Zainteresowanie kolektorami słonecznymi wciąż rośnie. Służą one zarówno do ogrzewania wody użytkowej, jak i wspomagania centralnego ogrzewania. Stanowią ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie. Czym się charakteryzują i jakie są ich największe zalety? Przekonaj się!
Wygoda i bezawaryjność
Kolektory słoneczne są bezawaryjne i niezwykle wygodne w użytkowaniu. Odpowiednio zamontowane tak naprawdę nie wymagają obsługi ani konserwacji. Niezbędne jest jedynie ich okresowe czyszczenie. Są wygodne w użytkowaniu, bowiem wykorzystują darmową energię dostarczaną przez słońce, a my nie musimy nic robić. Oczywiste jest, iż w miesiącach letnich kolektory są bardziej efektywne, jednak przeznaczone są do użytku przez cały rok. Są bezproblemowe – awarie to tak naprawdę rzadkość.
Energooszczędność
Energooszczędność to kolejna, równie ważna zaleta kolektorów słonecznych. Urządzenia te są w stanie zaspokoić nawet do 70 procent rocznego zapotrzebowania na energię cieplną, która jest niezbędna do podgrzania ciepłej wody użytkowej w okresie jesienno-zimowym. W miesiącach letnich, odpowiednio dobrane i zamontowane kolektory, są w stanie pokryć nawet 80-100 procent zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Kolektory pozwalają więc zaoszczędzić niemałe pieniądze na ogrzewaniu. Taka inwestycja po latach się zwraca, więc naprawdę warto się nad nią zastanowić!
Ekologia
Montaż kolektorów słonecznych jest ekologiczny, co bez wątpienia możemy uznać za jedną z zalet kolektorów. Pozwala on w sposób całkowicie bezpieczny i przyjazny, bez zbędnego zanieczyszczania środowiska pozyskać ciepło, które potrzebne jest do pozyskania ciepłej wody użytkowej oraz wspomagania centralnego ogrzewania. Również działanie instalacji solarnej ma proekologiczny wpływ – dzięki redukcji źródeł konwencjonalnych emitujących spaliny.
Samodzielne wykonanie solarów
Kolejną, niewątpliwą zaletą kolektorów słonecznych uważa się fakt, iż niektóre, proste modele, można wykonać samemu. Pozwala to przede wszystkim na zaoszczędzenie niemałej sumy pieniędzy, bowiem ceny kolektorów rozpoczynają się od około tysiąca złotych. Samodzielnie wykonane solary kosztują zaledwie kilkaset złotych. Dodatkowo, dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy mieć pod kontrolą wszystkie etapy produkcji. Będziemy wiedzieć, z jakich dokładnie elementów składa się nasza instalacja. Oczywiście samodzielne wykonanie kolektorów słonecznych nie jest rozwiązaniem dla każdego – nie powinniśmy się bezmyślnie podejmować takich działań.
źródło: https://www.excelo.pl/