Oferta płytek jaką proponują współcześnie producenci jest na tyle szeroka, że możemy śmiało eksperymentować z różnymi kolorami i motywami kafli. Oryginalności możemy również szukać w ułożeniu samych płytek. To sprawi, że podłoga czy ściana stanie się ciekawym elementem aranżacji. Takie nietuzinkowe rozwiązania to gwarancja oryginalnego wykończenia. O tym jak układać płytki – poniżej.
Spis treści
Jodełka – popularny wzór układania płytek
Ten motyw kojarzy się z mieszkaniami w starych kamienicach z wysokimi sufitami. W takich pomieszczeniach parkiet jest zwykle ułożony właśnie w jodełkę. Jednak warto pamiętać, że wykorzystanie tego rozwiązania nie ogranicza się jedynie do podłogi. Jodełka sprawdzi się również w aranżacji ściany, między innymi nad kuchennym blatem. Decydując się na taki model układania płytek, stoimy przed wyborem: jakie płytki wybrać. W tym przypadku możemy postawić na płytki drewnopodobne, które są rewelacyjną alternatywą dla parkietu czy paneli podłogowych. To szczególnie dobry wybór w pomieszczeniach, w których panują wilgotniejsze warunki, czyli w łazience i kuchni.
Szachownica – wzór kontrastów
Szachownica to motyw klasyczny, ponadczasowy i niezwykle elegancki. Taki układ kafelek otwiera wiele możliwości na tle aranżacyjnym. Jednak podejmując decyzję o takim wykończeniu, musimy liczyć się z tym, że określona powierzchnia będzie grała pierwsze skrzypce na tle reszty pomieszczenia. Szachownica najczęściej skupia się na silnym kontraście kolorów – najpopularniejsze to zestawienie bieli i czerni.
Płytki układane w cegiełkę
Płytki ułożone w cegiełkę to rozwiązanie, które można wykorzystać w przestrzeniach zaprojektowanych w stylu vintage, loft, retro. Kolorystyka nie musi mieć nic wspólnego z surową barwą tradycyjnej cegły. W takich kompozycjach najczęściej spotyka się płytki w ciemnych tonacjach – czarne, granatowe, szare o gładkiej lub chropowatej powierzchni. Płytki cegiełki stosuje się w okolicach kominka, w kuchni, jak również w przestrzeni pomiędzy meblami stojącymi i wiszącymi. Wiele wzorów płytek cegiełek dostępnych jest na stronie https://cerdesign.pl/37-plytki-cegielki.
A co z fugami?
Nieobojętna w kwestii efektu finalnego pozostaje fuga. Jest to nieodłączny element każdej płytki, niezależnie do tego czy chodzi o układanie płytek ceramicznych czy kamiennych. To, jaką fugę wykorzystamy w mocnym stopniu przełoży się na aspekt wizualny, ale nie tylko, fugi mają również znaczenie pod względem funkcjonalnym. Rodzaj oraz kolor fugi powinien być odpowiednio dobrany do konkretnego typu płytek, ich gabarytów, rodzaju pomieszczenia i panujących w nim warunków. W celu podkreślenia oryginalnego wzoru na kafelku lub sposobie ich układania – wybór powinien paść na grubsze i ciemniejsze fugi. W ten sposób wybrany układ będzie bardziej uwypuklony, a zatem bardziej efektowny. Jeśli nie chcemy skupiać uwagi na układzie płytek, możemy wykorzystać fugi w jaśniejszych odcieniach lub zbliżonych do kolorów kafelek. Dzięki takiemu uzyskamy subtelniejszy efekt, który pozwoli utrzymać minimalistyczny styl wnętrza.