Rodzaje ogrodzeń, dzięki którym dokładnie widoczna jest granica działki są bardzo zróżnicowane. Szeroki wybór materiałów, z których wykonywane są ogrodzenia, ich stylu i kolorystyki zapewnia możliwość dopasowania charakteru przesłon do stylu zabudowania na działce oraz specyfiki okolicznego terenu. Wśród popularnych obecnie rodzajów ogrodzeń znajdują się ogrodzenia palisadowe.
Spis treści
Ogrodzenia panelowe palisadowe – modne i efektowne
Ogrodzenie palisadowe złożone jest z gotowych segmentów, umieszczanych pomiędzy słupkami. Gotowe, masywne, dobrze osłaniające przęsła, furtki oraz bramy mogą posiadać stylistykę pionową lub poziomą i być wykonane z różnych materiałów. Do najbardziej popularnych należą ogrodzenia palisadowe drewniane, aluminiowe, stalowe oraz ogrodzenia palisadowe z podmurówką. Efektownie prezentujące się, minimalistyczne ogrodzenia panelowe doskonale wpisują się w architekturę miejską oraz nowych osiedli zabudowy jednorodzinnej. Świetnie sprawdzają się również jako ogrodzenie budynków komercyjnych. Panelowe ogrodzenia palisadowe są trwałe i świetnie chronią prywatność użytkowników posesji.
Ogrodzenia palisadowe pionowe i poziome – niedrogie i szybkie w montażu
Ogrodzenia palisadowe poziome oraz pionowe, dzięki dostępności gotowych elementów można szybko zamontować. Palisadowe ogrodzenie można wykonać niedrogo, kupując gotowe elementy i samodzielnie osadzając je na działce. Wystarczy dokładnie wymierzyć odległości pomiędzy słupkami i przygotować otwory w gruncie. Po osadzeniu słupków należy wstawić pomiędzy nie gotowe przęsła, furtkę, opcjonalnie bramę. Poszczególne części ogrodzenia panelowego palisadowego najłatwiej jest zamontować na terenie płaskim i równym. Jeśli chcesz, by panelowe ogrodzenie palisadowe było bardzo trwałe, można wykonać ogrodzenie panelowe z podmurówką. W takim przypadku ogrodzenie prezentuje się wyjątkowo efektownie i zachwyca wytrzymałością. Betonowa podmurówka może powstać z gotowych prefabrykatów (rozwiązanie łatwiejsze i szybsze w wykonaniu) lub z samodzielnie przygotowanego betonu. Wtedy koszt ogrodzenia palisadowego może wynieść około stu złotych za metr bieżący. Jeśli zdecydujemy się na ogrodzenie palisadowe z podmurówką, a łączące elementy będą okazałe i wykonane z droższych materiałów, jak kamień naturalny, koszt może plasować się w granicach nawet kilkuset złotych za metr bieżący ogrodzenia. Droższe są również ogrodzenia palisadowe drewniane z egzotycznych gatunków drewna oraz kute. Wtedy koszt wykonania rośnie zwłaszcza, jeśli trzeba zamawiać elementy na konkretny wymiar.
Nowoczesne ogrodzenia palisadowe – do jakiego stylu pasują?
Nowoczesne systemy ogrodzeń palisadowych prezentują się minimalistycznie i nowocześnie. Wypełnione palisadami pionowymi lub poziomymi przęsła zachwycają spójnością oraz niewielkim prześwitem. Dzięki temu doskonale pasują do betonowej podmurówki, wpływającej na wytrzymałość ogrodzenia, a dodatkowo podkreślają nowoczesny styl. Świetnie komponują się ze zwartymi, minimalistycznymi bryłami budynków o płaskich dachach. Ogrodzenia palisadowe bez podmurówki mogą kolorystycznie i stylem podkreślać wygląd dachówki lub stolarki okiennej i drzwiowej budynku. Warto zapewnić w tym względzie spójność, by wygląd zewnętrznej strefy budynku zachwycał przez wiele lat. Stylowe ogrodzenie palisadowe prezentuje się nowocześnie, jednak wykonane z przęseł drewnianych sprawdzi się również przy budynkach, wykonanych w tradycyjnym stylu. Warto zauważyć, że drewniane ogrodzenia palisadowe pasują do wielu stylów i są ponadczasowe, jednak wymagają regularnej konserwacji i dbałości o piękny wygląd granicy działki. Drewniane, bielone przęsła palisadowe doskonale wpiszą się w skandynawski i rustykalny styl, dlatego jeśli podoba Ci się tego typu aranżacja, możesz kontynuować ją również w strefie na zewnątrz budynku. Nowocześnie prezentują się aluminiowe ogrodzenia palisadowe, najczęściej montowane w kolorze antracytu. Doskonale sprawdzają się przy budynkach prywatnych, w przestrzeni publicznej oraz jako ogrodzenia firm.