Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Warto o nią zadbać, aby cieszyć się jej funkcjonalnością oraz estetycznym wyglądem. Moda i komfort użytkowania powinny iść ze sobą w parze. Jak wyczarować ponadczasową i wyjątkową łazienkę?
Spis treści
Piękna i funkcjonalna łazienka, czyli jaka?
Urządzenie łazienki tak, aby była funkcjonalna i cieszyła oko to często spore wyzwanie. Wiele zależy od jej wielkości i kształtu, a także wizji i możliwości finansowych właściciela_ki. Modowe trendy pozwalają na dużą dowolność w wystroju tego wnętrza i obejmują całą gamę rozwiązań. Wciąż modne są kolory ziemi, kamień, drewno, lustra i chromowane dodatki. Estetyczne kafelki i stonowane barwy to definicja ponadczasowej łazienki. Hitem ostatnich lat są wolnostojące wanny i umywalki, a także dekoracje w postaci roślin i grafik. Spokojne, jasne wnętrze można zaakcentować mozaiką na posadzce lub na jednej ze ścian. Pięknie prezentują się też kolorowe luksfery. Popularne są także owale lub bardziej kanciaste kształty, nawiązujące do lat 60. XX w. Łazienka powinna być dobrze oświetlona, a meble – odbijające światło. Mile widziane są ciepłe akcenty, takie jak pastelowe ręczniki, miękki dywanik, które nie tylko spełniają ważne funkcje, ale są też elementami dekoracji.
Wystrój dużej łazienki z oknem
Większy metraż łazienki to większe możliwości aranżacji, ale też większe wyzwanie. Należy dobrze przemyśleć ustawienie mebli i armatury, zwłaszcza jeśli łazienka ma skosy. Dotyczy to zresztą wszystkich pomieszczeń mieszczących się na poddaszu. Skupiając się na wyglądzie, nie można zapominać o funkcjonalności i komforcie na co dzień. Duża łazienka pozwala na oddzielenie od siebie różnych stref. Można stworzyć prywatną przestrzeń na toaletę, a wannę dodatkowo odseparować ozdobną ścianką. Istotną rolę w aranżacji łazienki odgrywa glazura i terakota. Bezpieczne i modne kolory to odcienie bieli, beżu, brązu i szarości – w dowolnej konfiguracji. Ponadczasowe płytki do łazienki mogą mieć ten sam kolor w wielu odcieniach, przenikający się wzajemnie, dając modny efekt „rozmazania”. Posadzka może być ciemniejsza, utrzymana w podobnym stylu lub jednolita. Popularnym wyborem są kafelki mozaikowe albo z drobnym wzorem. Wciąż modny jest beton, cegła i naturalny kamień. Idealnym dopełnieniem będzie marmurowy lub drewniany blat oraz akcenty w zdecydowanych kolorach: modne są mięta, malina, pomarańcz i granat. Ważnym aspektem jest właściwe oświetlenie łazienki. Jeśli posiada ona okno, warto to wykorzystać w aranżacji. Naturalne światło powinno współgrać, np. z dużą lampą sufitową i lustrem. Pod oknem można umieścić wannę albo umywalkę, a parapet ozdobić subtelnymi dodatkami.
Mała łazienka – trendy w aranżacji
Aranżacja małej łazienki wymaga dobrego projektu. W niewielkim wnętrzu nie można zdać się na przypadkowość, bo wszystko musi mieć swoje miejsce. Bardzo ważna jest praktyczność i funkcjonalność, dlatego czasami warto z czegoś zrezygnować dla podwyższenia komfortu i estetyki (mniej znaczy więcej). Warto też pomyśleć, jak zminimalizować koszt remontu i dopasować go do swoich możliwości. W przypadku małej łazienki oświetlenie pełni wyjątkowo ważną funkcję. Dobrze jest postawić na reflektory lub lampki punktowe, a także, w miarę możliwości, doświetlić poszczególne miejsca. Można optycznie powiększyć pomieszczenie, decydując się na duże lustro, a nawet na dodatkowe lustra na ścianie. Ponadczasowa łazienka o małym metrażu to jasne, odbijające światło kafelki na ścianach i na podłodze. Polecane są również chromowane, lecz dyskretne dodatki, np. uchwyty przy szafce i taka też armatura. Mała łazienka może kojarzyć się wyłącznie z kabiną prysznicową, jednak w wielu przypadkach nie trzeba rezygnować z wanny. Jednym z popularnych rozwiązań jest połączenie wanny z prysznicem, poprzez zamontowanie nad nią słuchawki prysznicowej. Jeśli nie ma miejsca na przesuwaną obudowę, z powodzeniem można zastąpić ją efektowną kotarą. Meble nie powinny zajmować zbyt dużo miejsca, często wystarczy pojemna szafka pod umywalką i szafka nad nią, aby schować najpotrzebniejsze przybory. Mała łazienka też może być bliżej natury, poprzez wykorzystanie drewna oraz kamienia. Trzeba też pamiętać, że mała łazienka nie musi być nudna i sprawiać wrażenia chłodnej. Śmiało można ją ocieplić kolorową grafiką na ścianie czy półeczką nad wanną. Warto też wprowadzić ciemne kolory dla kontrastu, np. na listwie przypodłogowej lub kotarze do wanny.