Mycie podłóg nie jest ulubioną czynnością większości z nas. Dlatego też poszukujemy coraz lepszych urządzeń, które ułatwią nam dbanie o porządek. Godnym polecenia jest mop elektryczny, będący następcą tradycyjnych mopów i wiadra. Sprawdźmy, na które z jego parametrów powinniśmy zwrócić uwagę.
Spis treści
Czym jest i jak działa mop elektryczny?
Mop elektryczny to nowoczesne urządzenie do mycia podłóg, które z wyglądu przypomina odkurzacz pionowy. Może być zasilane bezprzewodowo lub kablem. Urządzenie to składa się z uchwytu, silnika, głowicy czyszczącej i zazwyczaj z dwóch zbiorników na wodę: czystą z detergentem i brudną.
Silnik urządzenia wprawia w ruch pady z mikrofibry, będące częścią głowicy czyszczącej. W tym samym momencie zostają one zwilżone wodą ze środkiem czyszczącym, który w kontakcie z podłogą usuwa zabrudzenia. Jednocześnie, dzięki systemowi zasysania, zużyta woda odprowadzana jest do zbiornika na brudną wodę. Sprawia to, że do sprzątania podłogi, urządzenie cały czas używa czystej wody.
Co jest ważne przy wyborze mopa elektrycznego?
Wybierając mop elektryczny, postawmy na wygodę jego użytkowania i dodatkowe funkcjonalności. Ważne jest, aby urządzenie cechowała lekka konstrukcja i wygodny uchwyt. Właściciele dużych domów powinni zwrócić uwagę na pojemność zbiorników na wodę. Im większe będą, tym rzadziej trzeba dolewać i zmieniać wodę. Ważne jest także, aby mop nie emitował zbytniego hałasu podczas pracy.
Dla własnej wygody warto wybrać model wyposażony w funkcję samoczyszczenia oraz w możliwość prania padów (np. w pralce). Zwróćmy też uwagę na budowę głowicy czyszczącej. Powinna umożliwiać sprzątanie trudno dostępnych miejsc: przy krawędziach podłóg, w rogach, przy ścianach.
Różne tryby pracy mopa elektrycznego
Mop elektryczny skutecznie wyczyści różnego rodzaju podłogi, bez ryzyka ich uszkodzenia (np. powierzchnie z gresu, podłogi laminowane, winylowe, drewniane parkiety). Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, warto wybrać urządzenie z funkcją zmiany trybów pracy. Dzięki temu, w zależności od rodzaju powierzchni, do padów czyszczących podawana będzie inna ilość wody, a one same będą obracać się z różną prędkością.
Niektóre modele, jak na przykład urządzenia marki Kaercher, oferują osobne tryby do czyszczenia podłóg drewnianych i kamiennych, co gwarantuje najwyższą skuteczność usuwania zabrudzeń z każdej z tych powierzchni.
Mop elektryczny na akumulator czy kabel zasilający?
Jak wspomnieliśmy, mop elektryczny może być zasilany akumulatorem lub kablem. Pierwsze rozwiązanie zapewnia nieograniczoną swobodę ruchu i manewrów podczas sprzątania, jednak czas pracy jest ograniczony pojemnością baterii. Niektóre akumulatory pozwalają na 20 minut pracy na jednym ładowaniu, inne na 45 minut. To wystarczająco dużo, aby wyczyścić od kilkudziesięciu do kilkuset metrów kwadratowych podłóg.
Mop elektryczny 2 w 1
Niektóre mopy elektryczne posiadają nie tylko funkcję mycia różnych powierzchni, ale także ich odkurzania, jak na przykład niektóre modele od Kaercher. Dzięki temu przed rozpoczęciem mycia podłóg nie trzeba pozbywać się z nich stałych zanieczyszczeń. Takie urządzenie doskonale usunie każdy rodzaj brudu: kurz, okruchy, sierść zwierząt i rozlane płyny. Urządzenie 2 w 1 przyda się w domach, w których mieszkają zwierzęta lub małe dzieci, gdzie do zabrudzeń podłóg dochodzi wyjątkowo często.
Mop elektryczny zwykły lub parowy
Wybór pomiędzy zwykłym mopem elektrycznym a tym z funkcją odkurzania to nie wszystko. Na rynku dostępne są także mopy parowe. Ich działanie opiera się na wytwarzaniu gorącej pary, która dezynfekuje powierzchnie i usuwa brud, bez użycia detergentów (także trudne do usunięcia zabrudzenia, jak tłuszcze). Mop parowy nadaje się do mycia płytek, paneli winylowych i laminowanych, albo do odświeżania wykładzin i dywanów.
Rozważając zakup tego urządzenia, weźmy jednak pod uwagę, że mop parowy może nie być odpowiedni do czyszczenia wszystkich rodzajów podłóg. Nie powinniśmy stosować go na panelach drewnianych, ponieważ wilgoć i gorąca para mogłaby im zaszkodzić. Wyjątek stanowią mopy z trybem mycia podłóg drewnianych, czyli z regulacją ilości i temperatury pary wodnej, dopasowanej do tego rodzaju powierzchni.
Artykuł promocyjny.