Świat oszalał na punkcie ekologii. I bardzo dobrze, ponieważ to nie tylko służy rodzimej planecie, ale i ma pozytywne przełożenie na finanse wielu z nas. Tzw. zielone rozwiązania są szeroko omawiane np. w kontekście planowania budowy domu. Popularność w ostatnim czasie zyskują chociażby panele fotowoltaiczne. A co z kanalizacją? Budynki muszą być do niej podłączone, ale czy można to zrobić ekologicznie? Tak, gdy wybór padnie na przydomową oczyszczalnię ścieków. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który wyjaśni zasady działania takiej instalacji.
Spis treści
Elementy konstrukcji przydomowej oczyszczalni ścieków
Opis przydomowej oczyszczalni ścieków nie jest zbyt skomplikowany. Cała instalacja składa się z kilku głównych części, wśród których najważniejszy jest osadnik gnilny. Należy go zakopać w ziemi nie głębiej niż 80 centymetrów od przykrycia. Oprócz niego do istotnych elementów konstrukcji zaliczyć trzeba m.in. studzienkę rozdzielczą, rury rozprowadzające oraz drenażowe rury rozsączające.
Ścieki powstałe np. w gospodarstwie domowym trafiają do osadnika gnilnego. Tam zachodzi proces ich wstępnego oczyszczenia w procesie fermentacji beztlenowej. Następnie są transportowane przez do studzienki rozdzielczej, a na swojej drodze przechodzą przez filtr doczyszczający. Odpowiednia konstrukcja studzienki rozdzielczej umożliwia równomierny rozpływ ścieków do rur drenażowych i kamiennego złoża rozsączającego o granulacji od 15 do 40 milimetrów.
To właśnie tam zachodzi proces ostatecznego oczyszczenia ścieków, który wspierają bakterie tlenowe. Tak oczyszczona i przefiltrowana woda przedostaje się do gruntu, gdzie rozsącza się i dzięki biologicznemu rozpadowi zmienia się na substancje mineralne. Sprawność opisanego obiegu zależy od jakości konstrukcji układu napowietrzająco-wentylacyjnego, który musi uwzględniać ciągły przepływ powietrza między kominkami napowietrzającymi a wylotem odpowietrzania kanalizacji.
Więcej na: https://conplast.com.pl/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow/
Użytkowanie i konserwacja przydomowej oczyszczalni ścieków
Jedną z największych zalet przydomowej oczyszczalni ścieków jest niska cena inwestycji, jej ekologiczny wymiar oraz niewielkie koszty eksploatacji. Aby jednak nie trzeba było narażać się na wydatki związane z naprawą, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach utrzymania i konserwacji. W ten sposób można być spokojnym o instalację przez wiele długich lat.
Przede wszystkim trzeba wykonywać przegląd przydomowej oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym przynajmniej raz na pół roku. Weryfikacja aktualnego stanu instalacji polega na sprawdzeniu wielkości osadu na dnie osadnika gnilnego. Pozostałościami są głównie substancje stałe, które nie zostały przetworzone przez bakterie tlenowe. Jeśli osad jest niewielki, wystarczy wyjąć i przepłukać zamontowany filtr.
W przypadku resztek wypełniających osadnik do mniej więcej 25% pojemności, rekomendowanym działaniem jest zamówienie wozu asenizacyjnego. Skorzystanie z usługi profesjonalistów pozwala skutecznie usunąć osad i wykonać poważniejsze czynności konserwacyjne. Przeważnie na taki krok trzeba się zdecydować raz na 2 lub 3 lata. Dodatkowo warto pamiętać o przeprowadzeniu kuracji udrażniającej drenaż rozsączający, co wiąże się z konieczności zatrzymania działania drenażu na 24 godziny.