Zainteresowanie fotowoltaiką stale rośnie, dzięki temu ceny stają się przystępniejsze, a własna instalacja bardziej opłacalna. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na montaż fotowoltaiki? Skąd czerpać informacje o instalacji? Podpowiadamy w artykule!
Spis treści
Cena instalacji fotowoltaicznej
Zanim zdecydujemy się na montaż paneli fotowoltaicznych powinnyśmy skorzystać z kalkulatora fotowoltaicznego, który po wpisaniu podstawowych informacji o naszym gospodarstwie oszacuje spodziewaną cenę instalacji oraz czas w jakim inwestycja się zwróci. Teraz nadszedł czas na zebranie dokładniejszych danych. Powinieneś znać stopień zacienienia dachu, jego kąt pochylenia i w jaką stronę jest zorientowany. Brzmi to skomplikowanie – na projekcie domu najczęściej nie ma tych informacji, ale wystarczy umówić się na audyt fotowoltaiczny i pozostawić ocenę specjalistom, którzy bez trudu, przy użyciu odpowiednich narzędzi, zbiorą potrzebne dane. Niektóre firmy, jak wielkopolskie Sunergo, oferują audyt przed montażem całkowicie za darmo.
Stan dachu a montaż instalacji fotowoltaicznej
Zanim panele fotowoltaiczne pojawią się w naszym domu, powinniśmy sprawdzić stan techniczny dachu. Jeśli wymaga drobnych napraw, należy wykonać je przed montażem, ponieważ wpływa to na stabilność konstrukcji i na okres przez jaki panele nam posłużą bez awarii. Pamiętajmy, że najprawdopodobniej umieszczamy je na dach na dłużej niż 25 lat! (25 lat to często okres na jaki dostajemy gwarancję od dobrej firmy. Instalacja powinna posłużyć nam znacznie dłużej.) Małe uszkodzenia teraz, po czasie, pod wpływem warunków atmosferycznych, mogą stać się dużym problemem.
Wielkość instalacji fotowoltaicznej
Przed montażem należy ustalić jaka wielkość instalacji będzie nam potrzebna. Nie opłaca się robić jej za dużej, ponieważ niewykorzystane nadwyżki przepadną, a inwestycja będzie droższa. Z drugiej strony warto wziąć pod uwagę wzrost zapotrzebowania na prąd w najbliższych latach. Czy planujemy przerzucić się z kuchenki gazowej na indukcyjną? A może zamontujemy klimatyzator lub elektryczną matę grzewczą? Postępujące zmiany w społeczeństwie sprawiają, że mamy w domu coraz więcej sprzętów pobierających energię. W wykonaniu prawidłowej oceny również pomocny będzie audyt fotowoltaiczny.
Bezpieczeństwo energetyczne
Własna instalacja to nie tylko oszczędność na rachunkach za prąd, ale także kwestia bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od ciągle rosnących stawek. Przeczytaj więcej o podwyżkach cen na rok 2021 w artykule – https://sunergo.pl/blog/oplata-mocowa-dla-firm-podwyzki-cen-pradu/. Dzięki własnej instalacji będziemy pewni, że nowe ustawy nie nadszarpną naszego domowego budżetu.
Wybór między instalacją off-grid a on-grid
Decydując o montażu paneli fotowoltaicznych powinniśmy wiedzieć czy wolimy instalacje off-grid czy on-grid. Jaka jest między nimi różnica? Off-grid to instalacja, która dzięki zamontowaniu dodatkowych akumulatorów ma możliwość magazynowania wyprodukowanej energii. Dzięki temu w naszym domu nie zgasną światła, nawet jeśli będzie awaria prądu na całej ulicy. Nadwyżki energii przechowywane będą w akumulatorach i wykorzystywane, gdy będzie jej brakować (na przykład w nocy). Jest droższa i bardziej skomplikowana, ale daje większą niezależność. Wariant on-grid zakłada sprzedaż nadwyżek energii do sieci i, w czasie dodatkowego zapotrzebowania na prąd, kupowania ich po niższych stawkach. W ostatecznym rozrachunku nie tracimy na tym zbyt wiele, a instalacja jest zdecydowanie tańsza i szybciej się zwraca.
Dofinansowania
Ostatnią ważną kwestią są dofinansowania i ulgi podatkowe, które w znacznym stopniu wpływają na koszt instalacji i czas w jakim inwestycja się zwróci. Przed montażem warto zorientować się jaki program nas obejmuje i jakie warunki trzeba spełniać, by otrzymać pełną sumę.