Lokalizacja wycieków może być dokonana przy pomocy wielu metod. Jedną z nich jest próba gazowa. Dlaczego fachowcy chętnie z niej korzystają? Jaki gaz wykorzystywany jest w badaniu i czy nie stwarza on zagrożenia dla człowieka?
Spis treści
Gaz znacznikowy a lokalizacja wycieków
Powszechnie wykorzystywany gaz znacznikowy stanowi mieszankę azotu i wodoru. Jego zastosowanie pozwala na szybkie zlokalizowanie nieszczelności w rurociągach w sposób całkowicie bezpieczny dla ludzi oraz ich mienia. Dzięki temu możemy oszczędzić zarówno czas i jak pieniądze. Specjaliści często sięgają po tę metodę po tym jak lokalizacja wycieku zostaje zawężona do przebiegu rury bądź też konkretnego pomieszczenia przy pomocy np. termowizji. Metoda ta zdaje również egzamin w przypadku poszukiwania wycieków w rurociągach położonych poza budynkami – w gruncie, na sieciach sanitarnych (sieci grzewcze czy wodociągi).
Kluczowym składnikiem gazu znacznikowego jest wodór, którego cząsteczki stanowią 5% całej mieszanki. Wodór ma najmniejszą wśród gazów gęstość i szybko rozprzestrzenia się po badanym obszarze. Przenika nawet przez najmniejsze nieszczelności. Specjalne czujniki wodoru umożliwiają nam z kolei jego wykrycie na powierzchni ziemi. Mieszanka azotu z wodorem nie wywiera negatywnego wpływu na sprawdzany obszar instalacji, dzięki czemu może być stosowana w wielu sytuacjach. Fakt, że wodór bardzo szybko się rozprasza powoduje, że zadanie polegające na wykryciu nieszczelności wykonywane jest w mgnieniu oka. Wodór jest nietoksyczny, bezwonny oraz niepalny. Oznacza to, że znajduje zastosowanie w wielu środowiskach i wykazuje dużą przewagę nad helem, który wciąż jest dość często wykorzystywany w środowiskach przemysłowych. Hel jednak wolniej się rozprasza i dyfunduje wewnątrz części badanych. Dodatkowo, zasoby tego surowca są ograniczone stąd koszty związane z jego wykorzystaniem są wyższe. Wodór należy do zasobów odnawialnych, dlatego też gaz znacznikowy mający go w składzie jest opcją bardziej korzystną dla naszej planety.
Wykrywanie wycieków – metody wykorzystywane przez specjalistów
Metoda gazowa to jedna z wielu bezpiecznych i nieinwazyjnych metod, po które sięgają specjaliści. Szerokie zastosowanie znajduje również termowizja, kamera inspekcyjna i endoskopowa, metoda akustyczna czy też metoda płynu barwnikowego. Znajomość nowoczesnych metod, profesjonalny sprzęt oraz doświadczenie umożliwiają fachowcom sprawną lokalizację wycieków. Firma Dry-Home poza wykrywaniem wycieków przeprowadzi również profesjonalne osuszanie oraz zajmie się dezynfekcją pomieszczeń.