Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością. Fotowoltaika montowana na dachach domów prywatnych i zakładów przemysłowych, pompy ciepła ogrzewające budynki czy też mikroinstalacje wiatrowe zasilające infrastrukturę miejską to widok, który już nikogo nie dziwi. W rozważaniach na temat odnawialnych źródeł energii często zapomina się o tym, że również kotły na paliwo stałe do nich należą.
A konkretniej piece na pellet (biomasę) centralnego ogrzewania. Można śmiało stwierdzić, że jest to najczęściej wykorzystywane źródło alternatywne w naszym kraju. Inwestorzy doceniają prostotę i sprawdzoną technologię połączoną z wysoką wydajnością oraz walorami ekologicznymi. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę tych urządzeń i radzimy czym się kierować przy wyborze kotła na pellet.
Spis treści
Charakterystyka kotłów na pellet
Kocioł na pellet to urządzenie, które jest jednym z najefektywniejszych źródeł ciepła stosowanych obecnie w domach. Oprócz pracy w systemie centralnego ogrzewania, również uczestniczą w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.
Kotły na pellet występują na rynku w dwóch wariantach. Pierwszym z nich jest kocioł zasypowy. Wymaga on codziennie obsługi i jest tańszą oraz mniej wydajną wersją kotłów z podajnikiem. Urządzenia wyposażone w mechanizm podający jest zdecydowanie bardziej atrakcyjną alternatywą. Ogranicza on udział osób trzecich w obsłudze kotła i optymalizuje proces spalania.
Dobór źródła ciepła wymaga uwzględnienia przepisów dotyczących wymiarów i norm technicznych kotłowni. Nie bez znaczenia są wymiary samego urządzenia. Na gabaryty kotłów na pellet wpływa przede wszystkich ich moc. Im mocniejszy kocioł tym większe wymiary. Standardowy kocioł wyposażony w podajnik i zasobnik charakteryzuje się wymiarami przekraczającymi 1m zarówno w przypadku wysokości, szerokości i głębokości. Na rynku występują również kotły kompaktowe, dostosowane do kotłowni o niewielkich wymiarach:
Kocioł na pellet vs Ekologia
Potwierdzeniem ekologiczności kotłów na pellet jest certyfikat Ecodesign. Jest to rozporządzenie narzucające normy emisyjne i sprawnościowe na urządzenia grzewcze. Emisja poszczególnych substancji szkodliwych w nowoczesnych kotłach na paliwo stałe musi wyglądać następująco:
Tlenek węgla:
- kotły z automatycznym podajnikiem – nie więcej niż 500 mg/m3,
- kotły z ręcznym podawaniem paliwa – nie więcej niż 700 mg/m3.
Tlenek azotu:
- kotły na biomasę – nie więcej niż 200 mg/m3,
- kotły na paliwa kopalne – nie więcej niż 350 mg/m3.
Organiczne związki gazowe:
- kotły z automatycznym podajnikiem – nie więcej niż 20 mg/m3,
- kotły z ręcznym podawaniem paliwa – nie więcej niż 30 mg/m3.
Cząstki stałe:
- kotły z automatycznym podajnikiem – nie więcej niż 40 mg/m3,
- kotły z ręcznym podawaniem paliwa – nie więcej niż 60 mg/m3.
Ile kosztuje piec c.o. na pellet?
Cena kotła na pellet zależy od wielu czynników. Szacuje się jednak, że dla domu jednorodzinnego będzie to koszt między 10 000 a 20 000 zł. Dokłada cena będzie determinowana m.in. przez moc, markę urządzenia oraz dodatkowy osprzęt.
Wady i zalety kotła na pellet
Popularność kotłów na pellet nie jest przypadkowa. Charakteryzują się one niskimi kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi, są funkcjonalne, wygodne w użytkowaniu oraz ekologiczne. Jeśli chodzi o minusy takich rozwiązań, to można wśród nich wymienić stosunkowo częstą konieczność konserwacji kotła oraz wymagania dotyczące przestrzeni do przechowywania paliwa.
Bogatą ofertę kotłów na pellet w atrakcyjnych cenach znajdziesz na: https://swatt.pl/pl/116-kotly-na-pellet