W roku 2023 czeka nas rewolucja w prawie budowlanym. Do najważniejszych zmian w przepisach, które mają wtedy wejść w życie, należy wprowadzenie możliwości budowy całorocznego domu murowanego bez pozwolenia niezależnie od jego metrażu. Nowe procedury upraszczające proces budowlany zapowiadał rządowy program Polski Ład. Rozwiązania mają ułatwić Polakom realizację marzeń o własnych czterech kątach.
Nowelizacja prawa budowlanego w zakresie budowy domu bez pozwolenia niezależnie od metrażu ma wejść w życie jeszcze w tym roku. Podstawowym założeniem zmian w ustawie jest dalsze zmniejszenie obciążeń zarówno w odniesieniu do inwestorów, jak i organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego oraz usprawnienie ich działania.
Spis treści
Budowa domu bez pozwolenia – nowe przepisy 2023
Nowe prawo budowlane wprowadza nowoczesne rozwiązania w procesie budowlanym i jest kolejnym krokiem w cyfryzacji działalności organów administracji publicznej w obszarze budownictwa. Poprzednia nowelizacja z września 2021 roku spowodowała zwolnienie niektórych budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 mkw nie tylko z pozwolenia na budowę, ale przede wszystkim wyłączenie możliwości zgłoszenia sprzeciwu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej.
Przepisy ograniczają formalności do minimum. Każdy może rozpocząć budowę małego jednorodzinnego domu mieszkalnego, przejmując odpowiedzialność za kierowanie budową, bez uzyskania pozwolenia na budowę, bez obowiązku ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Aby skorzystać z prawa budowy małego domu bez pozwolenia, powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 70 mkw, budynek musi być wolnostojący i nie może mieć więcej niż dwóch kondygnacji, a obszar oddziaływania w całości mieści się na działce, na której został zaprojektowany.
Dom bez pozwolenia na budowę – wymiary
W trybie zgłoszenia możemy wybudować zarówno dom całoroczny bez pozwolenia do 70 mkw, jak i domek letniskowy (nie może być jednak używany więcej niż 180 dni w roku). Firmy prześcigają się w dostarczaniu projektów i terminach realizacji domków modułowych, które charakteryzuje relatywnie niska cena budowy, krótki czas realizacji oraz co najważniejsze – minimum formalności. Najczęściej jako domki letniskowe klienci wybierają projekty o powierzchni do 35 mkw. Najważniejsze kryterium, obok standardu domku, które przyciągnie turystów, to lokalizacja działki: blisko lasu, zbiorników wodnych lub z widokiem na górzyste krajobrazy.
Gdzie zgłosić budowę domu bez pozwolenia? Przede wszystkim należy poinformować organ nadzoru budowlanego o planowanym terminie rozpoczęcia prac. Do zgłoszenia należy dołączyć projekt budowlany, poświadczenie własności działki, oświadczenie o budowie domu dla własnych potrzeb mieszkaniowych pod rygorem odpowiedzialności karnej oraz oświadczenie o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową w przypadku braku kierownika budowy.
Warunki budowy domu bez pozwolenia
Zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych dokonuje się organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Należy w nim określić rodzaj, zakres, miejsce i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Co ważne, inwestycja musi być realizowana w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.
Zdaniem rządu, procedura budowy małych domów bez pozwolenia sprawdziła się i program cieszy się dużą popularnością. Dlatego zadecydowano o jego rozszerzeniu. Przygotowywana zmiana w prawie budowlanym wprowadza jednolitą procedurę w przypadku budowy domów mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy poniżej i powyżej 70 mkw.
Wprowadzenie tych przepisów pozytywnie wpłynęło na całą branżę budowlaną. Oferty pracy dla budowlańców są dostępne przez cały rok.
Projekty domów bez pozwolenia na budowę
Nowelizacja prawa zezwoli na budowę murowanego domu całorocznego bez pozwolenia niezależnie od metrażu. Nie będzie ograniczeń co do powierzchni zabudowy, ale za to wprowadza się ograniczenie co do wysokości – budynek będzie mógł mieć co najwyżej dwie kondygnacje. To rozwiązanie jest adresowane zarówno do osób indywidualnych, jak również do małżeństw i rodzin z dziećmi, czyli do każdej osoby, która posiada własną działkę. Nowe procedury mają ułatwić Polakom realizację marzeń o własnych czterech kątach.
Nowe prawo zezwoli na budowę każdego domu bez pozwolenia. Obowiązuje tylko zgłoszenie, które dla domu powyżej 70 mkw będzie realizowane na podstawie projektu z obowiązkowym kierownikiem budowy i z bardzo uproszczoną procedurą odbioru domu. Zadaniem kierownika budowy będzie potwierdzenie gotowości do zamieszkania.
Przy budowie domu bez pozwolenia będzie można skorzystać z gotowych projektów budowlanych. W bazie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego dostępne są darmowe projekty całorocznych domów jednorodzinnych do 70 mkw. Według zapewnień Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w tym roku pojawią się tam również większe budynki. Możliwość skorzystania z darmowych projektów wiąże się z oszczędnościami dla inwestora, ale nie każdy projekt można zrealizować na każdej działce, co może oznaczać potrzebę zatrudnienia architekta.