Staranne chowanie wszystkich przedmiotów oraz twórczy nieład – to dwie skrajne postawy organizacji przestrzeni domu. Wbrew pozorom utrzymanie porządku w otwartych szafach jest bardzo trudne i wymaga dyscypliny. Większość z nas wybiera więc rozwiązanie pośrednie: ukrywa część swojego dobytku za zamkniętymi drzwiami szaf, a eksponuje wybrane przedmioty. Osiągnięcie równowagi między otwartym a zamkniętym systemem przechowywania rzeczy jest nie lada sztuką i wpływa na klimat domu.
W dobrze zorganizowanym domu z odpowiednią liczbą szaf i schowków bez wątpienia łatwiej jest utrzymać porządek. Niektóre przedmioty ze względu na swój mało dekoracyjny charakter nie powinny być trzymane w widocznym miejscu. Na szczęście schowki i przesłony pomysłowo zintegrowane ze strukturą wnętrza mogą być prawie niezauważalne. Jeżeli w pomieszczeniu jest mało miejsca, drzwi na zawiasach warto zastąpić przesuwnymi lub składanymi. Rodzaje przesłon: drzwi z bocznymi zawiasami – wymagają co najmniej 60 cm wolnej przestrzeni na ich otwarcie, otwierane do góry – dobre do szafek zawieszanych wyżej, np. kuchennych , przeszklone drzwi ze szkła przezroczystego (eksponują zawartość szafki) lub matowego (widoczny jest zarys przedmiotów), drzwi przesuwne i przesuwno-składane, rolety i żaluzje – doskonale do wnętrz urządzonych nowocześni nie zajmują miejsca, ale ich mechanizmy mogą się psuć, zasłony, kotary – nadają pomieszczeniu przytulny wygląd, parawany – mogą zasłonić duże przedmioty lub część wnętrza, ale chronią nie przed kurzem.
Wszystkie zbiory kolekcjonerskie: książki, obrazy, fotografie, zegary, szkło, porcelana i inne artystyczne wyroby, stanowią element dekoracyjny, na wnętrzu indywidualny charakter i tworzą klimat. Nawet przedmioty codziennego użytku po odpowiednim zaaranżowaniu mogą stać się bardzo dobrą dekoracją. Pod uwagę należy wziąć wielkość kolekcji, to, czy może się ona w przyszłości powiększyć, dostępną przestrzeń, a także specjalne warunki, jakich wymagają niektóre przedmioty. Jeśli mamy duży zbiór, najlepiej wyeksponować go w jednym miejscu, a rzeczy podzielić np. tematycznie lub stylistycznie. Dobrze jest wykorzystać architektoniczny układ domu. Idealnym miejscem na ekspozycję rzeźby jest nisza lub wnęk w ścianie.
Przedmioty najczęściej ustawiamy na pólkach bądź regalach, na które można takie zaadaptować wnęki. Pamiętajmy że układ półek powinien współgrać z całością wystroju wnętrza i tworzyć atrakcyjne formy Przypadkowo ustawione regały zepsują kompozycję pomieszczenia. Przedmioty różnią się rozmiarami, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest możliwość regulacji wysokości półek. Odległość pomiędzy poszczególnymi poziomami powinna być o kilka centymetrów większa od wysokości największego eksponatu. Pod listwą półki można zainstalować halogeny lub jarzeniówki. Obciążenie, jakie półka wytrzyma, zależy od materiału, z którego została wykonana, grubości i odległości między wspornikami. Krótką półkę (30-50 cm) wystarczy podeprzeć z obu stron, przy dłuższej montujemy wsporniki również pośrodku. Niepraktyczne są głębokie półki zawieszone powyżej linii wzroku, ponieważ nie widać, co na nich stoi. Półki można potraktować jako element architektoniczny. Pomalowane w tej samej tonacji co ściany wtopią się w tło.
Do zawieszenia jednego lub kilku obrazów najlepiej wybrać najdłuższą ścianę w pokoju, pozbawioną okien – unikniemy w ten sposób wrażenia chaosu. Ściana u wezgłowia łóżka w sypialni jest dobrym miejscem na prezentację zbioru obrazów. Kolekcję łączy ten sam motyw oraz zbliżona kolorystyka. Przy tak różnych formatach warto oprawić je w jednakowe ramki. Jeśli grupę obrazów lub grafik oprawimy w podobne ramy, kolekcja zyska jednolity charakter. Należy unikać zawieszania obrazów w bezpośrednim sąsiedztwie okien, by widok rozciągający się za nimi nie rywalizował ze sztuką. Najlepiej umieszczać obrazy nieco powyżej wysokości wzroku. Gdy są duże, warto by nie przekraczały linii, która dominuje we wnętrzu, np. wysokości futryny lub szafy.
Pamiętajmy, że książki są ciężkie, dlatego trzeba upewnić się, czy półki zostały dobrze przymocowane do ściany i odpowiednio wzmocnione. Zbioru nie należy trzymać w pobliżu źródeł ciepła ani w wilgotnych pomieszczeniach. Książki dobrze ułożyć w pozycji pionowej, nad nimi zostawić odstęp ok. 2 cm, a duże albumy położyć poziomo.
Lepiej nie stawiać innych przedmiotów na tej samej półce. Książkami powinniśmy wypełnić górne i dolne półki, a środkowe przeznaczyć na ekspozycję np. rodzinnych pamiątek, fotografii. Pozycje bibliofilskie można też ukryć za szklanymi drzwiami.