Panele fotowoltaiczne są coraz częstszym widokiem w przypadku domków jednorodzinnych. Nic w tym dziwnego, zaawansowana technologia ogniw słonecznych pozwala na oszczędzeniu sporej sumy pieniędzy na rachunkach za prąd. Jednak, aby panele działały poprawnie, należy zadbać o to, aby były czyste. Czym czyścić fotowoltaikę?
Spis treści
Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć?
Większość producentów przedstawia instalację fotowoltaiczną jako niemal całkowicie bezobsługową i choć sporo w tym racji, to należy pamiętać, że poprawna konserwacja paneli pozwala utrzymywać ich wydajność na wysokim poziomie. Brudna fotowoltaika generuje nawet 20% mniej energii.
Na panelach PV osiadają się między innymi:
- mech,
- piaski,
- pyły,
- inne drobne cząstki powstałe na skutek np.: spalania spalin.
Każdy z tych osadów przyczynia się do zmniejszenia efektywności paneli, co oznacza, że ich regularne czyszczenie, jest jak najbardziej wskazane.
Czyszczenie fotowoltaiki
Domowa fotowoltaika nie musi być zamontowane na dachu, ale np.: na specjalnych stojakach, dzięki którym panele stoją swobodnie na podwórku domu. W przypadku czyszczenia ogniw może mieć to duże znaczenie, ponieważ o ile panele na podwórku są łatwo dostępne, o tyle dostęp do instalacji na dachu może być problematyczny. W takim przypadku ze względu na niebezpieczeństwo warto, taką usługę zlecić profesjonalnej firmie, która dysponuje profesjonalnym sprzętem, ochronnym przed upadkiem z wysokości.
Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych?
Na całkowity koszt mycia paneli PV ma wpływ kilka czynników, są to między innymi:
- dostępność paneli,
- odległość dojazdu ekipy czyszczącej,
- wielkość instalacji,
- stopień zabrudzenia.
Wszystko to sprawia, że ciężko wycenić dokładny koszt umycia ogniw, jednak przyjmuje się, że średnia cena wynosi od 5 do 25 zł za 1 m².
Czym myć panele fotowoltaiczne?
Choć wydaje się, że czyszczenie paneli PV nie jest niczym skomplikowanym, warto pamiętać, o tym, że potrzebne są do tego odpowiednie środki oraz narzędzia. Pod żadnym pozorem nie należy czyścić paneli, różnego rodzajami myjkami ciśnieniowymi, ponieważ wysokie ciśnienie wody może doprowadzić do uszkodzenia modułów.
Do mycia domowej fotowoltaiki najlepiej użyć miękkiej gąbki lub specjalnej szczotki, którą bez problemu możemy nabyć w internecie. Jako środek czyszczący dobrze sprawdzi się deszczówka lub woda destylowana. Jeśli panele są dość mocno zabrudzone, do wody można dodać odrobinę octu lub można skorzystać ze specjalnych detergentów, takich jak: płyn do mycia paneli fotowoltaicznych. Jeśli do czyszczenia paneli wykorzystamy wodę z wodociągów, należy je spłukać wodą destylowaną, dzięki temu unikniemy osadzenia się kamienia na panelach.
Jak często należy czyścić panele fotowoltaiczne?
Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bardzo dużo zależy od miejsca naszego zamieszkania. Przyjmuje się, że czyszczenie paneli PV powinno odbywać się średnio dwa razy do roku, jednak w niektórych przypadkach jedno mycie wystarczy. Jeśli mieszkamy w okolicy, gdzie mamy do czynienia z większą ilościach pyłów, może się okazać, że mycie paneli trzy razy do roku, będzie optymalnym rozwiązaniem.
Jednym z najgorszych rodzajów zabrudzenia są ptasie odchody, których większa ilość może spowodować odbarwienie się panelu PV. W przypadku pyłów ryzyko takie jest mniejsze, choć duża ilośc zapylenia również może mieć negatywne skutki dla ogniw słonecznych.
Samoczyszczące się panele?
Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się samoczyszczące się ogniwa słoneczne. Panel pod niskim ciśnieniem wypuszcza mieszaninę mydła i wody, a następnie całość spłukuje czystą wodą. Tego typu rozwiązanie choć ciekawe, nadal jest jednym z droższych rozwiązań na rynku.
Czyszczenie ogniw słonecznych powinno odbywać się regularnie i przy użyciu odpowiednich środków. Technologia paneli, choć wydaje się bezobsługowa, musi być od czasu do czasu odpowiednio zakonserwowana, aby panele utrzymywały wydajność na odpowiednim poziomie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku trudno dostępnych ogniw lepiej skorzystać z pomocy specjalistów, którzy oprócz czystych paneli, zadbają o swoje bezpieczeństwo w trudnych warunkach pracy.