Remontując stare mieszkanie możemy stworzyć we wnętrzach zupełnie nowy styl. Wymiana starych, zużytych lub wyblakłych pokrowców i wyposażenia odświeży i odnowi cały nasz dom. Nasz styl życia i upodobania również mogą się zmieniać, dlatego od czasu do czasu może zajść konieczność przebudowy naszego domu lub mieszkania.
Przed rozpoczęciem prac remontowych zaplanuj i poszukaj fachowców do wykonania prac. Prawdopodobne jest, że podczas remontu pojawi się duża ilość starego lub nadmiaru wapna, dlatego warto zamówić pojemnik, do którego możemy wrzucić znudzony lub połamany badziew. Niekoniecznie trzeba wyrzucać stare meble. Jeśli posiadamy unikatowy lub wartościowy mebel, często warto go wyremontować lub ewentualnie sprzedać. Duńska firma Perfect Acoustic bardzo pomogła w napisaniu tego artykułu.
1. Dowiedz się o pozwoleniach potrzebnych do remontu mieszkania lub domu.
Jeśli mieszkamy w kondominium, nie możemy po prostu rozpocząć jakichkolwiek prac budowlanych bez odpowiednich zezwoleń od właściciela domu lub gminy. Należą do nich m.in. pozwolenia i przepisy dotyczące prac budowlanych, robót hydraulicznych, gazowych, elektrycznych i klimatyzacyjnych.
2. Zdecydowanie poszukujemy rzetelnych, doświadczonych i sprawdzonych fachowców budowlanych!
Już teraz wskazane jest poszukiwanie kompetentnego specjalisty do zaplanowania remontu, również powierzamy wykonanie prac wyłącznie wykonawcom budowlanym, którzy mogą wykazać się referencjami i pracą w ramach targów biznesowych.
3. Starannie planujemy każdy szczegół remontu mieszkania!
Zastanówmy się nad stylem, układem, oczywiście biorąc pod uwagę charakterystykę mieszkania. Różne aspekty dominują w przekształcaniu pomieszczeń o różnych funkcjach. W salonie, pokoju dziennym czy gabinecie ważny jest nie tylko design, ale również odpowiednie oświetlenie, natomiast w sypialni, pokoju dziecięcym czy sali kinowej należy zapewnić izolację akustyczną i odpowiednie zaciemnienie. Do izolacji akustycznej i ściemniania najlepiej nadają się kurtyny akustyczne, które nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną w pomieszczeniach, ale również odfiltrowują hałas i światło.
4. Kolory i wzory silnie wpływają na klimat wnętrz
Bardzo dobrze myślimy o tym, jakich kolorów i wzorów używamy w mieszkaniu, ponieważ niektóre kolory powiększają przestrzeń, podczas gdy inne mają tendencję do kurczenia się.
5. Jeśli Twój budżet na to pozwoli, wymienimy również pokrowce i meble kuchenne!
Wymiana okładzin ściennych i podłogowych to dość duża i poważna robota, ale jeśli mamy taką możliwość, koniecznie się w nią zajmij. Przy pomocy nowych płytek, parkietów i kafli możemy stworzyć prawie zupełnie nowe mieszkanie. Zamiast zużytych, wyblakłych dywanów, kup nowe dywany i użyj ich do pokrycia podłogi. Dywany tworzą ciepłą, przyjazną atmosferę, a jeśli wybierzesz specjalne dywaniki akustyczne, nawet wytłumią hałas.
6. Wymień złamane, podarte, pęknięte przewody i rury.
Pamiętaj, aby wymienić wszystkie uszkodzone lub pęknięte rury, instalacje wodociągowe i złączki. To jedno z najważniejszych zadań w remoncie domu.
7. Posprzątaj po remoncie!
Po zakończeniu prac remontowych mieszkanie i lokal zostaną posprzątane. Należy również zadbać o usunięcie gruzu i śmieci pozostawionych po pracy.
8. Jeśli masz cenne, rzadkie lub unikalne meble lub przedmioty, rozważ ich renowację zamiast wyrzucania!
Nie ma potrzeby wyrzucania wszystkich elementów wyposażenia domu, ponieważ między nimi mogą znajdować się elementy, które z czasem zachowają swoją wartość. Jeśli posiadamy takie meble, wyremontujmy je, a może również stać się perłą nowego mieszkania.
9. Jeśli system grzewczy jest przestarzały, koniecznie go zmodernizuj!
Bardzo stare grzejniki często nie są wystarczająco wydajne, ale jednocześnie zużywają dużo energii. Budując nowoczesny system grzewczy, który jest energooszczędny i przyjazny dla środowiska możemy zaoszczędzić sporo kosztów.
10. Wymień stare oprawy i oprawy oświetleniowe.
Żarówki i palniki, które zużywają dużo energii, również mają szkodliwy wpływ na środowisko. Zamiast tego używaj energooszczędnych i przyjaznych dla środowiska żarówek.
11. Wymiana drzwi i okien może również zaoszczędzić energię.
Stare drzwi i okna często już nie izolują dobrze, więc w mieszkaniu może być przeciąg. W sezonie grzewczym przez słabo ocieplone okna ucieka ciepło. Wraz z montażem nowych okien i drzwi ten problem również zostaje wyeliminowany.