Akwarium w domu to coraz częstszy widok. Entuzjastów tematu wciąż przybywa, dlatego też z myślą o wszystkich początkujących akwarystach przygotowaliśmy ten artykuł, z którego dowiesz się, jak prosto zaprojektować swoją pierwszą scenę akwarium.
Choć temat może sprawiać wrażenie skomplikowanego, nie warto się zniechęcać. Akwarium to delikatny ekosystem, który wymaga dobrej ręki i cierpliwości, jednak tworzenie go sprawia równie wiele radości. Można na przykład zaangażować do tego zadania kilku członków rodziny, tworząc prawdziwie niesamowity zbiornik, który będzie przypominał nam o tych wspólnych chwilach. Jak się do tego zabrać?
Lista zakupów
Nasze przygotowania naturalnie powinniśmy zacząć od skompletowania wszystkich potrzebnych nam artykułów. Oprócz samego akwarium do zaprojektowania sceny potrzebne będą nam: żwir, piasek, kamienie, rośliny, tło do akwarium oraz dekoracje sztuczne takie jak różnego rodzaju zamki, jamki dla rybek, itp. oraz dekoracje naturalne, jak na przykład skały czy korzenie. To, co zakupimy będzie determinowało końcowy efekt, dlatego zanim udamy się do sklepu możemy również sporządzić wstępny projekt, inspirując się tym, co znajdziemy w internecie. Warto pamiętać o zasadzie, że co za dużo to niedobrze i zrobić selekcję ozdób, jakie chcemy umieścić w zbiorniku. Na pierwszy raz lepiej zdecydować się na skromniejszy projekt, by nie popełnić większych błędów.
Rośliny do akwarium
Nasze obawy może wzbudzać podwodna botanika, gdyż rośliny, tak jak rybki, są organizmami żywymi, przez co wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Tutaj warto zrobić dokładny reaserch i na początek wybrać gatunki mniej wymagające. Przy sadzeniu roślin kierujmy się zasadą, by najwyższe sadzić blisko tylnej szyby akwarium, a te niższe bliżej przodu. Dzięki temu zachowamy harmonię i dobrą widoczność na scenę akwarium.
Jak założyć zbiornik?
W pierwszej kolejności wykładamy dno. Warto wyłożyć je kilkoma materiałami, gdyż podnosi to atrakcyjność zbiornika i utrzymuje go w lepszej równowadze. Najpierw dno warto wyłożyć kamieniami, na które sypiemy żwir i piasek (piasku nie powinniśmy umieszczać zbyt dużo, gdyż możemy stworzyć strefy beztlenowe). Następnie sadzimy nasze rośliny oraz umieszczamy odpowiednio spreparowany korzeń. Na tym etapie akwarium powinno być już wypełnione wodą i powinien pracować filtr. Na końcu dopełniamy nasz projekt mniejszymi dekoracjami i instalujemy tło (chyba że jest to tło strukturalne, które można założyć na samym początku). W ten oto sposób powstaje zbiornik, który później cieszy nasze oczy.
Zbiornik akwarystyczny to wspaniała ozdoba i jak widać, udekorowanie go również nie stanowi ogromnego wyzwania.
Partner artykułu: akwarystyczy24.pl