Liczba włamań do mieszkań rośnie z każdym rokiem. Kiedy to nasze mieszkanie padnie łupem złodziei, przestają to być jedynie statystyki czy jeden z wielu internetowych newsów. Dlatego właśnie tak ważne jest ubezpieczenie mieszkania na wypadek kradzieży z włamaniem.
Spis treści
Włamania do mieszkań w 2023 roku – statystyki
W 2023 roku w całym kraju zgłoszono około 65 tysięcy przypadków kradzieży z włamaniem.
Na tego typu zdarzenia najczęściej narażeni byli mieszkańcy dużych miast, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław i Poznań. Na przykład w Warszawie najwięcej włamań odnotowano w dzielnicach takich jak Śródmieście, Mokotów oraz Praga-Południe. Złodzieje najczęściej wybierają okresy, kiedy mieszkańcy są na urlopach lub podczas długich weekendów, co zwiększa ryzyko włamań do pustych mieszkań. Najwięcej włamań ma miejsce w godzinach nocnych, między 2 a 5 rano, kiedy mieszkańcy i sąsiedzi zazwyczaj śpią.
Włamania do mieszkań – co zrobić, by zminimalizować ryzyko
Choć nie jesteś w stanie zapobiec w 100% włamaniu do mieszkania, możesz zminimalizować ryzyko takiego zdarzenia. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak to zrobić.
Poproś sąsiada, by zbierał ulotki z wycieraczki i skrzynki na listy
Duża ilość ulotek na wycieraczce i przepełniona skrzynka na listy to sygnał dla złodziei, że wyjechałeś i mieszkanie stoi puste. Stwórz zatem pozory, że ktoś przebywa w mieszkaniu, nawet jeśli jest inaczej.
Niech ktoś podlewa kwiaty i wietrzy w mieszkaniu
Ten punkt łączy się z poprzednim. Oddaj klucze zaufanej osobie. Niech podlewa kwiaty i wietrzy mieszkanie. Dzięki temu stworzysz pozory, że ktoś jest w mieszkaniu. To ważne, szczególnie jeśli złodzieje obserwują mieszkanie.
Nie zostawiaj klucza pod wycieraczką
Nawet jeśli chcesz komuś przekazać klucz, zrób to osobiście, nie zostawiaj go pod wycieraczką ani nie przekazuj go przez osoby, które znasz jedynie z widzenia.
Zamontuj drzwi antywłamaniowe oraz alarm
Drzwi antywłamaniowe uniemożliwą albo utrudnią włamanie. Dla złodziei liczy się czas, a każda przeszkoda wydłuża moment, w którym dostaną się do mieszkania i je obrabują. Z kolei alarm skutecznie odstraszy rabusiów.
Ubezpieczenie na wypadek kradzieży z włamaniem – dlaczego warto
Wprawdzie ubezpieczenie na wypadek kradzieży z włamaniem nie zapobiegnie samemu zdarzeniu, ale pomoże Ci uniknąć jego finansowych konsekwencji. Ważne, aby maksymalna suma ubezpieczenia była adekwatna do wartości ruchomości domowych. Inaczej kwota jaką otrzymasz, nie pokryje poniesionych strat. Zwróć uwagę również na listę ryzyk, czyli sytuacji, w których ubezpieczenie zadziała i wykluczeń, czyli sytuacji, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Dobre ubezpieczenie mieszkania na wypadek kradzieży z włamaniem jest czytelne i dopasowane do potrzeb ubezpieczonego. Tylko wtedy takie ubezpieczenie zapewnia ochronę i minimalizuje problemy związane z tak stresującym zdarzeniem, jakim jest włamanie do mieszkania.
Artykuł sponsorowany.