Rolety stanowią dopełnienie każdego okna, gdyż pełnią szereg istotnych funkcji. Jest to doskonała inwestycja, która zwiększa poziom komfortu w domu, a w niektórych sytuacjach wpływa również na bezpieczeństwo. Okna dachowe i balkonowe różnią się od okien standardowych, dlatego w ich przypadku niezbędne będzie zastosowanie specjalnego rodzaju rolet. Dowiedz się, jaki rodzaj rolet możemy zamontować w przypadku okien dachowych, a jaki w przypadku okien balkonowych.
Okna dachowe
Zastosowanie standardowych rolet jest w ich przypadku niemożliwe. W oknach tego typu mamy do czynienia z dużym kątem nachylenia połaci, przez co tkanina nie przylegałaby do okna, a co za tym idzie, nie spełniałaby również swoich funkcji. Na szczęście producenci wprowadzili na rynek szereg rolet dostosowanych do okien dachowych. Jako że przez otwór tego typu przedostaje się dość duża ilość promieniowania słonecznego, należy dobrze rozważyć wybór odpowiedniego zabezpieczenia, a w szczególności tkaniny, z której została wykonana.
Solidne rolety wewnętrzne cechują się dobrej jakości materiałem, dlatego zaleca się, aby zakupy robić tylko w sprawdzonych sklepach. Jest to niezwykle istotne, gdyż to właśnie od tkaniny zależy czy roleta będzie się dobrze układała. Istotny jest również wybór mocowania, które wpływa na przyleganie rolety do szyby.
Główny podział rolet uwzględnia w szczególności sposób ich montażu. Dzięki temu wyróżniamy rolety zewnętrzne i wewnętrzne.
Rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne nie są tak popularne, a to wszystko za sprawą tego, że są też zdecydowanie droższe. Pełnią jednak dodatkowe funkcje, gdyż stanowią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi oraz doskonałą izolację cieplną.
Rolety zewnętrzne dzielimy na:
- markizy manualne – do ręcznej obsługi.
- markizy elektryczne – sterowane za pomocą pilota.
- markizy solarne – do sterowania potrzebują energii słonecznej.
Rolety wewnętrzne
Najczęściej spotykany rodzaj rolet. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą wydawać zbyt dużej ilości gotówki. Różnią się od standardowych rolet tym, że oprócz materiału montowane są również specjalne osłonki zawierające mechanizm sprężynowy, których zadaniem jest zapobieganie zwisaniu rolety.
Wśród rolet wewnętrznych wyróżniamy:
- Rolety materiałowe plisowane – przeznaczone do pomieszczeń, w których chcemy zachować odrobinę prywatności, a jednocześnie nie chcemy zasłaniać całego okna. Cechą charakterystyczną tego typu rolet jest materiał sprasowany w harmonijkę.
- Rolety tkaninowe dachowe – wyposażone w mechanizm sprężynowy. Rolety tkaninowe dachowe posiadają specjalną kasetę, w której ukryta jest tkanina oraz prowadnice. Zaleca się je do wszystkich rodzajów okien.
- Rolety zaciemniające – posiadają specjalną aluminiową powłokę, która odbija promienie światła słonecznego.
- Rolety rzymskie – pełniące funkcje zarówno ochronne, jak i dekoracyjne. Ich konstrukcja pozwala na montaż zarówno w oknach tradycyjnych, jak i dachowych.
Jeżeli dysponujemy nietypowymi oknami dachowymi, warto pokusić się o zamówienie rolet na wymiar. Wybrany rodzaj zależny jest od naszych indywidualnych preferencji.
Okna balkonowe
Okna balkonowe charakteryzują się dużą powierzchnią przeszklenia, przez co wymagają specjalnego zabezpieczenia. Jest to korzystne w miesiącach zimowych, jednak latem staje się niepożądane. Niekoniecznie chcemy też, aby ludzie z zewnątrz widzieli to, co się dzieje w środku. Rolety to w tym wypadku znakomity element maskujący.
W przypadku zwykłych okien poratować się możemy firanami, jednak jeżeli chodzi o drzwi balkonowe, to utrudniają one komunikacje. Być może dlatego, tak wiele osób decyduje się jednak na zamontowanie rolet.
Wyróżniamy następujące rodzaje osłon balkonowych:
- Rolety dzień-noc – pełnią funkcję dekoracyjną, a jednocześnie umożliwiają kontrolę ilości wpadającego światła.
- Plisy – składające się z dwóch materiałów różniących się od siebie właściwościami, jeden jest przezroczysty, natomiast drugi zaciemniający.
- Moskitiery – ich zadaniem jest nie tylko zapobieganie przedostawaniu się światła, ale również zapobiegają wlatywaniu owadów.