Czy wyobrażałeś sobie kiedyś, jaki powinien być Twój wymarzony dom? A może już od dawna nosisz ten obraz w swojej głowie, ale dopiero teraz masz możliwość, by zacząć realizować marzenia i wcielać plany w życie? Projekt domu jednorodzinnego znajduje się w zasięgu Twojej ręki. Co należy wiedzieć, zanim wybierzemy konkretny projekt?
Gdy coś, co jeszcze niedawno wydawało się nierealne, w końcu staje się realnym celem, zależy nam na tym, by dokładnie przemyśleć każdy szczegół i rozsądnie wydać każdą złotówkę. Tym bardziej wybór projektu okazuje się dość dużym, a zarazem męczącym wyzwaniem. Ostatecznie jednak gotowe projekty domów jednorodzinnych stanowią duże ułatwienie.
Spis treści
1. Projekt domu jednorodzinnego – czym się charakteryzuje?
Zanim przejdziemy do omówienia projektów domów jednorodzinnych, warto doprecyzować, o jakim rodzaju zabudowy mowa. Po pierwsze, dom jednorodzinny musi stanowić konstrukcyjną całość. Po drugie, powierzchnia użytkowa w tym przypadku nie może przekraczać 30% całkowitej powierzchni.
Jednak dom rodzinny to pojęcie, pod którym kryje się kilka opcji:
- domy jednorodzinne wolnostojące (można w nich urządzić co najwyżej dwa lokale mieszkalne)
- domy jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej (dwa niezależne lokalne połączone ścianą szczytową)
- domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej (kilka lub kilkanaście niezależnych lokali)
2. Co powinien zawierać projekt domu jednorodzinnego?
Projekty domów jednorodzinnych są jednym z najważniejszych elementów składowych w drodze do celu, jakim jest zamieszkanie w wymarzonym lokum. Bez projektu nie może być mowy o uzyskaniu pozwolenia na budowę. A zatem co powinny zawierać projekty domów, by były kompletne?
Na projekt domu jednorodzinnego składają się kilka istotnych kwestii. Na pierwszej stronie znajdziemy podstawowe dane, dotyczące budynku. A są to: adres, nazwa, jednostka ewidencyjna, obręb i numery działek. Powinny się tam znaleźć również dane inwestora i biura projektowego, odpowiedzialnego za przygotowanie projektu domu.
Następnie przechodzimy do części, która składa się z projektu architektoniczno-budowlanego, jak i projektu zagospodarowania terenu. Tu należy wspomnieć przede wszystkim o rzutach wszystkich kondygnacji, przekrojach budynku, elewacji, rysunkach instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i gazowej. Do tego dochodzi również opis wykorzystywanych materiałów i parametry budynku.
Warto też podkreślić, że projekty domów powinny powinny spełniać także inne wymogi, jak format A4 i twarda oprawa. Ponadto, projekt należy przygotować w czterech egzemplarzach.
3. Znajdź projekt, który sprosta Twoim potrzebom
Marzysz o dużym domu, w którym każdy będzie miał swoją przestrzeń? Interesują Cię projekty domów piętrowych? A może wolisz projekty domów parterowych / z poddaszem użytkowym?
Niezależnie od tego, jaka jest Twoja wizja, kluczem do sukcesu jest znalezienie projektów domów, które spełnią wszystkie oczekiwania. Dlatego już na wstępie dopytaj o formę projektu domu, wszystkie elementy, których jesteś ciekaw, a także możliwość nanoszenia zmian, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zwróć uwagę na podejście projektanta, jego organizację pracy i podejście do problemów. Oczywiście niezwykle cenny jest taki projektant, który będzie służył pomocą i dobrą radą.
Przygotuj się na ewentualne modyfikacje. Pamiętaj, że cennik budowlany w Polsce ulega zmianom, a sytuacja ostatnio jest mocno dynamiczna.