Nie da się ukryć, że róże to jedne z najczęściej wybieranych krzewów do ogrodu. Długo kwitną i wyglądają niezwykle pięknie. Jak jednak można zauważyć, wielu ogrodników nierzadko zastanawia się, czy róże na pewno można przesadzać. Prosta odpowiedź brzmi: tak. Ważne jest jednak, aby robić to w sposób właściwy. O czym zatem pamiętać, decydując się na przesadzenie róż?
Spis treści
Przesadzanie róż – co trzeba wiedzieć?
Zanim przejdzie się do przesadzania róż, w pierwszej kolejności koniecznie zastanowić trzeba się nad tym, jakie stanowisko będzie dla nich najlepsze. Jest to bardzo ważne, ponieważ zły wybór stanowiska skutkować może obumarciem krzewów. Jakie warunki zatem spełniać powinno stanowisko pod róże? Przede wszystkim musi być to przestrzeń w ogrodzie osłonięta od wiatru. Dzięki temu będą one znakomicie rosnąć i obficie kwitnąć. Po drugie, pamiętać trzeba, że stanowisko pod róże musi być dopasowane pod ich konkretny gatunek. Jedne gatunki róż preferują miejsca bardziej nasłonecznione, inne – wręcz przeciwnie. Nie można także zapomnieć, że miejsce, do którego kwiaty mają zostać przesadzone, musi cechować się odpowiednią wilgotnością gleby i jej napowietrzeniem. Równie ważny jest właściwy poziom pH. Najlepiej kiedy wynosi 6,0–7,0. Wspomnieć jeszcze warto o tym, że róże nie powinny się znajdować zbyt blisko innych krzewów i drzew. Te mogą bowiem stanowić dla nich konkurencję w kwestii pobierania składników odżywczych z gleby.
Kiedy można przesadzać róże?
Warto zacząć od tego, że róż na pewno przesadzać nie można latem. Dlaczego? W okresie letnim bowiem większość róż rabatowych i piennych znajduje się w stanie kwitnienia. Tymczasem, aby przesadzanie róż miało sens, musi dotyczyć kwiatów znajdujących się w stanie spoczynku.
Z tego też powodu, najlepszą porą roku do przesadzania róż jest jesień. W tym okresie gleba cechuje się odpowiednim nawilżeniem. Oznacza to, że system korzeniowy róż nie będzie przysychał. Dobrą porą roku na przesadzanie może być także wiosna. W takim przypadku pamiętać jednak trzeba o częstym podlewaniu. Nie tylko pora roku, ale i sam dzień ma niemałe znaczenie w przypadku przesadzania róż. Idealnie, aby był to dzień pochmurny i bezwietrzny. Dzięki temu można mieć pewność, że system korzeniowy rośliny nie ulegnie przesuszeniu.
Jak się przygotować do przesadzania róż?
Wiedząc, kiedy przesadzać róże, warto w tym momencie kilka słów powiedzieć o tym, jak się do tego właściwie przygotować. Przede wszystkim pamiętać trzeba, że krzew różany wymaga bardzo delikatnego wykopywania. W przeciwnym razie uszkodzić można system korzeniowy rośliny. Idealnym rozwiązaniem jest bardzo ostrożne i szerokie obkopanie krzewu szpadlem, a następnie podważenie nim całej bryły korzeniowej. Po jej wykopaniu przejść można do etapu przycinania róży. Zacząć należy od korzeni. Następnie konieczne jest zabezpieczenie wszystkich ran po cięciu za pomocą specjalnej maści ochronnej. Kolejny krok to przejście do warstwy nadziemnej. Usunąć należy wszystkie liście i skrócić pędy o 2/3 długości.
Jak ponownie zasadzić róże?
Kiedy sadzić róże do gruntu? Najlepiej jesienią. A jak to zrobić właściwie? Krzew z jednego miejsca na drugie przeniesiony musi być delikatnie. Pamiętać trzeba o wcześniejszym przygotowaniu dołku o dostatecznej wielkości. Powinien być dwa razy większy od bryły korzeniowej. Na dnie umieścić powinno się warstwę specjalnego podłoża dla róż. W tym momencie można ostrożnie umieścić krzew w dołku. Wolną przestrzeń między bryłą korzeniową a glebą najlepiej jest uzupełnić żyzną glebą i docisnąć. Koniecznie zaznaczyć tu trzeba, że przesadzana róża w nowym miejscu rosnąć powinna na takiej samej głębokości, jak w poprzednim miejscu.
O czym pamiętać podczas przesadzania róż?
Napisaliśmy już, kiedy sadzić róże pnące i jak to robić. Teraz czas wspomnieć o tym, jak cały ten proces zakończyć. Oczywiście po przesadzeniu krzewu w nowe miejsce należy go intensywnie podlać. Wszystko po to, aby dostarczyć roślinie odpowiedniej ilości wody. Rzecz jasna nie można przy tym, nomen omen, przesadzić. Jeśli róże przesadzane są jesienią, ważne jest również, aby je zabezpieczyć przed zimą.
W tym celu najlepiej jest wykonać kopczyk.