Wybór drzwi zewnętrznych i okien, to jeden z najważniejszych, jaki przyjdzie nam podejmować przy budowie domu. To od stolarki zależy nie tylko estetyka zewnętrza budynku, ale również jego energooszczędność. Na rynku dostępne są różne rodzaje drzwi zewnętrznych. Zanim wybierzemy się na zakupy do sklepu, warto zdawać sobie sprawę z kilku podstawowych kwestii dotyczących stolarki drzwiowej.
Spis treści
Rodzaje drzwi zewnętrznych
Drzwi drewniane – czym się charakteryzują?
Drzwi drewniane zewnętrzne Drzwi drewniane zewnętrzne http://www.art-tom.pl/ to zdecydowanie najpopularniejszy wśród inwestorów rodzaj drzwi. Prezentują się one bardzo elegancko, ładnie komponują się z innymi elementami zewnętrznej aranżacji domu. A co więcej, gwarantują prawidłową wentylację, która może stanowić kłopot w przypadku drzwi wykonanych np. z tworzyw sztucznych.
Do produkcji drzwi drewnianych najczęściej stosuje się drzewa liściaste – dąb, mahoń – a także iglaste – świerki, sosny. Zewnętrzne drzwi drewniane charakteryzują się dużą wytrzymałością, a także bardzo dobrą izolacją termiczną.
Przed decyzją o zakupie konkretnych drzwi, warto zapoznać się co nieco z procesem ich produkcji. Przede wszystkim, z jakiego surowca zostały one wykonane, w jaki sposób ów został obrobiony. Drzwi zewnętrzne, które będą służyć nam przez wiele lat, to takie, których drewno zostało najpierw dobrze osuszone i potem pozbawione wszystkich sęków i wad, które mogłyby niepozytywnie wpłynąć na ich stabilność.
Dlaczego warto wybrać drzwi wykonane z PCV?
Drzwi wykonane z polichlorku winylu, posiadają ościeżnicę, która również wykonana jest z tworzywa sztucznego (często dodatkowego wzmacnianego aluminium). Od strony skrzydła drzwi winylowe posiadają wzmocnienia paneli bocznych z tłoczonej płyty.
Materiał – czyli polichlorek winylu – jest do wykonania drzwi zewnętrznych odpowiednio wzmacniany, co stanowi nie tylko zabezpieczenie przed uszkodzeniem samego obiektu, ale również dostaniem się do wnętrza domu osób niepowołanych.
Do uszczelnienia drzwi z polichlorku winylu wykorzystuje się piankę poliuretanową. Przy ich montażu warto pomyśleć o dodatkowej wentylacji, która zapewni prawidłowy przepływ powietrza i zabezpieczy przed pojawieniem się w domu zwiększonej wilgoci.
Aby zapewnić większą trwałość i wytrzymałość drzwiom PCV, są one wypełniane dodatkowymi materiałami, takimi jak: panele PCV, blachy aluminiowe, płyty MDF oraz szkło.
Mimo szeregu ulepszeń, drzwi PCV charakteryzują się niską sztywnością, co przekłada się na ich nie najlepsze parametry antywłamaniowe. Całkiem dobrze spisują się jednak pod względem izolacji akustycznej.