Co zrobić, by domowe ogrzewanie było nie tylko wydajne, ale też przyjazne środowisku? Można zainwestować w skuteczne rozwiązania, w tym praktyczne pompy ciepła, które idealnie współpracują z nowoczesnymi systemami grzewczymi. Jak działa pompa ciepła? Jakie są największe zalety takiego rozwiązania? Więcej na ten temat przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Spis treści
Czym jest pompa ciepła? Jak działa takie urządzenie?
Pompa ciepła to skuteczne urządzenie grzewcze, które tak naprawdę nie wytwarza jednak ciepła. Jej zadaniem jest bowiem odzyskiwanie energii cieplnej z otoczenia, na przykład z wody, powietrza lub gleby, a następnie przekazywanie jej do domowych wnętrz. Całość jest zasilana energią elektryczną.
Pompy ciepła, jak te dostępne na stronie: Klimatyczny.pl, składają się z dwóch jednostek:
- źródła dolnego,
- źródła górnego.
Pierwsze z wymienionych, czyli tak zwane źródło dolne, ma stosunkowo niską temperaturę. Jest to najczęściej zasób naturalny, z którego odzyskuje się ciepło do ogrzewania domu. Bywa to grunt, powietrze, wody podziemne i powierzchniowe.
Drugie źródło (górne) to natomiast instalacja grzewcza w domu, do której przekazuje się ciepło odzyskane przez źródło dolne. Mogą to być klasyczne grzejniki elektryczne albo niezmiernie wygodne folie i maty grzewcze, stosowane jako ogrzewanie podłogowe zamiast klasycznej instalacji wodnej.
Ciepło dostarczane przez pompy bywa używane oczywiście do ogrzewania domów. Przydaje się także do podnoszenia temperatury wody.
Nowoczesne pompy ciepła – największe zalety i ograniczenia takiego produktu
Pompa ciepła to rozwiązanie w pełni przyjazne środowisku. Wyróżnia się dużą energooszczędnością. W końcu odzyskuje ciepło z naturalnych zasobów odnawialnych, a do działania potrzebuje tylko niewielką ilość energii elektrycznej. Stanowi zatem skuteczną alternatywę dla klasycznych kotłów grzewczych.
Takie urządzenia pozwalają ogrzać dom, przy równoczesnym obniżeniu wysokości rachunków za ogrzewanie. Pompy są niewielkie, zajmują mało miejsca i łatwo zmieścić je w dowolnym pomieszczeniu gospodarczym, na przykład w garażu, obok praktycznych regałów, jak te od DomIDeko.
Nowoczesne pompy są proste w montażu. Działają też niemal bez udziału domowników, zapewniając komfort cieplny we wszystkich wnętrzach. Tego typu urządzenia są też w pełni bezpieczne i naprawdę wygodne dla użytkowników.
Czy pompy ciepła mają wady? Za największy mankament często uznaje się wysokie koszty zakupu pompy ciepła. Uwzględniając bardzo niskie późniejsze koszty eksploatacji, warto jednak potraktować ten wydatek jako inwestycję, która zwróci się w niedługiej przyszłości.
Pompa ciepła a fotowoltaika – rozwiązanie przyjazne środowisku i domowemu budżetowi
Osoby, które dodatkowo pragną obniżyć wysokość wydatków, związanych z ogrzewaniem domu za pośrednictwem pompy ciepła, mogą skorzystać z połączenia pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi.
W ten sposób jeszcze bardziej ogranicza się koszty eksploatacji pompy, gdyż energię elektryczną, potrzebną do zasilania urządzenia, uzyskuje się z własnej instalacji fotowoltaicznej, bez wykorzystywania prądu od zewnętrznych dostawców.
Pompa ciepła do pasywnego domu
Pompy ciepła nie emitują zanieczyszczeń, są energooszczędne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Świetnie łączą się z innymi urządzeniami, pozwalającymi na optymalizację działania domowych instalacji. Warto zatem wykorzystać tego typu nowoczesne rozwiązania i technologie, by w naszych wnętrzach mieszkalnych żyło się coraz przyjemniej.