Żywopłot nie tylko chroni przed spojrzeniami osób niepożądanych, zapewniając większe poczucie prywatności, ale też pełni funkcję dekoracyjną. Wymaga to jednak prawidłowego dbania o niego i przycinania go. To właśnie za pomocą odpowiednich cięć można nadać roślinom preferowane formy i zagęszczenie. Bez tego żywopłot straci dużo swoich walorów estetycznych, mogą pojawić się prześwity i szereg innych problemów. Znaczenie ma zarówno termin cięcia, jak również technika i rodzaj używanych narzędzi. Zwykły sekator nie wystarczy, trzeba wyposażyć się też w inne akcesoria, aby ułatwić i przyspieszyć wykonywane prace.
Spis treści
Przycinanie żywopłotu – o czym należy pamiętać?
Jeśli żywopłot ma ładnie wyglądać, być zdrowy i prawidłowo rosnąć, należy pamiętać o jego regularnym przycinaniu i nawożeniu. Czasem trzeba też zadbać o nawodnienie, jeśli warunki pogodowe są niesprzyjające i brakuje opadów atmosferycznych. To właśnie cięcie żywopłotu pobudza go do wzrostu i przyczynia się do rozkrzewiania. Efektem tego będzie piękna tafla zieleni, która zabezpieczy nas przed zanieczyszczeniami, hałasami i wzrokiem osób trzecich z zewnątrz. Bardzo ważne jest to, aby przycinanie miało miejsce każdego roku. Jakiekolwiek zaniedbanie ze strony ogrodnika odbije się niekorzystnie na kondycji i wyglądzie żywopłotu.
Przy młodych krzewach można dokonać pierwszego cięcia już wczesną wiosną, gdy mroźne dni odejdą w zapomnienie. Oczywiście nie należy przesadzać z cięciami, wystarczy dokonać korekty na maksymalnie trzydzieści centymetrów. Bardzo ważne jest to, jaki mamy rodzaj żywopłotu, czyli z jakich gatunków roślin się składa. Każdy ma nieco inne wymagania, co należy mieć zawsze na uwadze. Przy starszych żywopłotach wystarczy przycinać je od kilku do kilkunastu centymetrów, chociaż niektóre gatunki wymagają drastyczniejszych cięć. Nieco inaczej wygląda to w przypadku żywopłotu z cisów, tui czy bukszpanu. Najlepszy czas na tego typu zbiegi przypada na marzec i kwiecień. Potem można powtórzyć zabieg pod koniec lata. Nie należy robić tego później, bo pobudzone do wzrostu pędy mogą zacząć przemarzać na zimę.
Co jeszcze ma znaczenie? Dobierz odpowiednie narzędzia do przycinania
Do przycinania żywopłotu trzeba się właściwie przygotować, a mianowicie wyposażyć w odpowiednie narzędzia. Niezastąpione są oczywiście nożyce ręczne i sekatory. W przypadku gęstego i dużego żywopłotu ogromną pomocą będą nożyce spalinowe. Idealnie sprawdzają się przy wielkopowierzchniowym ogrodzie, można nimi dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Z kolei przy wysokich żywopłotach prace ułatwiają i przyspieszają elektryczne nożyce teleskopowe.