Oświetlenie LED jest już popularnie wykorzystywane w domach prywatnych, biurach, a nawet w obiektach o charakterze przemysłowym. Nie każdy wie, że doskonale nadaje się także do estetycznego i efektywnego oświetlenia terenów zewnętrznych. Jaki rodzaj lamp LED można zamontować w ogrodzie?
Krótka charakterystyka technologii oświetlenia LED
Przydomowe ogrody warto doświetlać – stają się przez to nie tylko bezpieczniejszymi, ale i znacznie bardziej atrakcyjnymi dla domowników czy gości. Światła LED nadają się do tego idealnie, także ze względu na funkcjonalność tej technologii.
Określenie LED stanowi skrót pełnej nazwy angielskiej, to jest light emitting diode, którą można na język polski przetłumaczyć jako „diodę elektroluminescencyjną”. W odróżnieniu od tradycyjnych żarówek, diody LED nie są wyposażone w żarnik. To oznacza, że nie nagrzewają się tak mocno, jak tradycyjne źródła światła i jednocześnie są znacznie trwalsze. Można ponadto śmiało określić je energooszczędnymi – potrzebują dużo mniej energii elektrycznej do wytworzenia światła, w porównaniu do konwencjonalnych źródeł.
Decydując się na diody LED możesz także odłożyć zakup kolejnych sztuk na później – są to niezwykle długowieczne źródła światła, które nawet przez następnych kilkadziesiąt tysięcy godzin zapewnią oświetlenie domu i, co równie istotne, ogrodu lub innych terenów zewnętrznych.
Lampy LED do ogrodu
Oświetlenie ogrodowe powinno być eleganckie, a przede wszystkim skuteczne – musi zapewniać odpowiedni dostęp światła do całej przestrzeni czy też wybranych obszarów. Źródła światła w ogrodzie powinny być odporne na działanie czynników pogodowych, energooszczędne i o długiej żywotności.
Wśród oświetlenia typu LED przeznaczonego do montażu na zewnątrz znajdziesz lampy spełniające wszystkie powyższe kryteria. Lampy LED tego rodzaju stanowią nowoczesne rozwiązanie technologiczne, o potwierdzonej już jakości i efektywności. Dostępność „żarówek” LED w wielu rozmiarach gwintów ułatwia dostosowanie całego oświetlenia do bardzo indywidualnych oczekiwań domowników.
Ze względów czysto estetycznych lampy w technologii LED przeznaczone do montażu w ogrodzie wybierane są zazwyczaj pod kątem ich typu czy konstrukcji (kształtu). Tym samym można wziąć pod uwagę:
- ogrodowe lampy LED ścienne (typu kinkiet) – świetnie nadające się do oświetlenia tarasu i wyjścia do ogrodu; bardzo dobrze sprawdzają się jako element oświetleniowy także przy drzwiach wejściowych,
- lampy LED wiszące – również spotykane głównie na tarasach, gdzie stanowią źródło światła dla przestrzeni rekreacyjnej, mogą być również podwieszane nad wejściem do domu; mogą być stosowane także w zabudowanych altankach ogrodowych czy wiatach, także garażowych,
- ogrodowe słupki LED – świetnie wyglądające w każdym ogrodzie i zapewniające bardzo ciekawe wykończenie przestrzeni; mogą służyć do oświetlania ścieżek ogrodowych czy linii wzdłuż podjazdu,
- ogrodowe latarnie LED – znacznie wyższe od słupków, przypominające klasyczne lampy parkowe; ze względu na wysokość nadają się do montażu w ogrodach o większej powierzchni, gdzie nie będą przytłaczać wizualnie nasadzeń roślinnych i innych elementów aranżacji,
- lampy LED montowane w gruncie (lampy LED typu najazdowego) – dobrze sprawdzające się jako forma oświetlenia chodnika czy podjazdu w ogrodzie; dzięki możliwości montażu równo z linią gruntu nie utrudniają realizacji zabiegów pielęgnacyjnych takich, jak chociażby koszenie trawy.
Producenci dbają o to, by dostarczać klientom ogrodowe oświetlenie LED w wielu ciekawych wariantach. Modele lamp mogą przypominać latarenki, klasyczne reflektory czy kule oświetleniowe. Wszystkie je znajdziesz na https://dlaelektrykow.pl/.
Materiał zewnętrzny, przygotowany przy udziale partnera portalu.