Wiele osób, które planują budowę domu, wychodzi z założenia, że im dom jest większy, tym lepiej. Jednak nic bardziej mylnego! Dom jednorodzinny powinien być idealnie dobrany pod kątem rozmiaru do liczby mieszkających w nim osób, więc „większy” nie zawsze znaczy „lepszy”. Jaki zatem projekt najlepiej sprawdzi się w przypadku 3-osobowej rodziny? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w poniższym artykule.
Spis treści
Jaka powinna być powierzchnia użytkowa domu dla trzyosobowej rodziny?
Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas projektowania domu, jest powierzchnia użytkowa budynku. Powinna ona być odpowiednio dopasowana do liczby domowników – zbyt mały dom nie zapewni wystarczającej przestrzeni życiowej wszystkim członkom rodziny, natomiast zbyt duży może niepotrzebnie zwiększać koszty ogrzewania budynku.
Przeglądając gotowe projekty domów jednorodzinnych (np. pracowni Domowe Klimaty na https://www.domoweklimaty.pl/projekty-malych-domow/), można wywnioskować, że dom dla trzyosobowej rodziny powinien mieć około 80-120 m2 powierzchni użytkowej. W takim budynku będzie wystarczająco dużo miejsca, by pomieścić salon, sypialnię rodziców oraz pokój dziecięcy i gabinet.
Wybierając projekt domu, warto uwzględnić nie tylko aktualne potrzeby rodziny, ale też ewentualne plany na najbliższe lata. Jeżeli wraz z żoną lub mężem planujesz powiększyć rodzinę w najbliższym czasie, wybierz projekt nieco większego domu, w którym łatwiej będzie w przyszłości urządzić pokój dla drugiego dziecka.
Dom dla 3-osobowej rodziny – parterowy czy piętrowy?
Przy wyborze projektu domu istotna jest nie tylko powierzchnia użytkowa budynku, ale też jego typ. Warto zatem dobrze się zastanowić, czy lepszy będzie dom parterowy, czy piętrowy?
- Dom parterowy – generalnie domy parterowe są trudniejsze do wybudowania na działkach małych i o niestandardowych rozmiarach, dlatego inwestorzy często z nich rezygnują. Jeżeli jednak planujesz wybudować dom dla 3-osobowej rodziny, może to być znakomite rozwiązanie. Stosunkowo niewielki dom dość łatwo można zmieścić na działce, a co więcej, jest on wygodniejszą opcją dla małych dzieci oraz osób starszych (stawiając dom, warto myśleć też o sobie w wieku senioralnym!). Brak schodów sprawia, że wszystkie pomieszczenia są łatwo dostępne dla każdego;
- Dom piętrowy – największą zaletą domu piętrowego jest to, że na stosunkowo niewielkiej powierzchni można wybudować dom o znacznie większej powierzchni użytkowej. Kondygnacja w wygodny sposób dzieli też budynek na dwie strefy: dolną, dzienną oraz górną, o bardziej prywatnym charakterze. Schody mogą być jednak sporą przeszkodą dla osób starszych, z niepełnosprawnościami lub małych dzieci.
Zobacz projekty domów parterowych i piętrowych w pracowni Domowe Klimaty
Przygotowując się do budowy domu dla 3-osobowej rodziny, możesz zlecić wykonanie projektu na indywidualne zlecenie u architekta lub kupić gotowy projekt w pracowni, która specjalizuje się w takich usługach. My polecamy projekty domów doświadczonej pracowni Domowe Klimaty, z którymi możesz się zapoznać między innymi na stronie internetowej https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-parterowych/.