniec należy przykryć je cienką warstwą ziemi i dokładnie zwałować. W ten sposób zmniejsza się ryzyko, że nasiona spłyną po ich podlaniu lub opadach.
Jeśli chodzi o rozkładanie trawnika z rolki, to na początek warto dobrze nawilżyć teren. Następnie można układać kolejne pasy trawnika tak, by nie nachodziły na siebie. Należy je mocno dociskać, a na koniec zwałować i podlać.
Post sponsorowany.